ניתוח עפעפיים

מהו ניתוח עפעפיים נפולים?

ניתוחי עפעפיים מתחלקים לשניים: טיפול בעפעפיים עליונים וטיפול בעפעפיים תחתונים.

הניתוח שמתמקד בעפעפיים העליונים נקרא ניתוח הרמת עפעפיים, ומטרתו "לפתוח" את העין ולהרים את המבט, במקרים שהעפעף מוטה כלפי מטה עקב עודפי עור, או כשמצטבר שומן על העפעפיים ותחתיהם. הרבה פעמים צניחת העפעף היא לא רק עניין קוסמטי, אלא מגבלה רפואית שמונעת מהאדם ראייה תקינה ומקשה עליו בתפקוד היומיומי. ניתוח מתיחת עפעפיים או הרמת עפעפיים יפתור הן את הסוגיה הרפואית והן את הסוגיה הקוסמטית.

הניתוח המטפל בעפעפיים התחתונים, מטרתו להעלים את מצבורי השומן מתחת לעפעפיים התחתונים, מה שאנחנו מכנים  "שקיות מתחת לעיניים" ולייצר מראה צעיר וחלק של העין.

למי מתאים הטיפול?

ניתוח להרמת עפעפיים עליונים

מתאים במקרים בהם העפעף צונח בדרך כלל כתוצאה מרפיון השריר. לעיתים צניחת העפעף מלווה בהצטברות שומנים באזור ולעיתים מדובר אך ורק בעודפי עור. מקרים אלה באים לידי ביטוי בדרך כלל ב עפעפיים עליונים נפוחים שמקבלים את המראה הזה עקב המבנה שלהם, הם נוטים לצנוח כלפי מטה וכתוצאה מכך גם להסתיר את שדה הראייה. ישנם מקרים קלים יותר של עפעפיים עליונים נפוחים שלא מפריעים לשדה הראייה וכמובן שגם אז ניתן לטפל במצב. הרמת עפעפיים תתאים גם למי שסובל ממצבור שומן בעפעף העליון כתוצאה מסיבה קלינית או גנטית.

ניתוח למתיחת עפעפיים תחתונים

מתאים לאנשים הסובלים מעודף עור מתחת לעיניים, או ממצבורי שומן מתחת לקו הריס התחתון. מצב זה מתרחש באופן טבעי במרוצת השנים ועם ההתבגרות. השרירים באזור נחלשים ורקמות החיבור כבר לא מתפקדות באופן איכותי כבעבר, וכך מצטבר באזור שומן שלעיתים "מטייל" בתוך הרקמות הרופפות. מצב זה יוצר מראה מלא גבשושי או מרוקן. הניתוח יתאים גם לאנשים צעירים הסובלים מהצטברות שומן או עור עודף באזור מסיבות גנטיות. לעיתים קורים מצבים קליניים שונים שיכולים לגרום לבצקות באזור העיניים. בהרבה מהמקרים הללו ניתוח מתיחת עפעפיים תחתונים בהחלט יוכל לעזור אבל לא בכולם. התהליך מתחיל מפגישת ייעוץ מעמיקה וכל מקרה נבחן לגופו.

אם הגעת לפה ומעניין אותך לקרוא מה חושבים על ד"ר מייליק, הנה דוגמית.
אם לא, אפשר לגלול ולהמשיך לקרא את המאמר.

יעל מספרת על ניתוח מתיחת גוף עליון ופנים: "היה לי ברור לגמרי שאת כל הניתוחים אעשה אצל ד"ר מייליק, ולא אתן לאף אחד אחר לגעת בי!"
קרן גלסנר, זוכת העונה הרביעית של "לרדת בגדול", מספרת: ד"ר מייליק סייע לי להשתחרר מהכבלים האחרונים שקשרו אותי לדמות קרן השמנה ולצאת לחופשי.
מוטי מספר: בתוך חדר הניתוח פגשתי את ד"ר בני מייליק, אותו אני מכנה "הקוסם הפלסטי", יחד עם צוות מדהים ומסור, הוא ניגש אליי ושאל: "אתה מוכן?" מעולם לא הרגשתי מוכן כל כך!
יפית ממליצה: לא הצלחתי למצוא פלסטיקאי שמומחה בניתוחי זרועות; מזל שפגשתי את ד"ר מייליק!
"מלאך, פשוט מלאך". כך מתארת שלומית את ד"ר בני מייליק, אצלו עברה ניתוח מתיחת בטן.
ענבל: אני רוצה להודות לך על התוצאות הנפלאות אותן השגת במסגרת ניתוחי, הכל בזכות ה…
כאן נמצאות כל ההמלצות על ד"ר בני מייליק

למי הניתוח לא מתאים?

אנשים הסובלים ממחלות עיניים לדוג' גלוקומה, או כאלו הסובלים מבעיות רפואיות המשפיעות על העין כגון הפרעה בפעילות בלוטת התריס ואנשים הסובלים מתסמונת העין היבשה, לא יוכלו לבצע ניתוח מתיחת עפעפיים. בכל מקרה יש לקיים פגישת ייעוץ מקיפה עם רופא מקצועי לפני קבלת החלטה על הליך קוסמטי כירורגי.

הכנות לטיפול

השלב הראשון הוא פגישה מעמיקה עם הרופא המטפל. בפגישה יסקור הרופא את הנתונים הבריאותיים של המטופל, יבצע את הבדיקות הגופניות הנדרשות ויצלם את העין. הצילום יהווה אבן בוחן למטרת תכנון התהליך ולבחינה והשוואה בהמשך הדרך.

בשלב זה המטופל והרופא מכירים קצת יותר לעומק והמטופל מציף את הצרכים שהביאו אותו להגיע למעמד הזה ואת הציפיות שלו מהניתוח. הרופא נותן את המענה ומתאם את הציפיות בהתאם למה שהולך לקרות בשטח.

ישנם מקרים בהם המטופל או המטופלת נוטלים תרופות באופן קבוע ויתבקשו להפסיק את נטילתן בסמוך לניתוח ואולי גם אחריו. המטופל מקבל גם הנחיות לא להיחשף לעור שמש בסמוך לניתוח ולתקופה מסוימת אחריו. כמו כן מתבקשים בדרך כלל להפסיק לעשן בסמוך לניתוח ואחריו. כל הצעדים הללו ננקטים כדי להבטיח את הבטיחות המרבית של המטופל או המטופלת ואי חשיפתם לסיכונים מיותרים.

סוגי טיפולים קיימים (הרמת עפעפיים עליונים ותחתונים)

הטיפול שבכוחו לתקן עפעפיים נפולים הוא ניתוח הרמת עפעפיים עליונים הנקרא גם ניתוח בלפרופלסטי עליון  . בניתוח מהסוג הזה הרופא מסיר את עודפי העור ואת השומן, אם יש כזה. מטרת הניתוח היא גם קלינית, להסיר את המחסום שמפריע לשדה הראייה, וגם קוסמטית, לשוות לעור מראה חלק צעיר ואסתטי. טיפול בחלק התחתון של העין הוא ניתוח עפעפיים תחתונים הנקרא גם בלפרופלסטי תחתון. במקרים של "שקיות מתחת לעיניים" שיכולות להתבטא במצבור שומן מתחת לקו הריסים או להפך, בשקע מתחת לעין. בניתוח כזה הרופא משיב את הרקמות שמתחת לעין למצב התקין והרצוי.

תיאור הניתוח

בניתוח הרמת עפעפיים הרופא מבצע חתך בקפל העפעף העליון וחתך נוסף בקפל העפעף התחתון שצמוד לקו הריסים. במידה וישנו שומן צבור שמייצר את המראה שאנו מעוניינים לטפל בו אז הרופא מסיר את עודפי השומן. במקרה שהמצב שאנו מעוניינים לתקן נוצר דווקא בגלל מחסור בשומן, אז הרופא יוסיף את השומן שחסר על מנת להשיב את הרקמות למצב הרצוי. הרופא מסיר את עודפי העור ומקבע את העור באופן שישווה לו מראה צעיר וטבעי.

שילובים אפשריים עם ניתוחים אחרים

לעיתים המטופל יבקש לבצע ניתוח הרמת עפעפיים או ניתוח לטיפול בעפעפיים תחתונים בעקבות עודפי שומן  בשני המקומות. במצבים אלו, הניתוח יהיה ניתוח משולב שיטפל גם בעפעפיים העליונים וגם בתחתונים. לעיתים הגבה משפיעה על מבנה העפעף העליון ואפילו מהווה חלק בקונסטלציה שמייצרת את צניחת העפעף. במקרים כאלו או במקרים שמבקש המטופל לבצע תיקון קוסמטי רחב יותר, ישולב הניתוח עם ניתוח הרמת גבות  . זו הזדמנות טובה לטפל בכל האזור ובוודאי עדיפה על ניתוחים נפרדים.

כאשר הניתוח הנו חלק מפעולה שמטרתה להצעיר את מראה הפנים, ניתן לשלבו עם מתיחת פנים וכן מתיחת צוואר .

זמן החלמה ותופעות לוואי

לאחר הניתוח נכנסים לפרק זמן של החלמה. בתחילה יש לבצע פעולות ניקוי עדינות בבית על פי הנחיות הרופא. לאחר כשבועיים של החלמה מגיעים לביקורת. משם הרופא ימשיך להזמין את המטופל לביקורות חוזרות כדי להתבונן בתהליך ההחלמה ולוודא שמתקבלת התוצאה הרצויה. מבחינת החזרה לשגרה, יתכן ובימים הראשונים יהיה טשטוש מסוים בראייה. בתקופה הראשונית לאחר הניתוח מתבקשים לא להיחשף לשמש ולא למרוח איפור באזור העיניים. התאוששות מכל סוג של ניתוח מחייבת מנוחה והעדר מאמץ בימים הראשונים לאחר הניתוח, וכך כמובן גם במקרה הזה. כעבור שבועיים בדרך כלל חוזרים לתפקוד מלא.

סיכונים

הסיכונים בניתוח עפעפיים אמנם נמוכים, אך חשוב להיות מודעים אליהם. כמו בכל ניתוח ישנו סיכוי קטן לזיהום או תגובה בלתי רצויה להרדמה. כמו כן, קיימים סיכונים הספציפיים לניתוח הזה: אובדן תחושה, גירוי או יובש באזור העיניים,  אשר עוברים כעבור מספר שבועות לכל היותר. טשטוש או פגיעה בראייה שגם היא עוברת בדרך כלל עם סיום תקופה ההחלמה. במקרים נדירים נפגעת הראייה לצמיתות. ישנם הסיכונים הקוסמטיים שהניתוח לא ישיג בדיוק את התוצאה הרצויה, ולכן ראוי שהרופא יצפה בעין מפעם לפעם במהלך תהליך ההחלמה, על מנת לוודא שהעין מקבלת את צורתה הרצויה. במידה והעין לא מחלימה כצפוי אפשר תמיד לבצע תיקון כמו הוספת שומן, מתיחה נוספת וכדומה. מצבים כאלה הם נורמטיביים וברי תיקון בקלות.

האם הטיפול מחזיק לכל החיים?

גיל המטופל/ת משפיע על עמידות הטיפול. במידה והניתוח מתבצע בגילאים מבוגרים יותר ולאחר ההתבגרות המרבית של העור, הניתוח אמור להחזיק לכל החיים. במידה והניתוח מתבצע בגילאים צעירים, לדוג' בשנות ה 30 לחייו של המטופל, צריך להבין שהעור ממשיך "לעבוד" ולהזדקן ועל כן הגיוני שתתרחש צניחה נוספת של העור. במקרים שיש לבצע תיקון, התיקון מתבצע על אותה הצלקת, כשמדובר בפעולה כירורגית קלה יותר מהניתוח המקורי. הסרת השומן העודף הנה חד פעמית.

לקביעת פגישת ייעוץ נא ללחוץ כאן

ניתוח עפעפיים
ניתוח עפעפיים

שיתוף:

שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב facebook