השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ ונחזור אליכם בהקדם

ניתוח סנטר

ניתוח סנטר הוא הליך כירורגי שניתן באמצעותו לעצב מחדש את הסנטר באמצעות שתלים, תזוזה או הפחתה של העצמות. הניתוח מבוצע על ידי מנתחים פלסטיים ומומחים בתחום הפה והלסת. הניתוח הוא אלקטיבי כיוון שהסיבות הן לרוב משיקולים אסתטיים ולא רפואיים. הניתוחים אשר מבוצעים בקו הלסת התחתונה ובאזור הסנטר יכולים לשפר את הפרופורציות של הפנים, את ההרמוניה של תווי הפנים וליצור איזון בין הסנטר, הלחי, הלסת ושאר חלקי הפנים.

ניתוח סנטר  – הזזה ומיקום מחדש

ניתוח סנטר בטכניקת הזזה מומלץ עבור מטופלים שסובלים מרטרוגניה חמורה או עבור מטופלים שהסנטר שלהם בולט קדימה באופן קיצוני ביחס לשאר הפנים. ההליך מבוצע על ידי מנתח שמשתמש במסור על מנת לחתוך עת עצם הסנטר משאר הלסת ומזיז אותה על מנת לתקן את המחסור בסנטר. הניתוח לרוב מתבצע בבית החולים תחת הרדמה כללית. בשלב הראשוני, המנתח יבצע חתך באזור השפה התחתונה מתחת לשיניים ויבצע הפרדה בין הרקמה הרכה המופרדת מעצם הסנטר. המנתח משתמש במסור על מנת לבצע חתך בקו אנכי קטן בסנטר ועל ידי כך מבטיח שהעצם תישאר ישרה כאשר היא תנוע קדימה ואחורה. בשלב הבא, הרופא יבצע חתך אופקי לאורך עצם הסנטר ובמידת הצורך יבצע גם חתך טריז של העצם. המנתח יחליק את העצם קדימה ואחורה עד שהיא תהיה במיקום הנכון ולאחר מכן יקבע אותה באמצעות ברגים ולוחית מתכת על מנת לוודא שלא תהיה תזוזה. במידה וצריך לבצע הארכה של הסנטר,  המנתח יחבר מחדש עת העצם בפער שנוצר בין שאר הלסת לסנטר. לאורך זמן, העצם תתארך ותמלא את החלל שנוצר. במקרים שיש לקצר את הסנטר, המנתח יסיר את טריז העצם ויחבר את הסנטר מחדש לשאר הלסת. במקרים שבהם יש בליטה ברורה בסנטר באופן קיצוני, המנתח עשוי להוריד גם חלק מהעצם. בשלב האחרון של הניתוח, מתבצעת תפירה של החתך והנחה של סטר דחיסה מחוץ לפה והסנטר על מנת להגן על האזור שנותח בזמן הליך הריפוי.

מהו תהליך ההתאוששות לאחר ניתוח הזזת סנטר?

לאחר הניתוח, המטופל יתבקש ליטול אנטיביוטיקה למשך כיומיים. התפרים שבהם משתמשים בניתוח הם לרוב מסוג שנמס ולכן אין צורך בהגעה אל בית החולים על מנת להסיר אותם. ניתן לחזור לצריכת מזון רגילה ברגע שהמטופל מרגיש שהוא מסוגל אך מומלץ להקפיד על כמה ימים של דיאטה נוזלית או מזון רך. יש לבצע שטיפות של הפה במים או בתמיסת חיטוי לאחר כל ארוחה. לאחר כ 3 – 5 ימים, ניתן להסיר את התחבושות שעוטפות את הפצעים ואת סרט הדחיסה ולחזור לשגרה היומית. אין לבצע פעילות גופנית במשך כעשרה ימים לאחר הניתוח וגם לא לקחת חלק בספורט מגע למשך כחודשיים לאחר הניתוח. נפיחות, אדמומיות ואף שטפי דם עלולים להופיע באזור הסנטר והפה אך הם אמורים להיעלם תוך מספם ימים. במידה ומבחינים בתסמינים הבאים יש לפנות לטיפול רפואי בהקדם – חום שעולה על 38 מעלות, ריח חריף שמאזור החתך, דימום שלא ניתן לעצירה באמצעות הפעלת לחץ קל על האזור והפרשות צהובות או ירוקות מהחתך ואזור הניתוח.

ניתוח סנטר – הכנסת שתל

באמצעות שתלים בפנים ניתן לשפר ולעצב מחדש את מראה הפנים. הכנסת שתלים בסנטר יכולים להגדיל, לעצב מחדש ואף לדחוף קדימה את הסנטר. את ההליך ניתן לבצע באמצעות ניתוח או זריקה. הגדלת סנטר באמצעות זריקה מתבצעת עם מחטים שבאמצעותם מחדירים חומרי מילוי שמשפרים את מראה הסנטר. ניתן להחדיר שומן שנלקח מחלק אחר בגוף בזמן שאיבת שומן שהתבצעה באותו מעמד. ניתוח סנטר כירורגי כולל השתלה של חומר פלסטי לתוך הסנטר והדבקה שלו אל העצם כאשר לרוב נהוג להשתמש בשתלים אשר עשויים מחומרים סינתטיים. לפני ההליך, המנתח יעצב את השתל בגודל ובצורה הרצויים. לאחר מכן, הוא יבצע חתך בתוך הפה או מתחת לסנטר ויכניס את השתל פנימה. שתלים שמיועדים לניתוח סנטר יכולים להיות עשויים מטפלון, סיליקון או מדפור – חומר יחסית חדש שנחשב למאוד פופולארי כיוון שישנן נקבוביות בפלסטיק שמאפשרות לרקמה להיצמד אל השתל ולא סביבו (השתלים מדבקים אל העצם באמצעות ברגים). בתום ההליך שנמשך בין חצי שעה לשלוש שעות, המנתח מבצע תפירה וסגירה של החתך.

מהו תהליך ההתאוששות לאחר ניתוח סנטר עם שתל?

כאשר מדובר בהליך לא כירורגי, כיוון שחומר המילוי מוזרק באמצעות מחט, זמן ההחלמה הוא יחסית יותר מהיר ולא נשארות צלקות לאחר מכן. זמן ההחלמה עבור מטופל שעבר ניתוח סנטר כירורגי שכלל החדרת שתל יהיה ארוך יותר כיוון שהרקמה באזור חייבת להספיק להידבק לשתל. התפרים בהם משתמשים נמסים ולכן אין צורך להגיע אל הרופא על מנת להסירם. מומלץ להתחיל עם תזונה שמכילה מאכלים רכים או נוזליים בשלב הראשוני ולהקפיד לשטוף את הפה עם תמיסת חיטוי לאחר כל ארוחה.

ניתוח סנטר

ניתוח סנטר כפול

מטופלים בעלי סנטר כפול אשר מעוניינים לעבור ניתוח עיצוב סנטר יכולים להגיע אל מנתח שבהתאם לבדיקה פיזית, ימליץ על מספר אפשרויות כמו שאיבת שומן בצוואר, ניתוח הרמת צוואר ואף הליך שמשלב את שניהם. השילוב של הגישות יכול לסייע להיפטר מעודפי שומן ולהדק את עור הצוואר כך שהסנטר והצוואר ייראו מוצקים ומוגדרים יותר במבנה שלהם. ניתוח סנטר כפול מבוסס על בדיקה של המנתח, גמישות ואיכות העור, וההשפעה הרצויה. אנשים בגילאי 20 – 50 הם מועמדים יותר אידיאלים עבור ניתוח סנטר כפול באמצעות שאיבת שומן שכן העור שלהם יותר אלסטי. ההליך יעזור להיפטר מעודפי השומן אך לא ישפר את איכות העור. לעומת זאת, כאשר מדובר במטופל מבוגר יותר, ניתוח הרמת צוואר יכול לסייע לתקן את הסנטר הכפול אך גם לפתור את סוגיית העור הנפול והרופף באזור הצוואר.

שיתוף: