השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ ונחזור אליכם בהקדם

הגדלת חזה

אי אפשר להתעלם מהעובדה שחזה הוא איבר שיש לו הרבה יותר מחשיבות פונקציונלית לנשים. זהו אזור ייחודי בגוף, אשר משפיע רבות על המראה של האישה, האופן שבו החברה תופסת אותה וחשוב מכל – האופן שבו היא תופסת את עצמה. נשים שלא מרוצות מהחזה שלהן סובלות לא פעם מהשפעות שליליות על הביטחון העצמי ומדימוי גוף בעייתי. דרך אחת להתגבר על כך היא באמצעות ניתוח אשר יעצב את החזה, יגדיל אותו וישיג לו את המראה שתמיד חלמת עליו. 

ניתוח להגדלת חזה יכול לפגוש אותך בתחנות שונות בחיים – בין אם צורת החזה השתנתה בעקבות היריון והנקה, בין אם תמיד היו לך שדיים קטנים מהרגיל והחלטת שהגיע הזמן לשינוי ובין אם שעון הזמן גרם לשינויים פיזיולוגיים שהגיע הזמן לטפל בהם.

בנוסף כדאי לזכור שגם בהקשר הזה ידע הוא כוח – ככל שתדעי יותר על התהליך, כך תוכלי להגיע אליו מוכנה ורגועה יותר. כדי לעזור לך לעשות את זה, ריכזנו את כל המידע שחשוב לדעת על ניתוחים להגדלת החזה:

למי ניתוח הגדלת שדיים מתאים?

אין הגבלת גיל לביצוע ניתוח להגדלת שדיים, וההחלטה מתבצעת בהתאם למצבה הכללי והרפואי של המטופלת. אולם, ניתוח הגדלת חזה יבוצע רק עם סיום התפתחותה הפיזית של אותה אישה המעוניינת בניתוח. ניתוח הגדלת חזה מיועד לכל מי שחפצה בו וכשירה לכך ובנוסף גם יעיל בשיפור אסימטריה בולטת בחזה, ומיני פגמים אחרים כמו שדיים צינוריים.

כיצד ניתוח הגדלת חזה מתבצע בפועל?

ניתוח להגדלת חזה אורך כשעה, והוא מתבצע תחת הרדמה כללית. לאחר שהמטופלת הורדמה, יבצע המנתח חתך בתפר בין השד לבית החזה, סביב עטרת הפטמה או בבית השחי. אחרי ביצוע החתך ירים המנתח את רקמת השד על מנת ליצור כיס באזור החדרת השתל, ויחדיר את השתלים. בסוף הניתוח ייתפר החתך בתפרים סמויים, וייחבש בתחבושת ובחזייה אלסטית מיוחדת.

אילו סוגי ניתוחים קיימים?

הגדלת השד מתבצעת על ידי החדרת משתל (לרוב מסיליקון) מתחת לשד או מתחת לשד ולשריר החזה (הפקטורליס). קיימים מספר סוגי משתלים וסוג השתל שייבחר לבסוף תלוי, בין היתר: במבנה בית החזה של המטופלת, בצורת השדיים שלה, בדרגת צניחת השדיים באם קיימת, בשאיפותיה ובמידת השינוי האסתטי שהיא מבקשת.

ישנם משתלים שתפקידם העיקרי הוא הוספת נפח, ואילו משתלים אחרים יכולים גם לשנות את צורת השד. חשוב לדעת שלא כל משתל מתאים לכל אישה. מכל מקום, לפני קבלת החלטה על ביצוע ניתוח, חשוב להתייעץ עם כירורג פלסטי מומחה, החבר באיגוד הארצי לכירורגיה פלסטית.

את המשתלים מחדירים דרך חתכים שמבצעים בעור ואלה הם החתכים האפשריים:

חתך סביב העטרה 

מצטלק טוב ובחלוף הזמן הצלקת מיטשטשת ונראית כחלק מצורת העטרה. בשיטה זו המגע שבין השד לרקמתו עשוי להוביל ליצירת קופסית וזה חסרונה המרכזי. בכדי למנוע זאת, אפשרי להחדיר דרך מעטפת ניילון את השתל ובכך פוחת המגע.

חתך בקפל התת שדי

כיום השיטה הנפוצה ביותר להשתלת שתלים בחזה. בטכניקה זו ישנם פחות סיבוכים והיא קלה ובטוחה יותר. החיסרון הוא בצלקת הנוצרת תחת קפל השד ובעת לבישת בגד- ים ביקיני מזערי, ישנה סבירות שיראו אותה.

על פי רצונה של המטופלת ובהתאם למה שנכון לה, תיבחר הטכניקה שבה יעשה שימוש בסופו של דבר.

הזרקת שומן בחזה

במקרים ספציפיים, של נשים עם עודפי שומן, כלל לא יהיה צורך בהחדרת שתלים, והשתלת שומן (Fat Grafting) תתאים יותר. את השומן שואבים מאזורים אחרים בגוף ואותו מזריקים לתוך השד על מנת להגדילו ולעצבו. ניתן לבצע זאת באמצעות בלון ואקום ואפשר גם בלעדיו, הבלון מרחיב את השד וכך השומן יכול להיקלט טוב יותר.

ניתוח חזה משולב :הגדלה והרמה

במקרה של שדיים נפולים יהיה צורך בניתוח משולב של הרמה בתחילה ואחרי כן הגדלה. עם הגיל, הגרביטציה, הריונות, הנקות ועלייה והורדה במשקל, החזה משנה צורתו ולעיתים צונח והופך מדולדל ובאמצעות ניתוח להרמה משולב בהגדלה ניתן יהיה להשיב לו את מראהו הצעיר ובכך לרומם את דימוי גופה של האישה. בניתוח מבצעים חתך סביב הפטמה, מהפטמה יהיה חתך נוסף שירד לכיוון הקפל התת שדי. לאחר מכן יהודק העור, הפטמה תורם ואת הנפח לשד יעניקו השתלים שיוחדרו דרך החתך בקפל התת שד.

רבות מהנשים שעברו ניתוח הגדלת חזה מבצעות ניתוח להחלפת השתלים זמן מה לאחר מכן. לעיתים אישה שעברה ניתוח בגיל צעיר והייתה מעוניינת בנפח שתלים בגודל מסוים, לא תרצה בכך בגיל מבוגר יותר. שינוי נפח השתלים הוא סיבה נפוצה לניתוח כזה אך ישנן סיבות נוספות. לאחר לידות ושינויים פיזיולוגיים של עלייה וירידה חדות במשקל, השד משנה צורתו ונוטה לצנוח. במקרה של צניחה קלה יתכן שיסתפקו בהחלפה לשתל גדול יותר שייתן מראה זקור יותר לשד. אך במידה וצניחת השד היא קריטית יותר יהיה צורך בניתוח הרמה והגדלה. קרע בשתל כמובן יצריך ניתוח, אבל הוא איננו נפוץ כיום בדור השתלים החדש והוא לא מהווה סיבה לדאגה. המשמעות של היווצרות קופסית היא רקמה קשה שבאופן טבעי מתפתחת מסביב למשתל. הקופסית לא מפריעה אך אם היא עבה או גדולה מדי, היא יכולה לפגוע במגע הרך של השד, ובמקרים מסוימים אף להפריע ולגרום לכאב. לכן כשקופסית שנוצרה היא דומיננטית ומטרידה כן יעשה ניתוח. המצב האחרון בו עשוי להתבצע ניתוח החלפת שתלים הוא מצב של הופעת גלים בשתל. במקרה כזה מעבר להחלפת השתלים בחדשים, תישקל החדרת שתלים שונים מאלה שהוחדרו מלכתחילה.

אם הגעת לפה ומעניין אותך לקרוא מה חושבים על ד"ר מייליק, הנה דוגמית.
אם לא, אפשר לגלול ולהמשיך לקרא את המאמר.

יעל מספרת על ניתוח מתיחת גוף עליון ופנים: "היה לי ברור לגמרי שאת כל הניתוחים אעשה אצל ד"ר מייליק, ולא אתן לאף אחד אחר לגעת בי!"
קרן גלסנר, זוכת העונה הרביעית של "לרדת בגדול", מספרת: ד"ר מייליק סייע לי להשתחרר מהכבלים האחרונים שקשרו אותי לדמות קרן השמנה ולצאת לחופשי.
מוטי מספר: בתוך חדר הניתוח פגשתי את ד"ר בני מייליק, אותו אני מכנה "הקוסם הפלסטי", יחד עם צוות מדהים ומסור, הוא ניגש אליי ושאל: "אתה מוכן?" מעולם לא הרגשתי מוכן כל כך!
יפית ממליצה: לא הצלחתי למצוא פלסטיקאי שמומחה בניתוחי זרועות; מזל שפגשתי את ד"ר מייליק!
"מלאך, פשוט מלאך". כך מתארת שלומית את ד"ר בני מייליק, אצלו עברה ניתוח מתיחת בטן.
ענבל: אני רוצה להודות לך על התוצאות הנפלאות אותן השגת במסגרת ניתוחי, הכל בזכות ה…
כאן נמצאות כל ההמלצות על ד"ר בני מייליק

סוגי השתלים הקיימים

כיום השתלים הנפוצים ביותר לשימוש עשויים מסיליקון. הסיליקון אגב, מיוצר מחומר המצוי בחול ים שנקרא צורן. בעבר היה שימוש בשתלי מי מלח אך אלה הוכחו כפחות מומלצים. לשתלי הסיליקון יתרונות גדולים. ראשית, על סמך מחקרים רבים ניתן לומר כי לסיליקון אין השפעה שלילית על הגוף. בנוסף הוא בעל יתרונות חשובים אחרים. מכיוון שהנוזל הוא צמיגי, התחושה המעוברת במגע היא יותר טבעית והוא לא משנה את צורתו ועיצובו. מאותה סיבה שהוא צמיגי, הוא איננו דולף. בחירת השתלים איננה אקראית ולמעשה מושקעת בה מחשבה רבה. השתלים שיבחרו לבסוף תלויים בקווי המתאר של השד, ברוחבו, במבנהו, במפתחו, ברוחב בית החזה ובמבנה גופה של האישה.

אלה הם השתלים הקיימים:

שתל עגול מסיליקון High Profile

יבלוט מאוד בחלק העליון של החזה ויקנה תחושה פחות טבעית, יראה עגול וגבוה כמו בלבישת חזיית פוש אפ. ישנה אפשרות לבחור בין שתל מחוספס לחלק ועל כך נרחיב בהמשך.

שתל עגול מסיליקון Low Profile

אמנם הוא עגול, אך הוא רך ולכן יקבל מראה טבעי יותר כאשר הוא ירד מעט, כך שייתן מראה מלא יותר בחלק התחתון של השד ובחלק העליון, לא יבלוט מדי. ניתן לבחור שתל מחוספס או חלק.

אפשרי לבחור מראש בחומר סמיך יותר שנקרא קואזיבי, כך השתל נשאר יציב יותר לאורך שנים, בבחירה כזאת יש לשקול את העובדה שבשנים הראשונות שלאחר הניתוח, החזה יראה עגול ובולט יותר ופחות טבעי.

כפי שנאמר, ישנם שני מרקמים שונים לשתלים העגולים, חלק או מחוספס וכמובן שניתן לבחור ביניהם. יתרון השתל המחוספס הוא שבאמצעותו סיכויים גדולים יותר למנוע היווצרות של צלקת סביב השתל. במקרה כזה, תצטרך המטופלת לקחת בחשבון שהחתך עשוי להיות גדול יותר. מאידך, חסרונו של השתל המחוספס הוא במקרה שרקמת העור דקה ואז יתכנו מעין גלים על פני העור.

לרוב השימוש בשתלים העגולים יהיה כאשר החזה הטבעי הוא בעל צורה יפה והתוצאה היחידה בה אנו מעוניינים היא הגדלתו.

שתלים אנטומיים

השתל האנטומי מקומר בחלקו התחתון ובחלקו העליון הוא מזכיר קונוס (נקראים גם שתלים טיפתיים), הוא עוצב כך בכדי להעניק לשד צורה טבעית. כשהשד נראה לא מפותח או כאשר רקמתו היא דקה אלו הם המקרים שבהם השתל האנטומי יתאים לשימוש. בניתוח להרמת חזה שמשולב בהגדלת חזה ישתמשו בשתל זה רק במידה וצניחת החזה היא קטנה ולא בולטת.

שתלי שומן

חלומן של נשים להגדיל את שדיהן הוא לא גחמה חולפת ולמעשה איננו דבר חדש. כבר לפני כמאתיים שנה היה ביקוש לניתוחי הגדלת חזה ובהתאם לכך, החלו רופאים בגרמניה לחשוב על פתרונות. כך נולד הרעיון לשאוב שומן מאיברים שמאפשרים זאת בגוף. כיום עדיין משתמשים בשתלים משומן שנשאב מאזור אחר בגוף ולאחר שמעצבים אותו בצורת שתל ניתן להחדירו לשד.

ניתוח לאחר הריון והנקה

במהלך ההריון וההנקה, השדיים משנים צורתם מסיבות הורמונליות וכמו כן, ישתנו גם עקב הוספת משקל והשלתו. כך קורה שחזה זקור לפני ההריון הופך לחזה צנוח בתום ההנקה. התרוקנות השדיים עשויה לגרום לאישה לחוש שלא בנוח עם גופה שהשתנה. לעיתים הרמה בלבד תספיק על מנת לעצב את השד באופן שישביע את רצון האישה אך לעיתים יהיה צורך גם בהגדלתו. כמובן שטכניקת הניתוח תיבחר על פי מבנה השד, דרגת צניחתו ושאיפתה של המטופלת.

החלמה מניתוח הגדלת חזה

בדרך כלל, אחרי ניתוחים להגדלת החזה, המטופלת תשהה בין שעה לשעתיים במחלקת ההתאוששות ולאחר מכן תועבר להשגחה בבית החולים, שיכולה לארוך בין שעות בודדות ליממה לכל היותר. בחודש הראשון להחלמה יש ללבוש חזייה מיוחדת שעוזרת לשפר ולהעצים את תוצאות הניתוח.

משך ההחלמה מהניתוח תלוי במידה רבה בסוג השתל ובמיקום שלו. שתלים חדשים שמותאמים לגודל התאים בגוף מאפשרים החלמה מהירה יותר, הפחתת הכאבים בהחלמה והתרככות מהירה יותר של העור באזור המנותח. במקרה כזה, בדרך כלל אחרי כמה ימים כבר ניתן לחזור לתפקוד מלא ואף לבצע פעילות גופנית.

עם זאת, כאשר נעשה שימוש בשתלים אנטומיים בעלי מבנה אגסי, שנחשבים פופולריים ביותר בניתוחים כאלה, השתלים חייבים להישאר מקובעים במקום ודורשים תקופת החלמה ממושכת יותר – בדרך כלל בין חצי שנה לשנה. במקרה כזה ניתן לשוב לבצע פעילות גופנית ופעילות מאומצת אחרת רק בתום ארבעה או חמישה שבועות מיום הניתוח.

התאוששות מניתוח הגדלת חזה

בימים הראשונים שאחרי הניתוח, צפוי כי החזה יהיה מעט נפוח ורגיש. ייתכן שבשבועות הראשונים תסבול המטופלת מרגישות (או לחילופין חוסר תחושה) בשדיים, שלרוב יחלפו כעבור מספר חודשים. בשבועות הראשונות הצלקות עשויות להיראות בצבע ורדרד, אולם עם הזמן הן צפויות להיטשטש (אך לא להיעלם לחלוטין). בדרך כלל אין בעיה בהנקה לאחר ניתוח להגדלת שד.

רגישות הפטמות לאחר ניתוח

ישנה תופעה של רגישות יתר או אובדן התחושה לאחר הניתוח. במידה וישנה רגישות גבוהה בפטמות לאחר הניתוח, אפשר למרוח קרם לחות ללא אלכוהול המסייע בהרגעת המקום. כמו כן, לבישת בגדי משי או כותנה לא יגרו את האזור ויעזרו גם הם.

אף על פי שסביר שיופיעו רגישות יתר או אובדן תחושה בפטמות לאחר הניתוח, אין צורך לדאוג מתופעות אלו, כיוון שהן חלק מהליך ההחלמה ולאחר מספר חודשים הן חולפות.

צלקות לאחר ניתוח הגדלת חזה

בניתוח הגדלת חזה מתבצע חתך תחת הקפל התת שדי או סביב עטרת הפטמה. במידה ובוצעה גם הרמה, יהיו שני חתכים: סביב עטרת הפטמה וממנו חתך שיורד לכיוון הקפל התת שדי. החתכים יותירו צלקות, והיטשטשות הצלקות והרמה בהן יבלטו תלויות במיומנות הכירורג, בטכניקת הניתוח, במיקום החתכים ובנתוניה האישיים של המטופלת. צלקות שנותרות מניתוח הגדלת חזה בדרך כלל נותרות די קטנות ואסתטיות, ואין סיבה שתהוונה מקור לדאגה בטרם ביצוע הניתוח. את מראה הצלקות הסופי ניתן יהיה לראות לאחר כשנתיים מהניתוח.

צלקות בולטות יותר ככל שהעור כהה יותר. נמצא כי הקפדה על היגיינה מתאימה, כפי שמונחות המטופלות לאחר הניתוח, תורמת להחלמת הצלקות ואילו עישון מותיר את הצלקות בעינן. בכדי לטשטש את הצלקת כמה שיותר יש להימנע מחשיפת החתך לשמש וממתיחתו של העור. הסיכוי שצלקותיה של אישה יתבהרו יהיה גדול יותר כאשר היא תבצע את ההוראות כפי שיוסבר לה.

סיכונים וסיבוכים בניתוחים להגדלת חזה

כל הליך כירורגי טומן בחובו גם סיכונים, סיבוכים ותופעות לוואי שחשוב להכיר. ניתוחי הגדלת חזה הם כאמור בין ההליכים הפלסטיים הנפוצים בעולם וגם נחשבים בטוחים יחסית, אך גם הם לא חפים מסיכונים.

הסיבוכים האפשריים בניתוחים כאלו כוללים בין היתר דימום באזור הניתוח ומסביב לשתל, זיהום, צלקת בולטת, התקשות של העור באזור (קופסית), אובדן תחושה בשדיים או בפטמות, חוסר סימטריה בין השדיים וחוסר התאמה לציפיות של המטופלת.

הבעיות האלו הן כאמור נדירות וברובן ניתן לטפל באמצעות טיפולים משלימים נוספים או במקרים חריגים בעזרת ניתוח נוסף. עם זאת, הדרך הטובה ביותר להבטיח צמצום של הסיבוכים ותופעות הלוואי של הניתוח היא לבחור במטפל אמין, מנוסה ובעל ניסיון עשיר בניתוחי הגדלת חזה. 

בנוסף, יש לעקוב אחר הוראות הרופא המטפל במלואן – להקפיד על נטילת אנטיביוטיקה אם צריך, להיעזר בחזייה מיוחדת לשיפור תוצאות הניתוח ולהימנע מביצוע פעולות שעלולות לסכן את הבריאות ולהשפיע על מראה השדיים בתקופה הכל-כך רגישה הזאת. 

איך ניתן להגדיל את בטיחות ההליך?

בפגישת הייעוץ, לאחר התאמת סוג הניתוח והמשתלים, יפרט הרופא המנתח את מהלך הניתוח, ההחלמה, התוצאה הצפויה וכן את הסיכונים והסיבוכים האפשריים של הניתוח. סיכונים אלו עלולים לכלול: דימום, זיהום, פגיעה עצבית (ירידה בתחושה או רגישות יתר בפטמות או באזורי הצלקת, לרוב זמנית), התקשות השד ומראה לא אסתטי או א-סימטרי של השדיים. דלף סיליקון היא תופעה שהפכה לנדירה ביותר עקב השיפור באיכות המשתלים ועקב השינויים שנעשו בצמיגות הג'ל.

כדי להפחית את הסיכונים ככל הניתן, חשוב לספק למנתח הפלסטי את מקסימום האינפורמציה הרפואית על המטופלת – כך שהוא יידע לתת תשומת לב נכונה ונאותה לכל סיבוך אפשרי, על פי נתוניה הרפואיים. יש לציין שעישון סיגריות מגדיל את הסיכון לסיבוכי ההרדמה והניתוח, ונהוג לבקש הפסקת עישון מלאה של כ-3 שבועות לפחות לפני ואחרי כל ניתוח אסתטי.

שאלות ותשובות:

מתי יורדת הנפיחות בחזה?

אחרי ניתוח הגדלת חזה, השדיים לעיתים יהיו נפוחים מעט מהרגיל והפטמות יכולות להיות זקורות יותר. זאת תוצאה של ההתערבות הכירורגית באזור והיא מוכרת וטבעית לגמרי. תופעות הלוואי האלו צפויות לחלוף אחרי כמה ימים – אך קשה לתת הערכה מדויקת כי משך הזמן הזה משתנה מאישה לאישה בהתאם למבנה הגוף ולאופי הניתוח. נדגיש כי מדובר במצב שאינו מסוכן בשום צורה.

האם ניתן לקיים יחסי מין אחרי ניתוח להגדלת חזה?

לאחר הניתוח מומלץ להימנע מקיום יחסי מין ומכל פעולה אחרת שדורשת מאמץ פיזי לתקופה של לפחות שבועיים. זאת על מנת להימנע מעלייה פתאומית בלחץ הדם שאינה מומלצת בתקופה הזאת וכן במטרה למנוע כאבים ונזק לשדיים שצפויים להיות רגישים מהרגיל בתום הניתוח.

כמה זמן אחרי הניתוח אפשר לחזור לעבודה?

כל התערבות כירורגית ובעיקר כזאת שמתבצעת באזור רגיש כמו החזה – דורשת פרק זמן מסוים להחלמה ולהתאוששות. לאחר ניתוח הגדלת חזה מומלץ לקחת הפסקה של לפחות שבוע מהעבודה ומכל פעילות מאומצת אחרת. חלק מהנשים אף מרגישות שהן זקוקות ליותר זמן על מנת להחלים – במקרה כזה מומלץ להקשיב לגוף ולתת לו את המנוחה הנחוצה לו.

האם יש צורך להוציא תפרים אחרי הניתוח?

בניתוח הגדלת חזה אכן נעשה שימוש בתפרים בתום הפעולה הכירורגית, אך מדובר בתפרים שנספגים מעצמם בעור ומתמוססים ללא שום השפעה נוספת על הגוף. לכן, בשונה מהמקובל בניתוחים אחרים, לא נדרש לקבוע תור נוסף אצל המנתח להוצאת התפרים.

איך ניתן לדעת שנפח וצורת השתלים הנבחרים אכן מתאימים לגופה של המנותחת?

את השתלים תבחר האישה באמצעות עזרתו וייעוצו של הרופא המנתח, ד"ר בני מייליק הוא כירורג פלסטי עם ניסיון רב בניתוחי הגדלת חזה ובעזרת הסבר מצידו והדגמות, תוכל המטופלת לקבל המחשה בדבר המראה העתידי שיתקבל.

מה הן הבדיקות שיש לבצע בטרם הניתוח?

הניתוח הוא תחת הרדמה מלאה ולכן יש להביא אסמכתא מרופא משפחה שבריאות המטופלת תקינה. נוסף לזה תצטרך המטופלת לעבור בדיקות דם בסיסיות, אק"ג ובהתאם למצב הרפואי ולגילה של המטופלת תצטרך לעשות גם צילום חזה. בפגישת הייעוץ הראשונה עם ד"ר בני מייליק, תונחה האישה כיצד עליה לפעול לפני הניתוח.

כמה זמן אורך ניתוח הגדלת חזה?

ניתוח הגדלת חזה נעשה תחת הרדמה כללית והוא איננו אורך זמן רב. על פי רוב יערך במשך שעה לכל היותר.

מהו הגיל המינימאלי לניתוח הגדלת חזה?

ניתוח הגדלת חזה יבוצע רק עם סיום התפתחותה הפיזית של אותה אישה, בד"כ יהיה בסביבות גיל 18. במידה והאישה מתכננת להרות במהלך השנים הראשונות שלאחר הניתוח או נמצאת בהליך השלת משקל רב, כדאי שתשקול לדחות את ביצוע הניתוח לאחר ההריונות או לאחר שתגיע למשקל הגוף הרצוי.

אישה שמתכננת הגדלת חזה צריכה לקחת בחשבון ניתוח נוסף בעתיד?

לא בהכרח. סוגיה זו תלויה במשתנים רבים. במידה והאישה בחרה במשתלים גדולים או קטנים בתחילה ואחרי כן היא מעוניינת בביצוע שינוי, יהיה זה ניתוח חוזר על רקע אסתטי בלבד. במידה וביצעה את הניתוח בגיל מוקדם, סביר שלאחר השינויים המתחוללים בגוף בחלוף השנים, השדיים יצנחו ולו במעט, גם במקרה כזה, יכולה האישה לבחור לעבור ניתוח נוסף בשל עניין אסתטי. במקרים נדירים יותר, כאשר ישנו סיבוך, תצטרך האישה לעבור ניתוח החלפת שתלים.

מהו הסיבוך השכיח ביותר בניתוח הגדלת חזה?

הסיבוכים הם נדירים מאוד וככל שעובר הזמן, כך נעשים פיתוחי שתלים חדשים ומשוכללים יותר, הידע והניסיון בניתוחי חזה הוא רב יותר והמידע הקיים הוא גדול יותר. כיום זהו הניתוח הפלסטי הפופולרי ביותר והסטטיסטיקה מורה על כך שכ-3-4% מהמנותחות יחוו סיבוך כלשהו. כאשר הסיבוכים השכיחים ביותר הם היווצרות קופסית וסרומה מאוחרת (הצטברות נוזלים), שני המקרים אינם גורמים לסכנת חיים וניתנים לטיפול.

האם מופיעים כאבים לאחר הניתוח?

כן, אך עוצמתם איננה ניתנת למדידה מכיוון שנשים שונות מדווחות על עוצמות כאב שונות, ויש שמעידות כי אינן חשות כאב כלל לאחר הניתוח. באופן הדרגתי הכאבים יפחתו וייעלמו. לאחר כשבוע צפויים הכאבים לחלוף. הפטמות עשויות לכאוב או להיות רגישות כמספר חודשים לאחר הניתוח אך גם תופעה זו צפויה לעבור.

האם אפשר להניק לאחר ניתוח הגדלת חזה?

על פי רוב, ניתוח הגדלת חזה איננו מגביל את היכולת להניק. בניתוח הגדלת חזה לא פוגעים בצינורות החלב, כפי שנאלצים לעשות בניתוח הקטנת חזה למשל. ישנן נשים שניתוח הגדלת חזה אף משפר את יכולתן להניק, כמו במקרים של פטמות שקועות, כאשר מחדירים את השתל הוא מבליט את הפטמות כלפי חוץ ועל ידי כך לתינוק קל יותר לתפוס את הפטמה ולינוק ממנה. ניתוח הגדלת חזה לא צריך להשפיע על היכולת של האישה להניק, מה שכן משפיע הוא היכולת הטבעית שלה לייצר חלב ונתוניה הגנטיים ליצירתו.

ומה בדבר הצלקות?

מניתוח הגדלת חזה נותרת צלקת אחת ואילו מניתוח הגדלה בשילוב הרמה יוותרו שתי צלקות. במידה והמטופלת פועלת על פי הנחיות הרופא המנתח, תוכל לתרום להיטשטשות רבה של הצלקות. בחודשים הראשונים, יש להימנע מחשיפה לשמש, מומלץ למרוח קרם ללא אלכוהול ולשמור על היגיינה. בנוסף, נשים מעשנות יגרעו מהחלמתה של הצלקת. על כל פנים, הצלקות שתופענה לאחר הניתוח הן קטנות ולרוב אסתטיות והמראה הסופי שלהן יתקבל לאחר כשנתיים.

מהם השתלים האפשריים לשימוש?

השתלים משתכללים ומשתנים ללא הרף וכיום על פי רוב נעשה שימוש בשתלי סיליקון. הם מופיעים ברמות צמיגות שונות והקריטריונים שבהם שתלים טובים צריכים לעמוד הם גבוהים מאוד. הסיליקון נבחן ונמצא כי הוא בטוח לגמרי לשימוש. שתלי הסיליקון מיוצרים כך שג'ל הסיליקון עטוף בתוך רקמה קשיחה שמגנה על צורתו של השתל. אחד החומרים שעשויים לעטוף את הג'ל הוא פוליאוריטן והוא הוכח כחומר שעושה זאת נהדר, אולם הוא אסור לשימוש על ידי הFDA –  האמריקני, אך בישראל הוא כן עבר את אישורו של משרד הבריאות ומכיוון שכך, כן משתמשים בו.

לכמה זמן עמידים שתלי הסיליקון?

מכורח המציאות, ישנם שינויים רבים שהשתלים עשויים לעבור ולכן התשובה על כך היא מורכבת. שתלים שלא יקרה להם כלום יוכלו, להישאר בגופה של האישה לנצח. כמו לדוגמא בסיפורה של האישה הראשונה שעברה ניתוח הגדלת חזה ועד היום, במשך 60 שנים, השתלים המקוריים נותרו בגופה. אך יש לקחת בחשבון מראש שדברים רבים יכולים לקרות. כמו למשל, התחרטות האישה בדבר הנפח שבחרה מלכתחילה או צניחת החזה שקרתה בחלוף השנים. החלפת שתלים במקרים אלו יהיו ממניעים אסתטיים. אך במקרים אחרים, נדירים יותר, כמו קרע או דליפה, היווצרות קופסית, גלים בשתלים, יהיה צורך להחליף את השתלים. על כל פנים, יש להיבדק אחת לזמן מה ועל פי המלצות הרופא, וכך תוכל המנותחת למנוע בעיות עתידיות או לטפל בבעיות קיימות בזמן.

מתי אפשר לישון על הצד אחרי הגדלת חזה

מומלץ להמנע משינה על הבטן למשך כ-3 חודשים לאחר ניתוח הגדלת שדיים, על מנת להמנע מהפעלת לחץ מיותר על השתלים. ניתן לישון על הצד או על הגב.

לקביעת פגישת ייעוץ נא ללחוץ כאן

הגדלת חזה
ניתוח הגדלת חזה