השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ ונחזור אליכם בהקדם

ניתוח עפעפיים

מהו ניתוח עפעפיים נפולים?

ניתוחי עפעפיים מתחלקים לשניים: טיפול בעפעפיים עליונים וטיפול בעפעפיים תחתונים.

הניתוח שמתמקד בעפעפיים העליונים נקרא ניתוח הרמת עפעפיים, ומטרתו "לפתוח" את העין ולהרים את המבט, במקרים שהעפעף מוטה כלפי מטה עקב עודפי עור, או כשמצטבר שומן על העפעפיים ותחתיהם. הרבה פעמים צניחת העפעף היא לא רק עניין קוסמטי, אלא מגבלה רפואית שמונעת מהאדם ראייה תקינה ומקשה עליו בתפקוד היומיומי. ניתוח מתיחת עפעפיים או הרמת עפעפיים יפתור הן את הסוגיה הרפואית והן את הסוגיה הקוסמטית.

הניתוח המטפל בעפעפיים התחתונים, מטרתו להעלים את מצבורי השומן מתחת לעפעפיים התחתונים, מה שאנחנו מכנים  "שקיות מתחת לעיניים" ולייצר מראה צעיר וחלק של העין.

למי מתאים הטיפול?

ניתוח להרמת עפעפיים עליונים

מתאים במקרים בהם העפעף צונח בדרך כלל כתוצאה מרפיון השריר. לעיתים צניחת העפעף מלווה בהצטברות שומנים באזור ולעיתים מדובר אך ורק בעודפי עור. מקרים אלה באים לידי ביטוי בדרך כלל ב עפעפיים עליונים נפוחים שמקבלים את המראה הזה עקב המבנה שלהם, הם נוטים לצנוח כלפי מטה וכתוצאה מכך גם להסתיר את שדה הראייה. ישנם מקרים קלים יותר של עפעפיים עליונים נפוחים שלא מפריעים לשדה הראייה וכמובן שגם אז ניתן לטפל במצב. הרמת עפעפיים תתאים גם למי שסובל ממצבור שומן בעפעף העליון כתוצאה מסיבה קלינית או גנטית.

ניתוח למתיחת עפעפיים תחתונים

מתאים לאנשים הסובלים מעודף עור מתחת לעיניים, או ממצבורי שומן מתחת לקו הריס התחתון. מצב זה מתרחש באופן טבעי במרוצת השנים ועם ההתבגרות. השרירים באזור נחלשים ורקמות החיבור כבר לא מתפקדות באופן איכותי כבעבר, וכך מצטבר באזור שומן שלעיתים "מטייל" בתוך הרקמות הרופפות. מצב זה יוצר מראה מלא גבשושי או מרוקן. הניתוח יתאים גם לאנשים צעירים הסובלים מהצטברות שומן או עור עודף באזור מסיבות גנטיות. לעיתים קורים מצבים קליניים שונים שיכולים לגרום לבצקות באזור העיניים. בהרבה מהמקרים הללו ניתוח מתיחת עפעפיים תחתונים בהחלט יוכל לעזור אבל לא בכולם. התהליך מתחיל מפגישת ייעוץ מעמיקה וכל מקרה נבחן לגופו.

אם הגעת לפה ומעניין אותך לקרוא מה חושבים על ד"ר מייליק, הנה דוגמית.
אם לא, אפשר לגלול ולהמשיך לקרא את המאמר.

יעל מספרת על ניתוח מתיחת גוף עליון ופנים: "היה לי ברור לגמרי שאת כל הניתוחים אעשה אצל ד"ר מייליק, ולא אתן לאף אחד אחר לגעת בי!"
קרן גלסנר, זוכת העונה הרביעית של "לרדת בגדול", מספרת: ד"ר מייליק סייע לי להשתחרר מהכבלים האחרונים שקשרו אותי לדמות קרן השמנה ולצאת לחופשי.
מוטי מספר: בתוך חדר הניתוח פגשתי את ד"ר בני מייליק, אותו אני מכנה "הקוסם הפלסטי", יחד עם צוות מדהים ומסור, הוא ניגש אליי ושאל: "אתה מוכן?" מעולם לא הרגשתי מוכן כל כך!
יפית ממליצה: לא הצלחתי למצוא פלסטיקאי שמומחה בניתוחי זרועות; מזל שפגשתי את ד"ר מייליק!
"מלאך, פשוט מלאך". כך מתארת שלומית את ד"ר בני מייליק, אצלו עברה ניתוח מתיחת בטן.
ענבל: אני רוצה להודות לך על התוצאות הנפלאות אותן השגת במסגרת ניתוחי, הכל בזכות ה…
כאן נמצאות כל ההמלצות על ד"ר בני מייליק

למי הניתוח לא מתאים?

אנשים הסובלים ממחלות עיניים לדוג' גלוקומה, או כאלו הסובלים מבעיות רפואיות המשפיעות על העין כגון הפרעה בפעילות בלוטת התריס ואנשים הסובלים מתסמונת העין היבשה, לא יוכלו לבצע ניתוח מתיחת עפעפיים. בכל מקרה יש לקיים פגישת ייעוץ מקיפה עם רופא מקצועי לפני קבלת החלטה על הליך קוסמטי כירורגי.

הכנות לטיפול

השלב הראשון הוא פגישה מעמיקה עם הרופא המטפל. בפגישה יסקור הרופא את הנתונים הבריאותיים של המטופל, יבצע את הבדיקות הגופניות הנדרשות ויצלם את העין. הצילום יהווה אבן בוחן למטרת תכנון התהליך ולבחינה והשוואה בהמשך הדרך.

בשלב זה המטופל והרופא מכירים קצת יותר לעומק והמטופל מציף את הצרכים שהביאו אותו להגיע למעמד הזה ואת הציפיות שלו מהניתוח. הרופא נותן את המענה ומתאם את הציפיות בהתאם למה שהולך לקרות בשטח.

ישנם מקרים בהם המטופל או המטופלת נוטלים תרופות באופן קבוע ויתבקשו להפסיק את נטילתן בסמוך לניתוח ואולי גם אחריו. המטופל מקבל גם הנחיות לא להיחשף לעור שמש בסמוך לניתוח ולתקופה מסוימת אחריו. כמו כן מתבקשים בדרך כלל להפסיק לעשן בסמוך לניתוח ואחריו. כל הצעדים הללו ננקטים כדי להבטיח את הבטיחות המרבית של המטופל או המטופלת ואי חשיפתם לסיכונים מיותרים.

סוגי טיפולים קיימים (הרמת עפעפיים עליונים ותחתונים)

הטיפול שבכוחו לתקן עפעפיים נפולים הוא ניתוח הרמת עפעפיים עליונים הנקרא גם ניתוח בלפרופלסטי עליון  . בניתוח מהסוג הזה הרופא מסיר את עודפי העור ואת השומן, אם יש כזה. מטרת הניתוח היא גם קלינית, להסיר את המחסום שמפריע לשדה הראייה, וגם קוסמטית, לשוות לעור מראה חלק צעיר ואסתטי. טיפול בחלק התחתון של העין הוא ניתוח עפעפיים תחתונים הנקרא גם בלפרופלסטי תחתון. במקרים של "שקיות מתחת לעיניים" שיכולות להתבטא במצבור שומן מתחת לקו הריסים או להפך, בשקע מתחת לעין. בניתוח כזה הרופא משיב את הרקמות שמתחת לעין למצב התקין והרצוי.

תיאור הניתוח

בניתוח הרמת עפעפיים הרופא מבצע חתך בקפל העפעף העליון וחתך נוסף בקפל העפעף התחתון שצמוד לקו הריסים. במידה וישנו שומן צבור שמייצר את המראה שאנו מעוניינים לטפל בו אז הרופא מסיר את עודפי השומן. במקרה שהמצב שאנו מעוניינים לתקן נוצר דווקא בגלל מחסור בשומן, אז הרופא יוסיף את השומן שחסר על מנת להשיב את הרקמות למצב הרצוי. הרופא מסיר את עודפי העור ומקבע את העור באופן שישווה לו מראה צעיר וטבעי.

שילובים אפשריים עם ניתוחים אחרים

לעיתים המטופל יבקש לבצע ניתוח הרמת עפעפיים או ניתוח לטיפול בעפעפיים תחתונים בעקבות עודפי שומן  בשני המקומות. במצבים אלו, הניתוח יהיה ניתוח משולב שיטפל גם בעפעפיים העליונים וגם בתחתונים. לעיתים הגבה משפיעה על מבנה העפעף העליון ואפילו מהווה חלק בקונסטלציה שמייצרת את צניחת העפעף. במקרים כאלו או במקרים שמבקש המטופל לבצע תיקון קוסמטי רחב יותר, ישולב הניתוח עם ניתוח הרמת גבות  . זו הזדמנות טובה לטפל בכל האזור ובוודאי עדיפה על ניתוחים נפרדים.

כאשר הניתוח הנו חלק מפעולה שמטרתה להצעיר את מראה הפנים, ניתן לשלבו עם מתיחת פנים וכן מתיחת צוואר .

זמן החלמה ותופעות לוואי

לאחר הניתוח נכנסים לפרק זמן של החלמה. בתחילה יש לבצע פעולות ניקוי עדינות בבית על פי הנחיות הרופא. לאחר כשבועיים של החלמה מגיעים לביקורת. משם הרופא ימשיך להזמין את המטופל לביקורות חוזרות כדי להתבונן בתהליך ההחלמה ולוודא שמתקבלת התוצאה הרצויה. מבחינת החזרה לשגרה, יתכן ובימים הראשונים יהיה טשטוש מסוים בראייה. בתקופה הראשונית לאחר הניתוח מתבקשים לא להיחשף לשמש ולא למרוח איפור באזור העיניים. התאוששות מכל סוג של ניתוח מחייבת מנוחה והעדר מאמץ בימים הראשונים לאחר הניתוח, וכך כמובן גם במקרה הזה. כעבור שבועיים בדרך כלל חוזרים לתפקוד מלא.

סיכונים

הסיכונים בניתוח עפעפיים אמנם נמוכים, אך חשוב להיות מודעים אליהם. כמו בכל ניתוח ישנו סיכוי קטן לזיהום או תגובה בלתי רצויה להרדמה. כמו כן, קיימים סיכונים הספציפיים לניתוח הזה: אובדן תחושה, גירוי או יובש באזור העיניים,  אשר עוברים כעבור מספר שבועות לכל היותר. טשטוש או פגיעה בראייה שגם היא עוברת בדרך כלל עם סיום תקופה ההחלמה. במקרים נדירים נפגעת הראייה לצמיתות. ישנם הסיכונים הקוסמטיים שהניתוח לא ישיג בדיוק את התוצאה הרצויה, ולכן ראוי שהרופא יצפה בעין מפעם לפעם במהלך תהליך ההחלמה, על מנת לוודא שהעין מקבלת את צורתה הרצויה. במידה והעין לא מחלימה כצפוי אפשר תמיד לבצע תיקון כמו הוספת שומן, מתיחה נוספת וכדומה. מצבים כאלה הם נורמטיביים וברי תיקון בקלות.

האם הטיפול מחזיק לכל החיים?

גיל המטופל/ת משפיע על עמידות הטיפול. במידה והניתוח מתבצע בגילאים מבוגרים יותר ולאחר ההתבגרות המרבית של העור, הניתוח אמור להחזיק לכל החיים. במידה והניתוח מתבצע בגילאים צעירים, לדוג' בשנות ה 30 לחייו של המטופל, צריך להבין שהעור ממשיך "לעבוד" ולהזדקן ועל כן הגיוני שתתרחש צניחה נוספת של העור. במקרים שיש לבצע תיקון, התיקון מתבצע על אותה הצלקת, כשמדובר בפעולה כירורגית קלה יותר מהניתוח המקורי. הסרת השומן העודף הנה חד פעמית.

מה הם הייתרונות בניתוח הרמת עפעפיים?

לניתוח הרמת עפעפיים מספר יתרונות:

  • מראה עין פתוח ורענן יותר – הרמת עפעפיים יוצרת מראה פתוח יותר לעיניים, פחות נפול והרבה יותר צעיר. זה ככל הנראה היתרון הגדול ביותר של הניתוח. העיניים נראות פחות נפולות, יותר אטרקטיביות ובמקרים רבים ההרמה משנה את הפרופורציות של הפנים ומחזירה לא מעט מהמראה הצעיר והרענן.

  • החלקת קמטים – ניתוח הרמת עפעפיים אמנם לא מיועד ישירות לטיפול בקמטים באזור העיניים, אך הוא בהחלט יכול לעזור להחליק אותם. הדבר בולט במיוחד כאשר משלבים ניתוח עפעפיים תחתונות להסרת "שקיות" מתחת לעיניים. פעולת המתיחה של העור בזמן הניתוח יכולה להחליק במידה רבה גם את הקמטוטים לצד העיניים.

  • שיפור בשדה הראייה – הרמת עפעפיים יכולה להתבצע בשל רצון להצעיר את אזור העיניים או לצורך רפואי. ישנם אנשים להם צניחה משמעותית של העפעפיים שמתרחשת עם השנים ויכולה להפריע לראייה תקינה. הרמת העפעף העליון משפרת כמעט מידית את הראייה ומאפשרת להחזיר למטופל שדה ראייה מלא יותר.

  • דימוי עצמי – ניתוח פלסטי יכול לעשות פלאים לדימוי העצמי, במיוחד באזור הפנים. בעוד שחלקים אחרים בגוף ניתן להסתיר ולשפר את המראה שלהם בעזרת סטיילינג איכותי, הרי שהפנים תמיד בולטות. יותר מכך, העיניים הן מרכז הפנים, הן האזור בפנים שאליו מופנה המבט והן מרכז ההבעה. יצירת עיניים פתוחות, מזמינות, נעימות, צעירות יותר ופחות נפולות ובעלות מראה רענן יכול לשפר משמעותית את הביטחון העצמי ואת הדימוי העצמי.

  • ניתוח משולב – אפשר לשלב הרמת עפעפיים עם הליכים פלסטיים נוספים להצערת מראה הפנים כמו למשל מיני ליפט, הרמת גבות, שאיבת שומן באזור הסנטר ועוד להשגת אפקט הצערה משמעותי.

הרמת עפעפיים ללא ניתוח, האם יש דבר כזה?

במקרים קלים של עפעף צנוח ניתן לטפל במספר שיטות כמו למשל: הזרקת בוטוקס שמחלישה זמנית את שרירי העפעף, טיפולי פלזמה להידוק העור, הזרקת חומצה היאלורונית למילוי נפחים וכדומה. שיטות אלו בהחלט יכולות לעזור להאט את פגעי הזמן ולהרים מעט את העפעפיים. אך במרבית המקרים, כאשר מדובר על עפעפיים צנוחות ברמה בינונית או רבה, לשיטות אלו הצלחה מוגבלת. בנוסף, התוצאות מחזיקות בין מספר חודשים ועד שנה ולאחר מכן יש לחזור על הטיפול. כדי להצעיר את מראה העיניים לשנים קדימה, להיפטר מהעפעפיים הנפולות ומה"שקיות" מתחת לעיניים הפתרון הטוב ביותר הוא הרמת עפעפיים בניתוח. הניתוח נחשב לקל, אינו כולל תופעות לוואי יוצאות דופן והתוצאות שלו יכולות להיות דרמטיות במיוחד.

לקביעת פגישת ייעוץ נא ללחוץ כאן

שאלות ותשובות נפוצות

הצטלקות של העור יכולה להתרחש לאחר ניתוח אך כאשר מדובר בניתוח עפעפיים, הצלקות הם מאוד מינימליות. החתכים שמבוצעים במהלך הניתוח ממוקמים בקמת שקיים באופן טבעי בעפעף, לאורך קו הריסים או מוסתרים בתוך העפעף התחתון כך שבתום תהליך ההחלמה כמעט ולא ניתן לזהות שבוצע ניתוח באזור. מטופלות בעלות עור דק שאצלן מופיעים סימני הזדקנות בשלב מוקדם דווקא יכולות ליהנות מהיתרון של עדינות עור עפעפיים – תהליך ההחלמה מהיר וטוב יותר. בתום תהליך הריפוי במלואו של החתך עם, הצלקות מהניתוח יהיו ברורות רק עבור מי שיחפש אותן באופן גלוי וגם אז היא אני אתן לראות אותם רק כאשר העיניים עצומות. ניתן למזער את הסיכוי ל צלקות על ידי הקפדה של אורח חיים בריא שכולל תזונה מאוזנת עשירה בחלבון, הפסקת עישון, הימנעות מצריכת אלכוהול ושמירה על לחות העור בפנים. חשוב כמובן גם להקפיד על הוראות המנתח ולהגיע לפגישות מעקב.

אחד הפרמטרים החשובים והעיקריים שעל פיו המטופלת מחליטה האם לעבור ניתוח עפעפיים הוא התדירות של הצלחת הניתוח. ההגדרה של הליך מוצלח נקבעת במקרים שבהם המטופל מעיד על שביעות רצונו מהתוצאות של הניתוח והמוכנות שלו לעבור את הניתוח בשנת. ניתוח עפעפיים נחשב לאחד מההליכים הניתוחים הקוסמטיים המוצלחים ביותר בעלי אחוזי הצלחה של למעלה מתשעים מאחוז ולכן הוא נחשב מאוד פופולרי בקרב מטופלים המעוניינים להשיב לפניהם את מראה צעיר ורענן.

מטופלת שעוברת הליך מתיחת עפעפיים עשויה להבחין בשינויים בראייה לאורך תהליך ההחלמה. בשלב הראשוני שבו רקמות העיניים מתחילות להחלים, יכול להופיע טשטוש או בלבול בראייה. ישנם מטופלים שאף מדווחים על ראייה כפולה שמתרחשת בזמן תהליך הריפוי. ההשפעות האלה הן זמניות ובמרבית מן המקרים הראייה חוזרת לקדמותה תוך יומיים או שלושה ממועד הניתוח. ישנם מקרים שבהם טשטוש הראייה, ראייה כפולה ואף רגישות לאור יכולים להופיע בשבועיים הראשונים ועד כחודש לאחר ניתוח עפעפיים. הליך מתיחת עפעפיים יכול לשפר את הראייה של המטופלת כיוון שהוא מפנה ופותח את שדה הראייה. על אף שהניתוח מבוצע לרוב משיקולים קוסמטיים כמו טשטוש קמטים, הפחתה של הנפיחות, הרמה של עור עפעפיים נפול והעלמה של שקיות מתחת לעיניים, מדובר בניתוח שמכם את הרקמה רופפת שמעל העין במקומם מתאים ומונע את הצניחה שלה אל שדה הראייה של המטופל. מטופלות שסובלות מצניחה של העפעפיים העליונים שיורדים לעבר הריסים יכולות להגיע לפגישת התייעצות עם מנתח פלסטי מומחה ולקבל מידע בנוגע לשחזור המבנה התומך ושיפור הראייה באמצעות ניתוח עפעפיים.

בימים הראשונים שלאחר הניתוח, העור באזור העיניים ייראה מתוח ונפוח ויכולים להופיע שטפי דם שאותם ניתן להסוות באמצעות איפור ומשקפיים כהים (שיסייעו גם במקרים של רגישות לאור). לאחר מספר שבועות, הנפיחות באזור פוחתת אך התוצאות הסופיות לרוב יופיעו רק לאחר כמה חודשים. הצלקות באזור שבהם בוצעו החתכים יהיו בגוון ורוד אך בשלב הסופי כמעט ולא ניתן יהיה להבחין בהן. הצלקות עלולות גם לבלוט מעל העור במשך מספר שבועות ממועד הניתוח אך לאחר מספר חודשים לא ניתן יהיה להבחין בהם. רוב המטופלות שעוברות ניתוח עפעפיים מרוצות מהתוצאה אך לעיתים לוקח זמן להתרגל למראה החדש של העיניים.

אחת מתופעות הלוואי השכיחות של ניתוח עפעפיים הוא יובש בעיניים. כחלק מתהליך ההחלמה, נוצרת נפיחות ושטפי דם וזאת כתוצאה מהטראומה שנגרמה לעור ולרקמות באזור הניתוח. הנפיחות מסביב לעיניים לעיתים מפריע בייצור וניקוז של דמעות מהעיניים והדבר עלול להוביל לעודף דמעות אך גם ליובש. תופעת היובש בעיניים היא לרוב זמנית ונמשכת רק במהלך תהליך הריפוי. סיבה נוספת ליובש בעיניים יכול להיות גם תופעת לוואי נוספת של ניתוח עפעפיים והיא מצמוץ בתדירות נמוכה יותר. תופעה זו עלולה להחמיר מצב של יובש בעיניים אצל מטופלים שכבר סבלו בעבר מיובש אך בעיה זו לרוב נפתרת מעצמה כשבועיים ממועד הניתוח.

סיבוכים יכולים להופיע לאחר ניתוח עפעפיים ולכן חשוב להיות ערניים לתופעות לוואי לא שגרתיות המצריכות טיפול רפואי. נפיחות, שינוי בצבע וכאב לרוב מופיעים רק בצד אחד של הפנים באזור שבו בוצע הניתוח ואינם מצריכים התערבות רפואית. במידה וקיים דימום שנמצא בתוך ארובת העין והוא גורם לכאבי ראש או משפיע על יכולת הראייה, יש לפנות לקבלת טיפול רפואי מידי. תסמינים כמו אדמומיות, נפיחות ומוגלה שיוצאת מהפצע ואף עלייה בחום הגוף מה צריכים טיפול רפואי כיוון שהם יכולים להיות אינדיקציה לזיהום שמתפתח באזור. ריפוי לא תקין של החתכים שבוצעו במהלך הניתוח עלול לגרום לכאב ולבעיות רפואיות נוספות – במידה וקיים חשש כלשהו יש לפנות אל הרופא המנתח לקבלת ייעוץ ואף להגיע לביקורת על מנת לוודא שתהליך הריפוי מתקדם באופן תקין.

ניתוח עפעפיים
ניתוח עפעפיים