השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ ונחזור אליכם בהקדם

ניתוח מתיחת בטן

אנשים רבים חולמים על בטן שטוחה, ביניהם אנשים שסובלים, מזה שנים רבות, מבעיית עודף משקל, ואף נשים בהריון שחולמות להיות כבר אחרי הלידה ולראות את גופן מצטמצם למידותיו הקודמות.

יחד עם זאת, אחרי שינויים מהותיים כמו ירידה דרסטית במשקל או לידה אנשים רבים מגלים שדווקא נשארו לא מעט עודפי עור באזור הבטן. העור המדולדל בבטן מייצר תחושת תסכול גדולה, בייחוד לאור העובדה שאנחנו מחכים לרגע שאחרי, לרגע שנוכל להציג לראווה את הגוף החדש שלנו.

אולם, על אף הציפייה בכיליון עיניים לגוף אסתטי, נוצרת בעיה של עור עודף באזור הבטן. האם הבעיה של עודפי העור בבטן ניתנת לפתרון על ידי ניתוח? באיזה אופן מתבצע הניתוח? הבאנו לכם את כל המידע הדרוש במדריך המלא למתיחת בטן.

ניתוח מתיחת בטן – למי זה מיועד?

ניתוח מתיחת בטן, הוא ניתוח שבו מסירים את עודפי העור ושומן מאזור הבטן. מטרת ניתוח מתיחת בטן היא צמצום היקף הבטן ועיצוב פלג גוף מרכזי, וזאת על מנת להשיב לגוף את המראה הצעיר לגוף. העור הוא האיבר הגדול ביותר בגופנו, שמקיף את הגוף מכף רגל ועד הקרקפת. 

כמו כן, העור הוא איבר גמיש ואלסטי ויש לו אפשרות מופלאה לעבור שינויים רבים אך יחד עם זאת גמישות העור מוגבלת. כאשר אנשים עוברים שינויים דרמטיים במשקל כמו ניתוח לקיצור קיבה, הריון, לידה ודיאטה קיצונית – לעיתים העור עשוי להישאר רפוי, מדולדל ומקומט והוא אינו מתכווץ ומתהדק לחלוטין. מה שמותיר את הגוף במראה של עור תלוי, מיותר ולא אסתטי. 

ניתן לתקן את בעיית העור המדולדל שנוצר לאחר שינוי דרסטי במשקל הגוף על ידי ניתוח מתיחת בטן, אשר באמצעותו נוכל להדק ולמתוח את העור מה שיקנה לו מראה צעיר ורענן. מתיחת בטן מיועדת גם לנשים לאחר סיום תקופת הלידות בחייהן שרוצות להחזיר את המראה השטוח והמתוח לבטן שלהן – כפי שהיה להן טרם ההריון והלידה המרגשת. 

אם כן, אנשים שלא מרוצים ממבנה גופם, מעודפי השומן או עודפי העור בבטן וניסו ניסיונות חוזרים ונשנים לשמור על פעילות גופנית ותזונה בריאה, יוכלו להסיר את עודפי השומן בבטן באמצעות ניתוח להסרת עודפי עור בבטן. כמו כן, הניתוח מסייע רבות גם לנשים לאחר הריונות שסובלות מעור מדולדל ורפוי בבטן עקב העור שנמתח בזמן ההריון ורפיון שרירי הבטן שנחלשים בעקבות הלידה. זאת ועוד, מטופלים שמצויים לאחר ניתוחים בריאטרי כמו: קיצור קיבה, שרוול וכדומה, או שירדו במשקל באופן משמעותי – עשויים לסבול מתופעת עור בטני מדולדל ורפוי, ויש בידיהם לשנות ולשפר את מבנה גופם באמצעות ניתוח לעיצוב דופן הבטן. הקריטריון לניתוח הוא גיל פיזי של האדם ולא גילו הביולוגי, כלומר אדם בגיל מבוגר שמצבו הפיזי והבריאותי מצוין ייתכן ויוכל לעבור את הניתוח, ולחילופין אדם צעיר שמצבו הפיזי והרפואי אינו תקין עלול להיות מסורב לביצוע הניתוח והתהליך בגופו עקב כך. 

חשוב לזכור כי ניתוח מתיחת בטן טומן בחובו אסתטיקה לגוף, אך לא זאת בלבד אלא גם משפר את בריאות העור. במרבית המקרים, עודפי עור בבטן גורמים לפריחה, פטרת כרונית, פצעים וכיבים כרוניים ולדלקות בעור – וזאת מכיוון שעודפי העור סופחים אליהם זעת יתר אשר מצטברים בה חיידקים מה שמקשה מאוד על שמירת ההיגיינה באזור הבטן. עור מהודק ומתוח מפחית בצורה משמעותית את הסיכוי לבעיות עור כרוניות ומסייע בשמירה גבוהה על היגיינת העור. 

בנוסף, ניתוח מתיחת בטן מסייע בשיפור הביטחון העצמי בקרב אנשים, יוצר תחושות חיוביות של נוחות, דימוי גוף חיובי, הערכה עצמית, אושר וגאווה על הבטן המהודקת והמתוחה. 

ניתוח מתיחת בטן – מי לא יכול לבצע את הניתוח? 

לרוב ההמלצה היא שלא לבצע את הניתוח לאנשים בעלי BMI  כלומר, מדד מסת גוף מעל ל-30, וכן אנשים מעשנים שאינם יכולים להפסיק לעשן למשך תקופה של שלושה שבועות טרם הניתוח וגם אחריו. כמו כן, ישנה המלצה בקרב אנשים המתקשים בשמירה על משקל מאוזן לטווח הארוך ויש להם ירידות ועליות קיצוניות במשקל בטווח זמן קצר – להימנע מניתוח מתיחת בטן. יתרה מכך, בקרב נשים שרוצות הריונות נוספים, ההמלצה היא להמתין עד לתום תקופות ההריונות והלידות ורק לאחר מכן לבצע את הניתוח וזאת על מנת שלא ייוצר הצורך בניתוח נוסף – למרות שאם האישה חפצה בכך ומוכנה לקחת בחשבון שהריון נוסף עלול לגרום לניתוח נוסף, כמובן שהיא תוכל לבצע את הניתוח גם לפני הריון נוסף וזאת בהתאם לשיקול דעתה. 

ניתוח מתיחת בטן לאחר לידה 

מרבית הנשים שעברו תהליך של הריון ולידה, עוברות תקופת הסתגלות לגופן החדש שלאחר הלידה בעקבות השינויים הפיזים וההורמונליים הטמונים בכל הריון. בתקופת ההריון, הבטן נמתחת ומתרחבת, ויחד איתה, מתרחב העור. לאחר כמה חודשים ממועד הלידה, ייתכן שהאישה תשיל ממשקלה לא מעט קילוגרמים אך היא עלולה להישאר עם עור עודף בבטן, עור רופף ומדולדל. נשים רבות מעידות כי הן חשות חוסר נוחות בגופן לאחר הלידה, עד כדי תחושת זרות בגופן. כמו כן, אותן נשים מדווחות כי הן לא נהנות מקניית בגדים ובחירת בגד הפכה לעול בעבורן, והן חשות תסכול מההתבוננות במראה שמעידה להן באופן יומיומי על השינוי במימדי גופה שאינו מסב לה סיפוק. ניתוח מתיחת בטן מעלה את הביטחון, הערך העצמי ומקנה לאישה דימוי גוף חיובי ואהבה עצמית גם אחרי ההריונות והלידות. 

אם כן, נשים אשר מתכננות הריונות נוספים טווח קצר לאחר הניתוח, מומלץ לדחות את הניתוח ולבצע אותו לאחר הלידה המתוכננת או בתום תקופת הלידות. למרות זאת, אישה שממש מרגישה שהיא רוצה לבצע את הניתוח במיידי ולא מוכנה להמתין – ניתן יהיה לבצע ניתוח לשיפור מסוים וכל זאת בהתחשבות מקרה עתידי של הריון נוסף. חשוב לציין שההמלצה לבצע את הניתוח לאחר ההריונות אינה נובעת מסיכונים וסיבוכים ואין כל מניעה לבצע את הניתוח. אלא ההמלצה נובעת מעודפי עור נוספים שעלולים להיווצר לאחר הריון נוסף, דבר המצריך ניתוח אסתטי נוסף של מתיחת הבטן. 

ניתוח מתיחת בטן – לאחר הירידה במשקל 

בקרב מטופלים שיודעים שהם עתידים להוריד ממשקל גופם באופן משמעותי, ישנה המלצה לדחות את הניתוח עד להשגת משקל מאוזן ויציב. הניתוח אינו מיועד לאנשים אשר סובלים מעודף משקל גדול אלא מיועד לאנשים עם עור עודף ורקמות שומן מועטות יחסית וזאת על מנת שהמנתח המומחה יוכל להצר את ההיקפים ולשנות את מבנה וצורת הבטן. כמו כן, בקרב אנשים שסובלים מעודף שומן משמעותי ניתן לבחון ביצוע של ניתוח הסרת סינר הבטן.

מתיחת בטן – סוגי הניתוחים הקיימים

ניתן לבצע ניתוח מתיחת בטן בכמה שיטות שונות ומגוונות, וכל זאת בהתחשב למצב הרפואי והפיזי של המטופל, לציפיותיו מהניתוח ולצרכיו. 

ניתוח למתיחת בטן היקפית 

שינויים דרמטיים בגוף, מובילים אנשים רבים אל שולחן הניתוח במטרה לבצע ניתוח מתיחת בטן, וזאת על מנת להתאים את מבנה הגוף החדש של פלג הגוף העליון למראה העור העודף. יחד עם זאת חשוב לציין שישנם מקרים שהידוק ומתיחת העור לא מספיק, וייתכן ויוותרו סביב היריכיים והבטן עודפי עור ושומן. 

כמו כן, לעיתים גם לאחר הירידה המיוחלת במשקל – מראה הגוף לא תמיד עומד בציפיותינו, על כן ישנם מקרים בהם יש צורך בעזרה כירורגית וזאת על מנת להשלים את תהליך ההרזיה, להקנות לגוף מראה מעוצב ואסתטי ולהגשים את חלומכם לגוף משודרג ומעוצב לטעמכם. 

במקרים אלו, מתיחת בטן היקפית היא בדיוק המענה לעיצוב הגוף ולהשלמת תהליך הדיאטה המשמעותית שצלחתם בכבוד רב. הניתוח מכיךל טיפול משולב הכולל מגוון רחב של טכניקות שנועדו לשפר את מראה הבטן, הישבן והירכיים. במסגרת הניתוח, המנתח הכירורוגי יסיר מכם את עודפי העור והשומן באזורי פלג הגוף התחתון והבטן ויבצע הידוק של השרירים ומתיחת העור. 

מתיחת בטן היקפית משולבת לעיתים גם עם הרמת הישבן ועם טיפולים אסתטיים נוספים לעיצוב אזורי הישבן, הירכיים והבטן. קבלת ההחלטה אודות הטכניקות שיבוצעו במהלך הניתוח תתקבל בתיאום מלא של המטופל עם הרופא המנתח ובמסגרת פגישות הייעוץ, האבחון וההכנה לניתוח. 

ישנם מקרים בהם יש צורך להשתמש בשומן מגוף המטופל וזאת בכדי לעצב את הישבן מחדש ולספק לו מראה אסתטי וצעיר. כמובן, מדובר בטיפול מורכב וארוך יותר מאשר מתיחת בטן רגילה, ולכן יהיה צורך במקרים מסוימים להפריד את הניתוח לשני ניתוחים נפרדים, וזאת בכדי למנוע מצב של טראומה לגוף שעלולה לגרום לנזק. כל החלטה בנושא תתקבל בהתחשבות במכלול הפרמטרים כגון: מצבו הרפואי של המטופל, הצורך הכירורגי הנדרש ורצונותיו וציפיותיו של המטופל מהניתוח. 

אם כן, ניתוח למתיחת בטן היקפית מתבצע תחת הרדמה כללית של המטופל ואורך בין שלוש עד ארבע שעות בפועל. כאשר יש להוסיף את זמני ההכנה לניתוח והתאוששות לאחריו. במהלך ביצוע הניתוח, ראשית תתבצע שאיבת שומן וזאת על מנת להקל על תהליך מתיחת רקמות העור. לאחר מכן, המנתח יבצע טיפול של הסרת עודפי עור ורקמות שומן ורק בסיום תהליך הסרת העור העודף, יבצע המנתח את המתיחה של העור באזור הבטן. 

המנתח המומחה יבצע את ניתוח מתיחת הבטן, כאשר בסיומו לרוב תיוותר צלקת אסתטית וקטנה ככל האפשר, צלקת מעודנת בצורת "חגורה" מסביב למותניים. במרבית המקרים יהיה צורך בהחדרת הנקזים לאזור הניתוח על מנת לנקז את הנוזלים והפרשות הדם, כאשר את הנקזים יסיר המנתח כמה ימים בפגישה לצורך מעקב רפואי לאחר הניתוח. 

מתיחת בטן מלאה

סוג נוסף של מתיחת בטן הוא ניתוח מתיחת בטן מלאה, המבוצע על ידי חתך בשיפולי הבטן, באזור הבטן התחתונה מעל למפשעה. במסגרת ניתוח זה המנתח יעצב את מראה דופן הבטן באמצעות הידוק שרירי הבטן הרפויים וקביעת מיקום חדש לטבור על פני העור המתוח וההדוק בבטן. 

ניתוח למתיחת בטן מלאה מתאים במיוחד לנשים לאחר הריונות ולידות שסובלות מעודפי עור מהותיים באזור הבטן ורוצות לשפר את מראה גופן, לעצב את הבטן ולהקנות לה מראה אסתטי, מתוח וצעיר. כאמור, הריון נוסף עלול לפגום בתוצאות הניתוח ולכן מומלץ לבצע את בתהליך בסיום תקופת ההריונות והלידות. 

בניתוח שכזה המנתח מבצע חתך בצורת מחומש מעל האיבר מין, החתך מאפשר לו להדק את השרירים הרפויים, לשפר ולעצב את מראה הבטן באמצעות הסרת עודפי עור מדולדלים ומיותרים מהבטן העליונה. וכל זאת על מנת להעניק למטופל בטן מוצקה והדוקה שתספק לו מראה רענן, צעיר ואסתטי. 

ישנם מקרים שבהם המנתח יותיר נקזים באזור הבטן, שמטרתם לטפל בהפרשות ובנוזלים שהטיפול הכירורגי מותיר אחריו. הנקזים יוסרו תוך ימים אחדים בהתאם לשיקול הרופא המנתח. נקזים עלולים ליצור תחושת אי נוחות אך יחד עם זאת חשוב לדעת שלא כל ניתוח כירורגי מצריך את החדרתם אל האזור המנותח. במקרים שניתן לוותר על הנקזים ברור לחלוטין שכך תעשו. אולם, ההחלטה היא רפואית ועל כן נתונה ברשותו של הרופא המנתח שישקול לאור בחינת מצבו הפיזי והרפואי של המנותח לאחר הניתוח. 

מתיחת בטן חלקית 

בניתוח מתיחת בטן חלקית, או בשמה האחר "מיני מתיחת בטן", מתבצעת מתיחה רק של הבטן התחתונה. בניתוח זה, לא אין מעורבות של הטבור או תפרים של שרירים בבטן העליונה. אם כן, בהשוואה לניתוחים אחרים, במתיחת בטן חלקית הצלקת תהיה קטנה יותר וזמן ההחלמה יהיה קצר יותר. ניתוח זה מיועד בעיקרו למטופלים שרוצים לטפל בשיפולי הבטן ובקפל בטני קטן יחסית. 

לעיתים, בקרב נשים לאחר לידות – נדרשת רק מתיחת העור בבטן מבלי צורך לטפל באזורים נוספים כמו: הירכיים והישבן. במקרים אלו ניתוח מתיחת בטן חלקית ישמש כפיתרון מיטבי ויעיל. ניתוח למתיחת בטן חלקית הינו ניתוח המתמקד באזור הבטן בלבד, ללא כל צורך למתוח את העור או להסיר רקמות שומן מאזורי הגוף הנוספים המצויים בפלג הגוף התחתון. ביצוע הניתוח הוא בעזרת חתך של כמה סנטימטרים בלבד בקו המותניים. 

במסגרת מתיחת בטן חלקית, הרופא המנתח יפריד בין השומן לשרירים שמתחת לטבור ומעליו, וזאת בכדי לבצע הידוק ומיצוק העור באזור הבטן. במקרה התורך המנתח יבצע הסרת עודפי עור מאזור הבטן, וזאת בכדי לשפר את מראה הבטן ולהעניק לה מראה אסתטי ומוצק, ותוך כדי גם להיפטר ביעילות מסימני המתיחה בבטן. 

זאת ועוד, ניתוח זה יותיר בקרב המטופל צלקות מעודנות יותר מאשר ניתוחים מורכבים יותר הכוללים שאיבת שומן ומתיחת פלג גוף עליון או תחתון. הצלקת תהיה מתחת לקו המותניים ובאזור האגן. במידה ותרצו להפחית את רמת הסיכון לצלקות, תוכלו לבצע את התהליך בשיטה חדשנית וייחודית שמתבצעת דרך הטבור, וכמעט אינה מותירה שום סימן הנראה לעין.

אם הגעת לפה ומעניין אותך לקרוא מה חושבים על ד"ר מייליק, הנה דוגמית.
אם לא, אפשר לגלול ולהמשיך לקרא את המאמר.

יעל מספרת על ניתוח מתיחת גוף עליון ופנים: "היה לי ברור לגמרי שאת כל הניתוחים אעשה אצל ד"ר מייליק, ולא אתן לאף אחד אחר לגעת בי!"
קרן גלסנר, זוכת העונה הרביעית של "לרדת בגדול", מספרת: ד"ר מייליק סייע לי להשתחרר מהכבלים האחרונים שקשרו אותי לדמות קרן השמנה ולצאת לחופשי.
מוטי מספר: בתוך חדר הניתוח פגשתי את ד"ר בני מייליק, אותו אני מכנה "הקוסם הפלסטי", יחד עם צוות מדהים ומסור, הוא ניגש אליי ושאל: "אתה מוכן?" מעולם לא הרגשתי מוכן כל כך!
יפית ממליצה: לא הצלחתי למצוא פלסטיקאי שמומחה בניתוחי זרועות; מזל שפגשתי את ד"ר מייליק!
"מלאך, פשוט מלאך". כך מתארת שלומית את ד"ר בני מייליק, אצלו עברה ניתוח מתיחת בטן.
ענבל: אני רוצה להודות לך על התוצאות הנפלאות אותן השגת במסגרת ניתוחי, הכל בזכות ה…
כאן נמצאות כל ההמלצות על ד"ר בני מייליק

ניתוח אפרונקטומי – מתיחת בטן 

ישנם מקרים של מטופלים עם עודפי עור ושומן, אך ללא בעיות בשרירים, במקרה כזה המנתח ישקול ביצוע ניתוח אפרונקטומי. בניתוח זה, המנתח מסיר את שיפולי עודפי העור, המזכירים "סינר" בסמוך לטבור. יש לציין כי בעבור מטופלים בעלי מראה עור אסתטי ותקין הסובלים רק מעודפי רקמות השומן התת עורי בדופן הבטן, אין כל ספק שהניתוח שהכי יתאים במקרים אלו, הוא שאיבת שומן בטן

ניתוח מתיחת בטן ללא תפירת שרירים 

בהשוואה למתיחת בטן מסורתית מדובר בטיפול פחות מורכב אשר ניתן לבצע אותו במקרים בהם שרירי הבטן צמודים והמותניים של המטופל צרים. ניתוח זה הינו ניתוח מהיר יחסית לניתוחים אחרים כאשר בסופו תיוותר צלקת קטנה ביותר, וזאת לצד זמן החלמה קצר יחסית והתאוששות מהירה. מדובר גם בניתוח פחות כואב, שמכיל סיכונים נמוכים יותר לסיבוכים בעקבותיו.

יחד עם זאת, חשוב לדעת כי לא תמיד מתאפשר לבצעו וההחלטה אודות סוג הניתוח המתאים ביחס למצב הפיזי והרפואי של המטופל תתקבל על ידי הרופא המנתח בהתייעצות מלאה עם המטופל, שמהווה שותף מלא בתהליך קבלת ההחלטות.

אם כן, כל ניתוח כירורגי טומן בחובו כאבים וחוסר נוחות בתקופת ההחלמה והשיקום שלאחר הניתוח, על אחת כמה וכמה ניתוח הכולל תפירה של שרירים שעשויים מרקמות רגישות ביותר, המשפיעות על התפקוד היומיומי שלנו ועל כל פעולה שנבצע במהלך היום. למעשה, שרירי הבטן מייצבים את גופנו, מסייעים לנו לעבור ממצבים של שכיבה לישיבה ולהפך.

על כן, ישנם מקרים שבהם תינתן עדיפות לביצוע ניתוח מתיחת בטן ללא תפרים של שרירי הבטן, וזאת על מנת לסייע בהפחתת הכאבים, בשיפור התחושה בקרב המטופל, ובתהליך ההתאוששות, השיקום וההחלמה מהניתוח. ניתוח זה מתאפשר כאמור, אך ורק כאשר שרירי הבטן צמודים אחד לשני ואין ביניהם הפרדה כתוצאה מעלייה דרסטית במשקל ובהיקף השומן באזור הבטן. קריטריון נוסף וחשוב לביצוע ניתוח זה הוא מותניים צרים של המטופל.

ניתוח למתיחת בטן ללא תפרים בשרירים, משמעותו העיקרית היא הפחתת הכאב בצורה משמעותית, אך לא זאת בלבד, אלא גם ידוע ששיטה זו מפחיתה באופן משמעותי את רמת הסיכון לסיבוכים ולתופעות לוואי נדירות כגון: פקקת ריאתית ופקקת בורידי הרגליים שעלולים להתפתח בעקבות ההתערבות הכירורגית, סיכון הקיים בכל ניתוח כירורגי שהוא.

ניתוח מתיחת בטן אורכית

במקרים בהם המטופל עבר ניתוח חירום ונותר עם צלקת לא אסתטית לאורך הבטן, בקע טבורי או כל הליך כירורגי שבוצע בעבר ודורש תיקון אסתטי – נוכל לבצע תיקון על ידי ניתוח נוסף, אשר כולל מתיחת בטן אורכית. בניתוח זה, המנתח יהדק את השרירים באמצעות חיתוך הצלקת שקיימת, וישפר פלאים את המראה שלה.

ניתוח שאיבת שומן בטנית

אנשים בעלי עור עבה, ללא עודפי עור אך בעלי שומן רב שהצטבר באזור הבטן – ניתן יהיה לבצע ניתוח של שאיבת שומן באזור הבטן, וזאת על מנת ליצור מיצוק והידוק של העור ולעצב את מראה הבטן. מדובר בניתוח פשוט יחסית, שחשוב מאוד לבצע אותו אצל מנתח כירורג מומחה ומנוסה בשביל לקבל את התוצאות הרצויות ביותר ומראה בטן אסתטי ואחיד.

תיקון בקע בשילוב עם ניתוח מתיחת בטן

תופעה של בקע טבורי היא תופעה נפוצה ומוכרת, אשר במסגרתה הרקמות שמחברות בין השרירים ותומכות בדופן הבטן נחלשות. במקרה כזה, נוצר חור שיוצר בליטה לא אסתטית כתוצאה משומן מהבטן או מהמעיים שנכנס לתוכו.

בימינו הודות להתפתחות הרפואה הכירורגית, ניתן לתקן את הבעיה בעזרת ניתוח ייחודי. אולם, במידת הצורך ישנה עדיפות לבצע את תיקון הבקע יחד עם ניתוח למתיחת בטן. וכך למעשה טופלו שני דברים חשובים בעת ובעונה אחת, והמטופל גם חסך הרדמה כללית נוספת ומיותרת, גם שיפר באופן משמעותי את המראה האסתטי באזור הבטן שלו, וגם חסך שיקום והחלמה כפולים.

ברוב המקרים ניתן לבצע ניתוח משולב, אך לעיתים כאשר מדובר בבקע משמעותי הדורש טיפול רפואי מעמיק – המטופל לא יוכל לבצע את הניתוח המשולב ויצטרך להתייעץ עם רופא מומחה בנושא, ורק לאחר הטיפול באותו בקע יוכל לבצע ניתוח מתיחת בטן נפרד ונוסף לעיצוב הבטן ומתן מראה אסתטי וצעיר.

ניתוח מתיחת בטן וניתוח שאיבת שומן – מה ההבדלים? 

אנשים רבים נוטים להתבלבל בין שני הניתוחים אך הם שונים במהותם. נכון, שני הניתוחים בעלי אותה המטרה שנועדה להעניק לבטן מראה צעיר ומעוצב ושניהם מבוצעים תחת הרדמה מלאה של המטופל. אך בפועל מדובר בשני ניתוחים שונים.

שאיבת שומן מיועדת לאנשים בעלי עור גמיש ואלסטי שסובלים מעודף משקל, מדובר בהליך כירורגי ניתוחי שמכיל מניעים פנימיים וחיצוניים כאחד. ככל שהגמישות בעור גבוה יותר כך הסיכוי שהעור העודף שיופיע אחרי הניתוח יתכווץ מעצמו. ניתוח שאיבת שומן מתאים לצעירים גם מתחת לגיל 40. מטופלים בגיל צעיר שיבצעו ניתוח מתיחת בטן, ככל הנראה יהיו נשים לאחר לידות או כאלה שהשילו משקל דרסטי מגופם, אשר נדרשים על פי רוב בניתוח שאיבת שומן כחלק מהתהליך הטיפולי.

ניתוח שאיבת שומן אורך בין שעה לשעתיים, בעוד שניתוח מתיחת בטן אורך בין שעתיים ועד לארבע שעות. בניתוח שאיבת שומן שואבים שומן מנקודות שונות, בעוד שבניתוח מתיחת בטן מבצעים הפרדה בין שכבות העור לרקמות השומן ומהדקים את השרירים הרפויים. כמו כן, בניתוח שאיבת שומן מבצעים חתכים ממוקדים וקטנים ברקמות השומן ומחדירים אליהן מחטים (קונולות) שבאמצעותן שואבים את השומן. בנוסף, בניתוח מתיחת בטן מבוצע חתך רוחבי באזור הבטן התחתונה או המפשעה. כאשר לעיתים מבצעים ניתוח משולב הכולל מתיחת בטן ושאיבת שומן.

ניתוח מתיחת בטן משולב 

ישנם מקרים בהם ניתן לתפוס שתי ציפורים במכה אחת, לטפל במספר בעיות רפואיות בו זמנית. ישנם מטופלים רבים שרוצים לבצע כמה ניתוחים בעת ובעונה אחת ובכך גם לחסוך את ההרדמה הכללית הנוספת, השיקום בשנית והסיכון הנוסף בעוד ניתוח.

במרבית המקרים בניתוחי הסרת עודפי עור מדובר בעור עודף בכמה אזורים שונים ברחבי הגוף. לעיתים הדבר אפשרי וניתן לשלב ניתוח למתיחת בטן עם ניתוחי הרמת חזה, מתיחה ועיצוב פלג גוף תחתון ושאיבת שומן.

ניתוח מתיחת בטן משולב עם שאיבת שומן

ניתוח מתיחת בטן המשולב עם שאיבת שומן מתאים לגברים ונשים שמרגישים שמתיחת העור והשלת משקל מגופם תשפר את מראה הגוף שלהם ותעניק להם מראה גוף אסתטי ומעוצב. כאמור, השומן ישאב מדופן הבטן, מהטבור ומהמותניים – כאשר ברור לחלוטין שהטיפול אשר יבוצע הינו טיפול אינדיבידואלי וכל מקרה לגופו.

מתיחת פלג גוף תחתון – הסרת עור עודף, שאיבת שומן והידוק שרירים 

ניתוח המיועד הן לגברים והן לנשים אשר רוצים להיפטר מעור עודף מדולדל ושרירים רפויים בכל פלג הגוף התחתון. ניתוח למתיחת פלג גוף תחתון מהווה טיפול משולב של כמה שיטות כגון: הסרת עודפי עור, שאיבת שומן, והידוק ומתיחת שרירים רפויים באזור הבטן, הירכיים והישבן.

ישנם מקרים בהם מדובר בניתוח חד פעמי, אולם לא תמיד כך הדבר. אין ספק שיש להתייעץ לעומק עם מומחה כירורגי מנוסה ומקצועי.

ניתוח למתיחת בטן משולב עם ניתוח הרמת חזה

במרוצת השנים, לאחר ההריונות, הלידות וההנקה ולצד כוח המשיכה – החזה שמהווה סמל לנשיות, נוטה לצנוח מטה. חזה נופל מהווה סיבה טובה בעבור נשים רבות, הרוצות לבצע שינוי מהותי בגופן, לשכב על שולחן הניתוחים. ניתוח הרמת חזה מטרתו להעניק לחזה מראה רענן, צעיר וזקור וזאת לצד סיכויי הצלחה גבוהים ותהליך החלמה מהיר יחסית. אם כן, ישנם מקרים בהם משלבים את ניתוח הרמת חזה עם ניתוח מתיחת בטן ומבצעים את שניהם בו זמנית.

הכנה לניתוח מתיחת בטן

ההכנה לניתוח מתבצעת באמצעות בדיקות דם מקיפות, וביצוע בדיקות נוספות כגון: צילום חזה, א.ק.ג, ממוגרפיה ועוד. הבדיקות מתבצעות בהתאם לגיל ולמצב הרפואי של המטופלת, וזאת על מנת למזער את הסיכונים ולהגדיל את טווח הבטיחות במסגרת הניתוח. כמו כן, ישנם מקרים חריגים בהם המטופלת נדרשת לבצע בדיקת טרום הרדמה על ידי רופא מרדים וזאת על מנת לוודא את כשירותה לעמוד בניתוח ארוך טווח בהרדמה כללית.

בנוסף, אם יש ברשותה של המטופלת מסמכים רפואיים המעידים על ההיסטוריה הרפואית ומצב רפואי נוכחי, רצוי להצטייד ולהכין אותם מבעוד מועד לפגישתכן עם הרופא המנתח והרופא המרדים.

חשוב לזכור שככל שנעדכן בהרחבה אודות מצבנו הרפואי כך רמת הבטיחות שלנו תעלה בעת ביצוע הניתוח ונמזער סיכונים מיותרים.

יש לערוך פגישה מסודרת עם הרופא המומחה המנתח וזאת על מנת להתכונן היטב לניתוח העתידי. במהלך פגישת הייעוץ הרופא יצלם את אזור הבטן שלכן וזאת בכדי שתהיה האפשרות להשוות מצב קיים עכשווי עם המצב החדש שיהיה לאחר תוצאות הניתוח המיוחל. המטופל צריך לעיין ולראות תמונות "לפני ואחרי" של מנותחים ולהתרשם, וזאת על מנת לקבל החלטה ממקום שלם ובטוח ולבצע תיאום ציפיות מדויק ככל האפשר עם הרופא המנתח. לכן חשוב ומומלץ להתייעץ עם המנתח אודות כל החלופות השונות האפשריות לניתוח במטרה לבצע התאמה מיטבית של סוג הניתוח.

בנוסף, קרוב לוודאי שהמנתח ימליץ על קנייה מראש של פרטי לבוש הנדרשים לתקופת ההחלמה או חבישות ספציפיות. במידה והמטופל נוטל תרופות נוגדות קרישת יתר כמו: אספירין, פלוויקס, קלקסן וכדומה, על המטופל להספיק את נטילתם טרם הניתוח ומחובתו להתייעץ עם הרופא המנתח כמה זמן לפני הניתוח עליו להפסיק והאם נדרש טיפול חלופי בעת הפסקתם. ביום מועד הניתוח על המטופל להיות בצום של שש שעות לפחות טרם הניתוח, כמו כן, אזור הניתוח יגולח משיער על ידי צוות בית החולים לפני הניתוח.

באיזה אופן מתבצע ניתוח מתיחת בטן?

ניתוח למתיחת הבטן מתבצע תחת הרדמה מלאה של המטופל וזאת באמצעות רופא מרדים. במידת הצורך במקרים רפואיים חריגים יש ליידע את הצוות הרפואי בכל שינוי שחל במצבכם הבריאותי לאחר שיחתכם האחרונה עם הרופא המנתח. וזאת על מנת למזער סיכונים ולוודא את בטחונכם האישי במסגרת ההרדמה הכללית ובניתוח הכירורגי. לעיתים, הניתוח מתחיל ב שאיבת שומן מדופן הבטן ומהמותניים . כאשר תחילה המנתח יבצע חתך רוחבי בשיפולי הבטן, לאחר מכן, המנתח יפריד את שכבת העור והשומן משכבת שרירי הבטן אשר נמצאת מתחתיהן ועד לאזור החזה. כמו כן, יבצע המנתח חתך סביב הטבור שישאר מחובר לדופן הבטן וזאת על מנת לאפשר את המתיחה של העור שנמצא מעליו.

בנוסף, המנתח יהדק ויקרב את השרירים הרפויים של דופן הבטן על ידי תפרים פנימיים וזאת בכדי לייצר סוג של מחוך ולהעניק לבטן מראה מעוצב ושטוח תוך הצרת היקפי המותניים. לאחר מכן, השומן והעור העודף יוסרו ועור שנותר ימתח כלפי מטה ויתפר חזרה.כמו כן, את הטבור המנתח ימקם מחדש על פני העור המתוח והמהודק בדופן הבטן. לבסוף, המנתח יחבוש את אזור הניתוח והחתך, וייתכן שהמנתח יחליט להשאיר נקזים באזור המנותח וזאת על מנת לנקז הפרשות ונוזלים למשך ימים ספורים אחרי הניתוח. כאמור, משך הניתוח הוא בין שעתיים לארבע שעות.

החלמה מניתוח מתיחת בטן  

היום שאחרי

המטופל שוהה בין שעה לשעתיים במחלקת ההתאוששות לאחר הניתוח, כשגרת התאוששות רגילה לאחר ניתוח המבוצע באמצעות הרדמה כללית, ולאחר מכן עובר אל מחלקת האשפוז. במרבית המקרים, המטופל יוכל להשתחרר הביתה יום אחרי הניתוח. במידה והמטופל נשאר עם נקזים – המנתח יסיר אותם מספר ימים לאחר הניתוח וזאת בהתאם לכמות הנוזלים וההפרשות בהם.

כמו בכל ניתוח כירורגי, קיים סיכוי גבוה שתסבלו מכאבים או נפיחות שאופיינים לאחר הניתוח. אך אל דאגה, ד"ר מייליק ידאג לספק בעבור כל מטופליו מרשם מתאים למשככי כאבים לאחר הניתוח. כמו כן, יממה לאחר הניתוח תוכלו כבר להתקלח במים פושרים, וכמה ימים לאחר הניתוח תוכלו לחזור לפעילות איטית ומתונה. בנוסף תוכלו לחזור לעבודה ופעילות שגרתית בין שבועיים לארבע שבועות ממועד הניתוח. בעת תקופת ההחלמה יש להימנע לחלוטין מפעילות גופנית מאומצת.

אחרי הניתוח – חודש ללא פעילות גופנית

קיים איסור לקיים פעילות גופנית לאחר הניתוח או כל פעילות מאומצת למשך חודש ימים לפחות. בנוסף, על מנת לשפר את תוצאות הניתוח על מטופל חלה הקפדה יתרה בלבישת חגורת בטן וזאת על מנת לסייע לתהליך עיצוב העור על הצד הטוב ביותר ולמנוע מצב של תפרים שנפתחים בזמן מאמץ.  יתרה מכך, חלה חובה על המטופל לשמור על רמת היגיינה גבוהה – להתקלח כל יום, לחטא את הפצעים וליטול אנטיביוטיקה וזאת בהתאם להנחיות הרופא המנתח.

ביקורת אחרי הניתוח 

לאחר הניתוח, במהלך השבוע הראשון, תתקיים פגישה עם ד"ר מייליק, הרופא המנתח לצורך ביקורת. במידה והתגלו בקרב המטופל סימנים מעוררים דאגה כמו: דימום, נפיחות, חום, כאבים עזים, הפרשות או סימנים דרמטים אחרים – חובה לדווח לאלתר לד"ר מייליק.

תקופת החלמה וצלקות לאחר הניתוח

לאחר הניתוח, בתקופת החודשים הראשונים הצלקות מחלימות ומבהירות. למרבה המזל, רוב הצלקות מצויות באזורים חבוים ועל כן הן לא בולטות. ישנה צלקת רוחבית שאורכה משתנה בהתאם לניתוח שבוצע והיא נמצאת באזור הערווה. אם המנותח עבר ניתוח של מתיחת בטן מלאה אז בנוסף לצלקת הרוחבית, תהיה גם צלקת אנכית שתעל כלפי מעלה אל מרכז הבטן. בנוסף, אם מיקום הטבור השתנה, תהיה עוד צלקת נוספת. כאשר בסוף תהליך ההחלמה, הצלקות מתעדנות ומתבהרות.

התוצאות הסופיות של הניתוח יתקבלו בטווח של חצי שנה ממועד הניתוח. תוצאות הניתוח יכולות להישמר לטווח של שנים ארוכות. אולם, יחד עם זאת עם השנים יכולה להתרחש נסיגה וגורמים כמו הריונות או עלייה במשקל שמגדילים באופן משמעותי את הסיכון לנסיגה בתוצאות הניתוח. כמו כן, חשוב מאוד להקפיד על תזונה מאוזנת ופעילות גופנית על מנת לשמר את תוצאות הניתוח לטווח הארוך.

ניתוח מתיחת בטן – הסיבוכים האפשריים

מתיחת בטן היא הליך כירורגי אסתטי, ויחד עם זאת מוגדר גם כניתוח. על כן, כמו כל ניתוח כירורגי, ניתוח מתיחת בטן טומן בחובו סיכונים, סיבוכים ותופעות לוואי שחשוב להם אודותיהם טרם הניתוח. להלן כמה סיבוכים אפשריים:

  • זיהום  – מדובר בסיכון נפוץ שעלול להופיע בלאחר כל ניתוח כירורגי. לאחר הניתוח המטופל יצטרך ליטול אנטיביוטיקה כטיפול מניעתי וזאת  על מנת להפחית את רמת הסיכון לזיהום.
  • שטפי דם ודימום  – לאחר ניתוחים באזור הבטן עלול להופיע דימום ושטפי דם, במידה והדימום מתחזק ומתגבר, חובה לפנות באופן מיידי לסיוע רפואי.
  • בצקות  – תופעה טבעית וצפויה שמופיעה בקרב רוב האנשים שחולפת תוך מספר חודשים לאחר הניתוח, לשיפור תהליך ההחלמה והפחתת הבצקות יש אפשרות למרוח תכשירים רפואיים על העור, לעסות את העור ולטבול באמבטיות.
  • נמק  – עלול להיגרם מחסימת כלי דם. כאשר גורמי הסיכון המרכזיים הם עישון ואי ביצוע פעילות גופנית שמחריפים את רמת הסיכון לנמק בסיום הניתוח הכירורגי.
  • פקקת ורידים  – פקקת שעלולה להופיע בריאות או ברגליים, ובכדי למנוע החמרה בריאותית יש להתייעץ עם רופא מומחה ומנוסה בתחום.
  • חוסר תחושה – לאחר הניתוח המטופל עלול לסבול מחוסר תחושתיות באזור המנותח. ברוב המקרים, תופעה זו חולפת תוך מספר חודשים ספורים.
  • אסימטריה בבטן  – במקרים מסוימים, ייתכן והניתוח לא יעמוד בציפיותנו, ולא ישיג את התוצאות האסתטיות הרצויות. במקרים אלו, ייתכן ויהיה  צורך בביצוע ניתוח נוסף.
  • צלקות בולטות  – לעיתים יוותרו צלקות לא אסתטיות לאחר הניתוח, כאשר ניתן במקרים מסוימים לטפל בהן על ידי שימוש בתכשירים קוסמטיים, אולם במקרים אחרים אין כל אפשרות לטפל בהן.
  • צלקות בולטות  – לעיתים יוותרו צלקות לא אסתטיות לאחר הניתוח, כאשר ניתן במקרים מסוימים לטפל בהן על ידי שימוש בתכשירים קוסמטיים, אולם במקרים אחרים אין כל אפשרות לטפל בהן.

על מנת להגדיל את רמת הבטיחות של המטופלים בתהליך מתבצעת פגישת ייעוץ טרם ניתוח מתיחת בטן, אשר במסגרתה הרופא המנתח יתאים את סוג הניתוח הספציפי והרלוונטי, יעדכן בנוגע לאופן ביצוע הניתוח ויסביר על שלבי ההחלמה וההתאוששות שלאחריו, כמו כן, המנתח יעדכן אודות הסיבוכים והסיכונים האפשריים, וכמובן יתאם איתכם ציפיות בנוגע לתוצאה הצפויה לאחר הניתוח.

אם כן, לרוב מדובר בסיכונים נדירים שכוללים כאמור: דימום, זיהום, נמק, פגיעה עצבית, נימול בעור, צלקות בולטות, הצטברות נוזלים, פתיחת התפרים של הניתוח ובמקרים חריגים ניתוח חוזר.

בנוסף, גם הרדמה כללית טומנת בחובה סיכונים כגון: ירידת לחץ דם, חסימת אוויר כתוצאה מחנק, נזק למיתרי הקול, נזק לשיניים. במקרים נדירים וחריגים ביותר עלולה להיווצר תגובה אלרגית לחומרי ההרדמה, סיכון שקיים רק בקרב מטופלים שלא עברו הרדמה כללית בעבר.

חשוב מאוד לספק לד"ר מייליק את המידע הרפואי המלא אודותיכם וזאת במטרה למזער סיכונים עד כמה שניתן, לספק את מלוא תשומת הלב הדרושה לבריאותכם, ולבחון את כל הסיכונים האפשריים בהסתמך על כל הנתונים הרפואיים.

לפני ניתוח מתיחת הבטן

חשוב לציין, יש להפסיק עישון סיגריות בין שלושה שבועות עד חודש לפני הניתוח ואף אחרי הניתוח, וזאת על מנת להפחית משמעותית את רמת הסיכון לסיבוכים בעקבות הניתוח וההרדמה. אם כן, חשוב להבין היטב, טרם הניתוח, את הסיכונים שכרוכים בביצועו. כדי למזער סיכונים חשוב לבחור ברופא מנתח מומחה, מנוסה ואמין שיבצע את הניתוח על הצד הטוב ביותר. כמו כן, חשוב ליטול אנטיביוטיקה כטיפול מניעתי אנטי דלקתי לאחר הניתוח, ולמלא אחר ההנחיות של הרופא המנתח. יחד עם זאת חשוב לציין שמדובר בניתוח בטוח יחסית ואחוזי הסיכון לסיבוכים אפשריים היא נמוך ביותר ונדיר.

כל השאלות והתשובות – אודות ניתוחי מתיחת בטן 

מה קורה במצב של השמנה לאחר ניתוח מתיחת בטן?

מדובר בתופעה טבעית של עלייה במשקל לאחר ניתוח מתיחת בטן. על פי רוב שינויים של חמישה ועד שישה קילוגרמים אינם משפיעים על תוצאות מראה העור המעוצב. אולם, יחד עם זאת אין ספק ששינויים דרסטיים במשקל פוגעים במרקם העור ועלולים לייצר עור עודף מדולדל בעתיד. על כן, לאחר ניתוח מתיחת בטן ההמלצה היא לאמץ אורח חיים בריא, תזונה מאוזנת, הקפדה על פעילות גופנית ואף טיפול נפשי המסייע במקרים של אכילה רגשית.

מה קורה במצב שאישה נכנסת להריון לאחר ניתוח מתיחת בטן? 

ההמלצה היא לבצע את הניתוח רק בתום תקופת ההריונות והלידות. אולם, יחד עם זאת במקרים של ביצוע הניתוח אין כל השפעה על הריונות עתידיים, אם כי ייתכן שלאחר הריון נוסף יופיע עור עודף נוסף באזור הבטן, דבר שיגרום לצורך בניתוח נוסף על מנת לשפר את האסתטיקה לאחר הלידה.

כמה זמן ניתן לבצע פעילות גופנית ולחזור לשגרה?

 יש תקופת ההחלמה וההתאוששות מניתוח בטן דורשת תקופה של חודש ימים לפחות, כאשר במהלכו יש להימנע מביצוע פעילות ספורטיבית ומכל פעילות מאומצת. וכעבור חודש יש לחזור בהדרגה ובמתינות וזאת על מנת לוודא שלא תפגעו בביטחונכם האישי, בריאותכם ובתוצאות הניתוח הרצויות.

האם הבטן הבולטת תעלם לחלוטין בעקבות ניתוח מתיחת בטן?

הסיכויים להיעלמותה של הבטן הבולטת טמונים בבחירת מנתח כירורג מקצועי, מומחה ומנוסה אשר מכיר ניתוחים למתיחת בטן על בוריו, ויוכל לבחור בעבורכם באופן אישי את המעטפת המתאימה ביותר בעבורכם. אולם, חשוב לזכור שבחלק מהמקרים לא תהיה לנו האפשרות להשיג בטן שטוחה לגמרי בעקבות הניתוח.

האם נותרת צלקת גדולה אחרי ניתוח מתיחת בטן?

מראה וגודל הצלקת תלויה בפרמטרים רבים כגון: הצורך הכירורגי, מרקם העור ומיומנות רבת שנים של הרופא המנתח. יש להתייעץ עם המנתח בנושא הצלקות ולשאול אודות החלופות השונות שיש בפנינו על מנת שהצלקת תהיה קטנה ככל הניתן.

האם ישנה אפשרות לשלב ניתוח מתיחת בטן עם הגדלת חזה?

כיום, ניתן לשלב בין שני הניתוחים ואף לעיתים רצוי. וזאת בעקבות שהמטופלת חוסכת הרדמה כללית נוספת, החלמה והתאוששות כפולה.

לתיאום פגישת ייעוץ וקבלת פרטים נוספים התקשרו 052-7898885 

 

לקביעת פגישת ייעוץ נא ללחוץ כאן

ניתוח מתיחת בטן
ניתוח מתיחת בטן