השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ ונחזור אליכם בהקדם

הקטנת חזה – ניתוח להקטנת השדיים

אנחנו שומעים הרבה על ניתוחים להגדלת החזה, שנמנים עם הטיפולים הפלסטיים הפופולריים בעולם, אך מחקרים מראים כי בשנים האחרונות חלה עלייה הדרגתית ומתמשכת ברחבי העולם דווקא בביקוש לטיפולים להקטנת החזה הנשי. זאת מכיוון שחזה גדול טומן בחובו גם בעייתיות מסוימת לחלק מהנשים. המצב הזה עלול לייצר בעיות אורתופדיות, אי נוחות, קשיי נשימה או פשוט מבוכה בסיטואציות מסוימות.

אם החלטת שהגיע הזמן לשפר את מראה החזה ולהתאים אותו יותר לצרכים ולרצונות שלך, ראשית נרצה לברך אותך על ההחלטה. אנחנו ננסה לסייע להפוך את התהליך לפשוט יותר ומלחיץ פחות בשבילך – ונתחיל בכך שנשיב על רוב השאלות שעלולות לעלות במוחך לפני שתתחילי את התהליך המרגש.

גלי מתי ניתן לבצע את הניתוח ומתי לא, איך מתבצעת ההרדמה, למה לצפות לאחר שירדימו אותך בחדר הניתוחים ואיך בדיוק נראה השיקום מהטיפול. אם יהיו לך שאלות נוספות בתום הקריאה, נשמח כמובן להשיב עליהן בייעוץ אישי במרפאה.

 

למה בכלל להקטין את החזה?

ניתוחים להגדלת החזה הם בין הטיפולים האסתטיים הנפוצים בעולם, אך בשנים האחרונות חלה עלייה דרמטית גם בשיעור הנשים שבוחרות להקטין את החזה שלהן. הסיבות לביצוע הניתוח הזה מגוונות ויכולות לנבוע מצורך רפואי, מאי נוחות או פשוט מרצון לשינוי. הנה כמה מהסיבות השכיחות ביותר להקטנת החזה:

  1. כאבים ובעיות אורתופדיות שדיים גדולים יכולים לגרום כידוע ללא מעט כאבים ואי נוחות. נשים רבות שחיות עם חזה גדול מדווחות על כאבים מתמשכים בגב, בכתפיים, בצוואר ובאזורים נוספים בגוף. המשקל הנוסף בחזה עלול לגרום לעיתים לבעיות ביציבה שמחמירות כאבי שרירים ומפרקים וכן פוגעות בבריאות האישה בטווח הארוך.  

  2. עור מגורה ורגיש אזור הכפל התחתון בשדיים נוטה להזדהם יותר מאזורים אחרים בגוף. לנשים עם שדיים גדולים הדבר עלול לגרום לפריחה ולגירויים בעור באופן תדיר ומתמשך – דבר שמייצר אי נוחות רבה ומשפיע מאוד על איכות החיים.
  3. השפעת החזייה על מרקם העור גם החזייה, שתפקידה לתמוך בשדיים, עלולה לגרום לבעיות לא רצויות בטווח הארוך בלבישה ממושכת. חלק מהנשים מתלוננות על חריצים בולטים באזור הכתפיים כתוצאה משימוש קבוע בחזייה לאורך היום, בעיה שאמנם נתפסת כלא מזיקה אך בהחלט יכולה לגרום ללא מעט אי נוחות.
  4. חזה נפול צניחת שדיים היא תופעה נפוצה ביותר בקרב נשים עם חזה גדול. הצניחה הזאת נגרמת כתוצאה מחוסר יכולת של העור לתמוך בשד כתוצאה ממתיחה ממושכת שלו לאורך השנים.
  5. מבוכה ובעיות חברתיות חלק מהנשים אומנם חולמות על חזה גדול ושופע, אך בשביל אחרות מדובר בדבר שרק מגביר תחושות של אי נוחות ומבוכה . חשוב לזכור כי כיום זה בסדר גמור לשאוף לשינוי מראה החזה כך שיתאים יותר לתחושה הפנימית וישפר את תחושת הביטחון העצמי.

מאיזה גיל ניתן לעבור ניתוח להקטנת חזה?

נשים רבות חולמות לעבור ניתוח להקטנת חזה עוד מגיל ההתבגרות, אלם ההמלצה היא לבצע את הניתוח לאחר שהגוף מסיים את ההתפתחות, בסביבות גיל 18. ישנם מקרים יוצאי דופן שבהם איכות חייהן של נערות מתבגרות תיפגע עקב תשומת לב שיקבלו שעשויה לפגוע ברגשותיהן, במקרים אלו כן יישקל ביצוע הניתוח.

הקטנת חזה לפני ואחרי היריון

לאישה המתכננת היריון בטווח של שנה מהניתוח מומלץ להמתין שישה חודשים לאחר הלידה וההנקה. כך שכשתיגש לניתוח, התוצאות שניתן יהיה להשיג יהיו מרביות וישמרו לאורך השנים הבאות. ההיריון וההנקה מביאים איתם שינויים רבים בשד, כך שאישה שביצעה ניתוח לפני ההיריון, יתכן ותצטרך לבצע ניתוח נוסף בעתיד. ההמלצה לדחות את הניתוח עד כשישה חודשים לאחר ההנקה נובעת מכך שהשד משנה צורתו במהלך ההיריון וההנקה, הן מבחינה הורמונלית והן מהסיבה של המשקל העודף שהתווסף ולאחר מכן הושל ועודפי העור שנוצרו עקב כך. לכן, הניתוח יותר מתאים למי שאיננה חושבת על הריונות במהלך השנים הקרובות.

הנקה לאחר הקטנת חזה

קיים הסיכון שלא ניתן יהיה להניק לאחר ניתוח להקטנת החזה. זאת עקב פגיעה ולעיתים אף הורדה של בלוטות החלב. את התוצאה הזאת לא ניתן לצפות מראש ולכן ההחלטה היא בידיה של המטופלת. הסטטיסטיקות מראות שקיימים סיכויים של כ-50% כן להניק. כמובן שבסוגיה זו מיידעים את המטופלת בפגישת הייעוץ.

אילו סוגי ניתוח הקטנת שדיים קיימים?

השיטות לביצוע הקטנת חזה מגוונות, ובחירת השיטה תלויה בגודל ובצורת השד ההתחלתית וכן בגודל השד הרצוי לאחר הניתוח. מכל מקום, לפני קבלת החלטה על ביצוע ניתוח, חשוב לקיים פגישת ייעוץ עם כירורג פלסטי מומחה, החבר באיגוד הארצי לכירורגיה פלסטית, ולשקול ביחד איתו את כל החלופות העומדות בפני המטופלות.

כיצד הניתוח מתבצע בפועל?

ניתוח להקטנת חזה מתבצע בהרדמה כללית ואורך בין שעתיים לשלוש שעות. ההליך הנפוץ להקטנת שד מתבצע דרך צלקת סביב הפטמה והעטרה וצלקת אנכית מהעטרה ועד לקפל התת שדי. במהלך הניתוח מסיר המנתח רקמות שומן, שד ועור עודפות, מעצב את השדיים (לקבלת מראה יציב, מורם ומוצק) וממקם את הפטמה והעטרה במקומן החדש.

לעתים – כתלות במבנה השד וכמות עודפי הרקמה –  יש צורך להוסיף צלקת קצרה אופקית החבויה בתוך הקפל התת שדי, ואילו במקרים מסויימים ניתן להסתפק בצלקת הממוקמת סביב העטרה בלבד. בתום ההליך נחבשים השדיים ב"סטריסטריפס" (steristrips) – פלסטרים מיוחדים, המסייעים להשיג איכות טובה יותר של צלקת, תוך כדי כך שהם אוטמים את הפצע הניתוחי ו"נותנים לו לנשום". זהו מעין "עור שני" (כאילו: שכבה נוספת של עור), והוא מתקלף מעצמו לאחר שבועיים-שלושה.

בנוסף, מבצע הרופא הפלסטיקאי תפירה של הפצעים הניתוחיים באמצעות תפרים סמויים הנספגים מעצמם (כך שאין צורך בהסרת תפרים). לעתים, על פי שיקולים רפואיים, יש גם צורך בהשארת נקזים שיפנו הפרשת דם ונוזלים מאזור הניתוח.

עם סיום הניתוח, תלבש המנותחת חזייה אלסטית תומכת מיוחדת, שנרכשה על ידה מבעוד מועד (הוראות מדויקות לקנייתה ניתנות בפגישה המקדימה לניתוח).

אם הגעת לפה ומעניין אותך לקרוא מה חושבים על ד"ר מייליק, הנה דוגמית.
אם לא, אפשר לגלול ולהמשיך לקרא את המאמר.

יעל מספרת על ניתוח מתיחת גוף עליון ופנים: "היה לי ברור לגמרי שאת כל הניתוחים אעשה אצל ד"ר מייליק, ולא אתן לאף אחד אחר לגעת בי!"
קרן גלסנר, זוכת העונה הרביעית של "לרדת בגדול", מספרת: ד"ר מייליק סייע לי להשתחרר מהכבלים האחרונים שקשרו אותי לדמות קרן השמנה ולצאת לחופשי.
מוטי מספר: בתוך חדר הניתוח פגשתי את ד"ר בני מייליק, אותו אני מכנה "הקוסם הפלסטי", יחד עם צוות מדהים ומסור, הוא ניגש אליי ושאל: "אתה מוכן?" מעולם לא הרגשתי מוכן כל כך!
יפית ממליצה: לא הצלחתי למצוא פלסטיקאי שמומחה בניתוחי זרועות; מזל שפגשתי את ד"ר מייליק!
"מלאך, פשוט מלאך". כך מתארת שלומית את ד"ר בני מייליק, אצלו עברה ניתוח מתיחת בטן.
ענבל: אני רוצה להודות לך על התוצאות הנפלאות אותן השגת במסגרת ניתוחי, הכל בזכות ה…
כאן נמצאות כל ההמלצות על ד"ר בני מייליק

איך מתבצעת ההרדמה בניתוח הקטנת חזה?

ברוב המקרים, ניתוח הקטנת חזה יבוצע תחת הרדמה כללית במרכז רפואי ובליווי של רופא מרדים כנדרש. במקרים מסוימים ניתן יהיה לבצע את הטיפול בהרדמה מקומית עם טשטוש, בייחוד כאשר המצב הרפואי של האישה עלול להעמיד אותה בסיכון במצב שהיא מורדמת ומונשמת, אם כי ההעדפה היא בדרך כלל להרדמה מלאה.

לפני הניתוח יש לעדכן את הצוות הרפואי על כל מצב רפואי ייחודי, תרופות קבועות או זמניות וכן כל שינוי במצב רפואי שהתרחש מאז הפגישה האחרונה במרפאה. חשוב לזכור כי הרדמה מלאה כרוכה בזמן התאוששות של כמה שעות בתום הניתוח.

אילו ניתוחים נוספים אפשר לשלב עם הקטנת חזה?

נשים רבות פונות לניתוח הקטנת חזה לא רק כדי לטפל בגודל שלו, אלא משום שהן לא מרוצות מהמראה הכללי של האזור הזה בגופן, אשר נחשב חיוני כל כך לביטחון ולהערכה העצמית. במקרים כאלו, הקטנת השדיים לא תמיד תספיק כדי להשיג את המטרה הרצויה ולכן לעיתים נמליץ לשלב את הניתוח עם טיפולים נוספים על מנת לשפר את האסתטיקה של פלג הגוף העליון.

שילוב של הקטנת חזה עם הרמת חזה

אחד הטיפולים הנפוצים ביותר שמשלבים עם הקטנת חזה הוא הרמה של החזה. אצל חלק מהנשים, חזה גדול מוביל למתיחה של העור ולאובדן הגמישות שלו, דבר שגורם לחזה להיראות נפול ו"עייף". מתיחה של האזור הזה תתרום להצערתו ולשיפור האסתטיקה הכללית של החזה בתום ההליך.

למעשה ניתוח להקטנת חזה משלב בתוכו את הרמתם של השדיים . במקרים מסוימים אף יישאב שומן בצידי החזה בכדי להסב לחזה כולו מראה מעוצב יותר. לעיתים, עקב הקטנתו ומיקומו החדש של החזה, יהיה צורך גם בתיקון הפטמות.

Mommy Makeover

במידת הצורך, ניתן לבצע ניתוח הקטנת שדיים בשילוב עם טיפולים באזור הבטן . סל הטיפולים האלו כולל מתיחת בטן, שאיבת שומן או פיסול מלא של אזור החזה והבטן. עם זאת, כאשר יש צורך לבצע הקטנה משמעותית של החזה, מדובר בהליך מורכב יחסית, שלא תמיד כדאי לשלב עם הליכים כירורגיים נוספים.

התאמת סל הטיפולים שיעזור להשיג את התוצאה הטובה ביותר תלוי במידה רבה במבנה הגוף הייחודי של האישה, במגבלות הרפואיות שלה, באופן שבו היא תופסת את גופה ובאופן שבו היא רוצה להיראות בעתיד. כדי לבחור את הטיפולים הספציפיים שמתאימים לכן, אנו ממליצים להיפגש עם מנתח מנוסה ואמין שיוכל לבצע בחינה מדוקדקת של המצב שלכן ולהתאים את המעטפת הטובה ביותר שתעזור לכן ליהנות מהגוף שחלמתן עליו

מה קורה לאחר ניתוח הקטנת חזה?

כדי לוודא התעוררות איטית ובטוחה מההרדמה, שוהה המטופלת כשעה עד שעתיים במחלקת ההתאוששות ולאחר מכן מועברת להשגחה בבית החולים שנמשכת עד יממה. במידה ובאזור הניתוח הושארו נקזים – הם יוסרו לאחר כ- 24 שעות.

החלמה מניתוח הקטנת חזה

לאחר הניתוח תיתכן תחושת כאב באזור. הכירורג הפלסטי יספק לכל מנותחת מרשם למשככי כאבים מתאימים. ניתן להתקלח כיממה לאחר הניתוח במים פושרים ולחזור לפעילות מתונה כבר מספר ימים לאחר הניתוח.

חשוב להשתמש בחזייה התומכת למשך כ חודש יים בכדי לאפשר לשד להחלים בצורה נינוחה ככל האפשר. יש להימנע לחלוטין מגירוי או שפשוף של אזור הניתוח למשך 3 שבועות לפחות. עם החלמת פצעי הניתוח, מומלץ להזין את עור החזה בקרם לחות היפואלרגני מאיכות גבוהה. קרני השמש מעכבות את הליך ההחלמה ולכן אסור לחשוף את השדיים לשמש, כמו כן גם לצלקות חשיפה לשמש עשויה להזיק, הן יכולות להתכהות.

שבוע לאחר הניתוח תתקיים פגישת ביקורת בקליניקה של הרופא. אם התגלו אצל המטופלת עוד לפני הביקורת סימנים מדאיגים – כמו הפרשה, דימום, נפיחות, א-סימטריה בולטת בין השדיים, חום מעל 38 מעלות, כאב עז, תחושה כללית רעה או כל סימן פתאומי ודרמטי אחר – יש לדווח עליהם באופן מיידי ובכל עת לד"ר מייליק.

שימוש בחזיות לאחר הניתוח

המטופלת תידרש ללבוש חזייה רפואית מיוחדת, כפי שיתדרך אותה הרופא לרכוש מבעוד מועד. חזייה נטולת ברזלים שתלבש ביום וגם בלילה, זהו חלק בלתי נפרד מתהליך ההחלמה. גם בזמן השינה החזה זקוק לתמיכה, למעשה במשך כל שעות היום עליו להיתמך בכדי שההחלמה תהיה מהירה וטובה יותר. סביר שלבישת החזייה תהיה למשך חודש ועד חודשיים.

לאחר כחודשיים תוכל ללבוש חזיית ספורט או כל חזייה נטולת ברזלים. אך לא חזיית סטרפלס.

צלקות לאחר ניתוח הקטנת חזה

כאמור, בניתוח יבוצעו על פי רוב, חתך סביב הפטמה והעטרה וחתך אנכי מהעטרה ועד לקפל התת שדי ולעיתים חתך נוסף אופקי התוך הקפל התת שדי. בתום ההליך נחבשים השדיים ב"סטריסטריפס" (steristrips) – פלסטרים מיוחדים, המסייעים להשיג איכות טובה יותר של צלקת, תוך כדי כך שהם אוטמים את הפצע הניתוחי ו"נותנים לו לנשום". זהו מעין "עור שני" (כאילו: שכבה נוספת של עור), והוא מתקלף מעצמו לאחר שבועיים-שלושה.

בעודן טריות, הצלקות יעבור תהליך החלמה כשלאט לאט יטיב המצב ולאחר שלושה חודשים כבר ניתן יהיה לראות תוצאות די טובות. תהליך ההחלמה של הצלקות תם לאחר כשנתיים כשבמהלך תקופה זאת, סביר שיחולו שיפורים רבים והצלקת תיטשטש, במקרים מסויימים עד כדי מצב שלא תיראה. במקרים נדירים שבהם הצלקות לא מתבהרות, ניתן לבצע ניתוח לתיקון הצלקות.

מתי רואים תוצאות אחרי ניתוח הקטנת חזה?

מיד אחרי ניתוח להקטנת חזה, האזור כולו צפוי להיות נפוח, חבול ואדום. אלו תופעות טבעיות לחלוטין והן חלק בלתי נמנע מההליך הכירורגי. בימים שאחרי הניתוח ייתכן כי העור יהיה יבש ומגורה מהרגיל ולכן יש להזין אותו בלחות באמצעות קרמים ותכשירים ייעודיים.

כבר אחרי הניתוח המטופלת צפויה להבחין בשינוי ניכר במראה השדיים, אך חשוב להתאזר בסבלנות ולזכור כי צורת החזה בימים שאחרי הטיפול היא לא הצורה שבה האזור ייראה לנצח. התוצאות הסופיות צפויות להופיע רק אחרי כמה חודשים – בדרך כלל לאחר תקופה של בין שלושה חודשים לחצי שנה. בתקופה הזאת הנפיחות באזור החזה תרד בהדרגה, החתכים צפויים להחלים לחלוטין ושטפי הדם צפויים לחלוף מעצמם.

כדי לסייע לאזור החזה להחלים מהניתוח מהר יותר ובצורה בריאה יותר, יש לעקוב אחר הנחיות הרופא המטפל ולמלא אחריהן במלואן. ביומיים הראשונים, מומלץ לוודא שהאזור חבוש היטב בתחבושות אלסטיות ולאחר מכן להקפיד על לבישת חזיית ספורט למשך כחודש לפחות – גם בזמן השינה.

יש להימנע ממאמץ פיזי כדי להפחית את הנפיחות באזור החזה וחשוב שלא להרים מסעות כבדים או לבצע פעילות גופנית מאומצת בזמן ההתאוששות. בנוסף, יש להימנע מחשיפת החזה למגע ישיר של השמש. קרני השמש עלולות לעכב את תהליך ההחלמה של החזה וגם לגרום לצלקות להתכהות ולהישאר על העור לזמן ממושך יותר.

האם אפשר לקיים יחסי מין אחרי הניתוח?

תהליך השיקום אחרי ניתוח הקטנת חזה הוא ייחודי ואינדיבידואלי – כל אישה תחווה אותו באופן שונה ולכן קשה לקבוע בצורה גורפת מתי בדיוק ניתן לשוב לבצע פעולות שגרתיות כמו קיום יחסי מין.

לפני שמבצעים כל פעילות אינטימית, חשוב לוודא שהשדיים החלימו במידה שמאפשרת להימנע מגרימת נזק לתהליך השיקום. אחרי הניתוח, החתכים באזור החזה יכולים להיפתח ולדמם במהלך כל פעילות מאומצת – וזה כולל כמובן גם קיום יחסי מין. לכן, רוב הרופאים ממליצים לחכות לפחות שבועיים לפני שחוזרים לקיים יחסי מין אחרי הניתוח – ולהפסיק מיד את הפעילות אם מורגש דימום או כאב חריג באזור החזה.

אחרי הניתוח, גם הפטמות צפויות לאבד מעט מהתחושה שלהן – דבר שכמובן משפיע גם על ההנאה בקיום יחסי מין. במקרה כזה חשוב להירגע ולהבין שמדובר בתופעה זמנית והתחושה צפויה לחזור כעבור כמה חודשים לכל היותר. במקרים מסוימים גם תיתכן רגישות יתר של הפטמה, שגם צפויה לחלוף מעצמה. רק במקרים נדירים ביותר השינוי בתחושה נותר לכל החיים.

בנוסף יש לזכור שניתוחים מסוגים שונים דורשים זמן התאוששות שונה. לדוגמה, שילוב של הקטנת שדיים עם הרמת חזה עלול לדרוש משך החלמה ארוך יותר והימנעות מיחסי מין לתקופה ממושכת יותר.

לכן, המנתח שביצע את הקטנת החזה יוכל לספק המלצה מדויקת יותר על בסיס היכרות עם המצב הייחודי של המטופלת. יש למלא אחר הוראות הרופא המטפל במלואן ולהיות קשובים להמלצותיו לגבי קיום יחסי מין ופעילויות נוספות שתרצו לבצע אחרי הניתוח.

סיבוכים אפשריים

כמו בכל ניתוח, גם בניתוח להקטנת חזה ישנם סיכונים. יש לזכור כי הניתוח מבוצע בהרדמה כללית ולכן יש לקחת בחשבון שעשויים להופיע סיבוכים כתוצאה מההרדמה. מעבר לכך, ישנם הסיכונים הבאים:

חוסר סימטריה משמעותי בין השדיים ובמקרה כזה יש לבצע ניתוח חוזר.

שטפי דם, דימום וזיהומים.

קושי בריפוי פצעי הניתוח, צלקות לא אופטימליות, הצטברות נוזלים, שינויים בתחושה בשד או בפטמה.

היווצרות נמק בפטמה או בעטרה אינה נפוצה, אך יכולה לקרות, והיא מסוכנת יותר בקרב נשים מעשנות. יש לטפל בזה במסירות ובמשך הזמן שיידרש לכך באמצעות משחה וחבישות. לעיתים יהיה צורך בניתוח לשחזור העטרה והפטמה. לאחר שחזור לא תהיה אפשרות להניק.

איך אפשר להגדיל את בטיחות ההליך?

לפני כל ניתוח אני נפגש עם המטופלת לפגישת ייעוץ בהם אנחנו מפרטים על התהליך, שלבי ההחלמה ממנו,סורקים את הסיכונים והסיבוכים האפשריים וכמובן מתאמים את התוצאה הרצויה בסוף הניתוח.

סיכונים אלו נדירים בד"כ ועלולים לכלול: זיהום, דימום, קושי בריפוי פצעי הניתוח, צלקות לא אופטימליות, הצטברות נוזלים, שינויים בתחושה בשד או בפטמה, נמק בפטמה או בעטרת הפטמה, פגיעה ביכולת הנקה וצורך בניתוח חוזר עקב תוצאה לא סימטרית.

על מנת לצמצם כמה שניתן את הסיכונים, חשוב לספק למנתח הפלסטי את מקסימום האינפורמציה הרפואית על המטופלת – כך שהוא יידע להגיב בהקדם ובהתאם לכל סיבוך אפשרי, על פי נתוניה הרפואיים.

חשוב להדגיש שעישון, מעלה משמעותית את הסיכון לסיבוך בשלב ההרדמה והן במהלך הניתוח. מומלץ להפסיק לחלוטין לעשן לפחות 3 שבועות לפני ואחרי כל הליך ניתוחי.

כל מטופלת תקבל את הטלפון הנייד האישי של ד"ר מייליק, והיא מוזמנת לפנות אליו 24/7, בכל שעה משעות היממה, עם כל סימן רפואי שמדאיג אותה ומטריד אותה – הכל, כדי להגדיל את בטיחות ההליך, סיכויי ההצלחה שלו ושביעות הרצון של המטופלים – עד למקסימום.

לקביעת פגישת ייעוץ נא ללחוץ כאן

הקטנת חזה
הקטנת חזה