השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ ונחזור אליכם בהקדם

הסרת עודפי עור

למראה העור חשיבות עליונה באסתטיקה הכללית – עור חלק, מתוח ונקי מפגמים משווה לנו מראה צעיר ואטרקטיבי.
לעיתים, בעקבות שינויים במבנה הגוף (הריונות, ירידה דרסטית במשקל) ופגעי הזמן העור נותר רפוי.

עודפי עור בזרועות, בגב, בירכיים, בפנים ובצוואר, בבטן ובחזה עלולים לגרום לא רק לשינויים בגיזרה והמראה של גופנו אלא גם לבעיות בריאותיות שונות.

הסרת עודפי העור בכוחה לשנות לחלוטין את הצללית של הגוף ולהחזיר לו את המראה הצעיר והמהודק, האסתטי והנאה.

בתור התחלה, ננסה להבין מה משפיע על הגמישות של העור?

העור שלנו הוא האיבר הגדול ביותר בגופנו, הוא מהווה כ-15% ממשקל הגוף ומכסה כמעט את כולו.

לעור תפקידים רבים וחשובים כולל הגנה מפני זיהומים, שמירה על חום הגוף, חישה, הזעה ואיתות חברתי (הסמקה).
העור האנושי מורכב משלוש שכבות: עלית העור (אפידרמיס) השכבה העליונה והדקה ביותר, העור (דרמיס), השכבה האמצעית המעניקה לו את חוזקו ותת העור (ההיפודרמיס) העשויה שומן ומחברת בין העור לאיברים תחתיו.
לעור שלנו יכולת מופלאה להתאים את עצמו לעליה במשקל הגוף, להריונות ולשינויים במאזן הנוזלים בגופנו.
אך יכולת זו אינה אבסולוטית. העור אמנם יכול להימתח בקלות אך ההתכווצות שלו חזרה מוגבלת. ככל שהעור נותר מתוח זמן רב יותר כך הוא יתקשה לחזור לצורתו המקורית.

בנוסף, גיל, נטייה גנטית, אורח חיים ומין משפיעים על היכולת של העור לחזור למצבו המקורי:

גיל – ככל שהשנים עוברות כך העור שלנו הופך לפחות גמיש בשל איבוד סיבי קלוגן ואלסטין האחראים על גמישותו. בנוסף, ייצור חומצה היאלורונית בעור יורד, רקמת החיבור בין שכבות העור העליונות לשומן התת עורית נחלשת והשומן התת עורי מאבד מנפחו. תופעות אלו יוצרות מראה עור נפול.

נטייה גנטית – גוון העור הטבעי משפיע על עוביו, לבעלי עור כהה עור עבה יותר הנוטה להתקמט פחות ולשמור על האלסטיות שלו גם בגיל מבוגר וגם לאחר תנודתיות במשקל הגוף. כמו כן, ישנם אנשים בעלי נטייה גנטית לעור רפוי בזרועות, בצוואר ובירכיים.

מין – לנשים עור דק יותר מגברים ולכן יכולת ההתכווצות שלו קטנה יותר.

אורח חיים – חשיפה בלתי מבוקרת לשמש, עישון, אי שתייה מים מספקת, חוסר בויטמינים ומינרליים החיוניים לבריאות העור משפיעים על האלסטיות והמראה הכללי שלו.

מהם בעצם עודפי עור? למה הם נוצרים?

כאמור, העור שלנו לא תמיד מצליח להתכווץ ולהתהדק בעקבות ירידה במשקל או לאחר לידה – התוצאה היא עור עודף ה"נופל" מן הגוף. עודפי עור קלים עשויים להיווצר עם הגיל כמעט אצל כל אחד ואחת (בזרועות ובפנים בעיקר) אך עודפים משמעותיים נוצרים בעקבות ירידה דרסטית במשקל (במיוחד בגיל מבוגר) או בעקבות הריונות מרובים המלווים בתנודתיות במשקל. כשהעור נמתח ונדרש להתכווץ חזרה הוא נותר מדולדל ויוצר מראה לא אסתטי.

לעודפי עור יש השפעות בריאותיות רבות שניכרות בגופנו, העור העודף עלול ליצור פטרת ופצעים, הזעת יתר ועוד. בנוסף לפן הפיזי לעודפי עור השפעות נפשיות וחברתיות כגון: תחושות מבוכה וחוסר נוחות, קושי ביצירת אינטימיות וקושי ביצירת קשרים חברתיים. הפתרון לעודפי עור הוא הסרתם בניתוח קוסמטי. ניתן להסיר עודפי עור כמעט מכל איזור בו הם נוצרים.

מהם סוגי הניתוח להסרת עודפי עור?

מתיחת זרועות

מתאים עבור כל מי שסובל מעור עודף בזרועות בשל ירידה דרסטית במשקל, פגעי הזמן או נטייה גנטית לעור רפוי באזור. הניתוח משלב מתיחת עור בזרועות, הסרת שומן עודף ועיצוב מבנה הזרועות והחזה העליון. כאשר עודפי העור אינם משמעותיים ניתן למקם את החתך בבית השחי, כאשר מדובר בהסרת עודפים גדולים יותר החתך ימוקם בחלק התחתון של הזרוע. במקרים מורכבים המנתח ימקם את החתך בחזה העליון.

הסרת עור עודף בבטן

מיועד עבור מי שרוצה לעצב מחדש את עור הבטן – נשים לאחר הריונות ולידות הסובלות מעור רפוי במיוחד, קפלים בבטן, היפרדות שרירים ושומן עודף באזור וגברים ונשים לאחר ירידה משמעותית במשקל. החתך מבוצע מספר סנטימטרים מעל המפשעה, בניתוחים קלים כמו מיני מתיחת בטן ניתן להסתיר את הצלקת תחת קו הביקיני. המנתח יכול לתקן בקע טבורי, להדק את שרירי הבטן ולשפר את מראה הטבור כחלק מהניתוח.

מתיחת גוף עליון (חזה, גב וזרועות)

ניתוח מתיחת גוף הינו מורכב יחסית המיועד למי שעבר ירידה דרסטית במשקל ונותר עם עור עודף בחלק הגוף העליון. שאיבת שומן בגב, הבטן העליונה, הזרועות והחזה והסרת עודפי עור בשילוב הידוק העור מאפשרים לעצב את פלג הגוף העליון  ובכך להשלים את התוצאות של הירידה במשקל לכדי  מראה מהודק ונאה.

ניתוח להסרת "סינר"

הופעת "סינר" אופיינית בעיקר למי שירד ירידה מהירה מאוד במשקל ולנשים לאחר לידה קיסרית או הריונות מרובים. היחלשות שרירי הבטן התחתונה וחוסר היכולת של העור לחזור למצב מהודק יוצרים מעיין "סינר" – בטן תחתונה משתפלת, במקרים מסוימים עד לכדי כיסוי המפשעה שגורמת לא רק למראה בטן לא סימטרית אלא גם לתופעות כמו שפשפת, אדמומיות ופטרת. הסרת עודפי העור הללו משפרת פלאים לא רק את המראה החיצוני אלא גם את בריאות המטופלים ואיכות חייהם.

מתיחת ירכיים

ניתוח מתיחת ירכיים מתאימה בעיקר למי שירד ירידה משמעותית ומהירה במשקל ונותר עם עור עודף בירכיים שגורם לאי נוחות בהליכה, דלקות בעור ועוד. אם עודפי העור לא גדולים אפשר לבצע חתך קל באזור המפשעה. כאשר מדובר בעודפי עור נרחבים יותר יבוצע חתך אורכי בחלק הפנימי של הירך.

הרמת חזה

פגעי הזמן וכוח המשיכה, הריונות ולידות ותנודתיות במשקל לאורך השנים משפיעים על מראה החזה. רקמת השד מאבדת מצורתה ונפחה והתוצאה היא חזה נפול. נשים רבות מרגישות חוסר בטחון בשל מראה החזה שלהן בגילאים מתקדמים – הרמת חזה מחזירה את המראה הזקור והמלא של השדיים ועוזרת לאישה להרגיש שוב נשית, מושכת ובעלת בטחון עצמי.

ישנן מספר שיטות להרמת חזה בשילוב שתל סיליקון וללא שתלים. כל ניתוח הרמת חזה מותאם אישית למבנה גופה של המטופלת, מצבה הבריאותי ולרצונותיה וציפיותיה מהניתוח. כאשר ישנה צניחה קלה של החזה ניתן להסתיר את חתך הניתוח מתחת לקפלי השד. במקרים בהם מדובר בצניחה משמעותית יותר המנתח יבצע חתך סביב העטרה ולעיתים גם מהעטרה אל הקפל התת שדי.

מתיחת פנים וצוואר Face Lift

מיועדת למי שעבר את גיל 40 והעור בפניו ובצוואר איבד מן האלסטיות שלו והמראה הצעיר והרענן. עור רפוי באזור הפנים גורם להופעת קמטים עבים, צניחת לחיים ועפעפיים והופעת סנטר כפול. מתיחת פנים וצוואר מאפשר להסיר את עודפי העור הבעייתיים ולשפר את נראות הפנים באופן משמעותי.

הסרת עודפי עור בניתוח 360  Full Body Lift

מתאים למי שהשיל משקל רב מאוד מגופו ונותר עם עודפי עור משמעותיים בכל הגוף – זרועות, פנים וצוואר, ירכיים ורגליים, בטן, גב וישבן. מטופלים אלו מגלים שלמרות הירידה במשקל הם עדיין סובלים מקשיים יומיומיים. למעשה, מדובר בסדרה של ניתוחים המבוצעת לאורך זמן כאשר המטרה היא להסיר את כל עודפי העור ולפסל את הגוף מחדש עד להשגת גזרה מהודקת ונאה. לאחר הסרת כל עודפי העור תוכלו ליהנות מבגדים מחמיאים יותר, הליכה ממושכת ופעילות גופנית ושינוי משמעותי בתחושת הביטחון העצמי.

אם הגעת לפה ומעניין אותך לקרא מה חושבים על ד"ר מייליק, הנה דוגמית.
אם לא, אפשר לגלול ולהמשיך לקרא את המאמר.

יעל מספרת על ניתוח מתיחת גוף עליון ופנים: "היה לי ברור לגמרי שאת כל הניתוחים אעשה אצל ד"ר מייליק, ולא אתן לאף אחד אחר לגעת בי!"
קרן גלסנר, זוכת העונה הרביעית של "לרדת בגדול", מספרת: ד"ר מייליק סייע לי להשתחרר מהכבלים האחרונים שקשרו אותי לדמות קרן השמנה ולצאת לחופשי.
מוטי מספר: בתוך חדר הניתוח פגשתי את ד"ר בני מייליק, אותו אני מכנה "הקוסם הפלסטי", יחד עם צוות מדהים ומסור, הוא ניגש אליי ושאל: "אתה מוכן?" מעולם לא הרגשתי מוכן כל כך!
יפית ממליצה: לא הצלחתי למצוא פלסטיקאי שמומחה בניתוחי זרועות; מזל שפגשתי את ד"ר מייליק!
"מלאך, פשוט מלאך". כך מתארת שלומית את ד"ר בני מייליק, אצלו עברה ניתוח מתיחת בטן.
ענבל: אני רוצה להודות לך על התוצאות הנפלאות אותן השגת במסגרת ניתוחי, הכל בזכות ה…
כאן נמצאות כל ההמלצות על ד"ר בני מייליק

למה חשוב לשים לב לפני הסרת עודפי עור אחרי ניתוח בריאטרי?

בכוחם של ניתוחי שרוול (או "קיצור קיבה") ומעקפי קיבה לגרום לירידה מהירה ומשמעותית במשקל.
המטרה של הניתוח היא לא רק לחזור לבריאות טובה אלא גם כמובן להרגיש טוב יותר בפן האסתטי.

עודפי עור לאחר הניתוח מפריעים לתחושה זו ולא מפתיע שמרבית המנותחים בוחרים לעבור הסרת עודפי עור מאזור אחד או יותר.
אך ניתוחים בריאטריים יכולים גם לשבש את ספיגת המינרלים במערכת העיכול לגרום למחסור בויטמין B12, ברזל, תיאמין, אבץ ועוד.

בנוסף, מחלות רקע המאפיינות אנשים בעלי משקל עודף לא נעלמות מיד לאחר הניתוח הבריאטרי. מנותחים בעלי BMI נמוך מ-32 יוכלו לעבור הסרת עור נרחבת במספר אזורים בו זמנית לאחר הניתוח בעוד שמי שה-BMI שלו גבוה מ-32 מומלץ לו לא לעבור ניתוחי הסרת עודפים נרחב אלא להסיר את עודפי העור בשלבים או להמתין להתייצבות המשקל מתחת לBMI 32.

לקריאה נוספת הנה מאמר של ד"ר מייליק בנושא לחצו כאן

איך להתכונן לקראת ניתוח הסרת עודפי עור?

בשבועות לפני הניתוח –  הרופא יבקש לערוך בדיקות דם מקיפות, במידה וישנם חוסרים תזונתיים יש ליטול תוספים. חשוב מאוד לידע את הרופא אודות מצבים בריאותיים קיימים, תרופות קבועות וניתוחים קודמים. מעשנים יתבקשו להפסיק לחלוטין לפחות 6 שבועות ממועד הניתוח ולא לחזור לעשן לפחות שבועיים אחריו.

יום לפני הניתוח ובוקר הניתוח – יש להיות בצום מלא של 6 שעות לפני הניתוח. שנת לילה טובה חשובה מאוד, אין לשתות אלכוהול או ליטול תרופות או תוספי תזונה מכל סוג שלא באישור הרופא. בבוקר הניתוח חשוב להקפיד על היגיינה גבוהה כולל רחצה (הוראות מדויקות יינתנו על ידי הרופא). אין להשתמש בקרמים, תכשירי שיער או ג'ל אחרי הרחצה. לפני הכניסה לניתוח תדרשו להסיר איפור, משקפיים או עדשות מגע, תכשיטים, שיניים תותבות ולק מן הציפורניים.

מהו מהלך הניתוח וההתאוששות?

הניתוח נעשה תחת הרדמה מלאה בבית חולים. ההליך אורך בין שעה ל-7 שעות (full body lift). במהלך הניתוח הכירורג יסיר את העור העודף מהאזור הנבחר. בתום הניתוח מועברים להתאוששות ולאחר התייצבות לחדר אשפוז ליומיים-שלושה הקרובים.

במרבית הניתוחים ידרשו נקזים ולעיתים גרביים פנאומטיים למניעת הופעת קרישי דם.
משככי כאבים ואנטיביוטיקה יינתנו על ידי הצוות הרפואי בבית החולים.

בניתוחים קלים כמו הסרת מעט עור עודף בבטן יתכן ולא יידרש אשפוז כלל. כדי לעזור לעור להחלים ולמנוע הופעת בצקות יש לחבוש חגורה, מחוך או בגד לחץ אחר לפי הוראות הרופא. בדרך כלל, לאחר יומיים-שלושה ניתן להשתחרר הביתה להמשך מנוחה והחלמה.

הסרת עודפי עור
הסרת עודפי עור

החלמה מניתוח הסרת עודפי עור

ההחלמה הראשונית אורכת כשבוע.
במהלך השבוע חשוב מאוד לא לעשות כל פעילות גופנית אלא להשתדל לנוח כמה שיותר.
יש להכין מראש את בני המשפחה ולקחת חופש מהעבודה.

הרופא יספק מרשם למשככי כאבים ואנטיביוטיקה (במידת הצורך).
ברוב המקרים, לאחר שבוע ניתן לחזור לשגרה מתונה הכוללת נהיגה, פעילות ספורטיבית מתונה מאוד וחזרה לעבודה.

חשוב לזכור שככל שהניתוח נרחב יותר ונעשה באזורים רגישים יותר כך תקופת ההחלמה תהיה ארוכה יותר.
כדי לעזור לגוף להחלים כמה שיותר מהר ולמקסם את התוצאות של הניתוח יש להישמע להוראות הרופא ולא להאיץ בעצמכם – לחזור לשגרה לאט ולאפשר לגוף להחלים בקצב שלו.

לאחר כחודשיים עד חצי שנה, כאשר הנפיחות באזור  יורדת ניתן לראות את התוצאות הסופיות והנאות של הניתוח.

מה תופעות הלוואי האפשריות של הסרת עודפי עור?

לאחר ההתאוששות מהניתוח ובמהלך תקופת ההחלמה הרופא ירשום תרופות להקלה בכאב.
עבור רוב המטופלים, תחושת אי הנוחות והכאב יעלמו לאחר מספר ימים עד שבוע.
שטפי דם ובצקת עשויים להופיע בעקבות כל ניתוח כחלק מתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף.
אלו יעלמו ללא טיפול לאחר מספר ימים עד כשבועיים.

ניתן לזרז את תהליך ההחלמה על ידי חבישת לחץ, שטיפות ייעודיות ומשחות מזרזות החלמה (יש להתייעץ עם הרופא לפני רכישה).

בהסרת עודפי עור נרחבת ישנם סיכונים כמו הצטברות נוזלים בחלל הניתוחי שניתנים למניעה כמעט לחלוטין על ידי מיומנות גבוהה של הרופא המנתח ושימוש בטכניקות כירורגיות מתקדמות.

האם תישאר לי צלקת אחרי הניתוח?

מיד לאחר הניתוח תישאר צלקת בולטת, כואבת, לעיתים בגוון כהה.
תפירה מדויקת ומקצועית של אזור הניתוח תבטיח שהצלקת לא תפתח ותחלים בצורה האסתטית ביותר.

עם הזמן, הצלקת תתייצב, תהפוך לבולטת פחות ותתבהר.

מנתח מקצועי ובעל ניסיון יודע היכן למקם את החתך ואיך לתפור אותו במיומנות כדי למנוע הצטלקות יתר ולהבטיח את התוצאה האסתטית ביותר בטווח הארוך.

תשובות לשאלות נפוצות:

ש. האם כדאי לעבור ניתוח להסרת עודפי עור לפני הריונות ולידות?

ת. הריון, באופן בלתי נמנע משפיע על עור הבטן הנמתח כדי להכיל את הרחם הגדלה. ההמלצה היא להמתין לאחר תקופת ההריונות והלידות לפני ביצוע הסרת עודפי עור לא רק באזור הבטן, אלא גם באזורים אחרים. לאחר סיום תקופת ההריונות והתייצבות המשקל לשביעות רצונה של האישה ניתן להסיר עודפי העור הקיימים ולפסל את הגוף. כמובן, שאם מדובר במצב בו עודפי עור מפריעים מאוד לתחושת הביטחון העצמי או לתפקוד היומיומי (למשל עודפים משמעותיים באזור הבטן התחתונה לאחר ירידה דרסטית במשקל) אפשר להסיר אותם גם אם מתוכנן הריון בעתיד אך יש לקחת בחשבון שייתכן ויהיה צורך בניתוח נוסף לאחר ההריון.

ש. כמה זמן אחרי ירידה במשקל צריך להמתין לפני ניתוח עודפי עור?

ת. לאחר הגעה למשקל היעד יש להמתין 6 חודשים טרם ביצוע ניתוח להסרת עודפי עור. מי שעבר ניתוח בריאטרי חייב להמתין לפחות 12 חודשים לפני ניתוחים נוספים על מנת לתת לגוף זמן להחלים ולהתאזן.

ש. אפשר לעבור את הניתוח בכל גיל?

ת. כל עוד המועמד לניתוח מעל גיל 18, בבריאות טובה, ללא מחלות רקע המונעות ממנו לעבור הליכים כירורגיים אין מגבלת גיל לניתוח.

ש. האם יש אלטרנטיבות לניתוח?

ת. במקרים קלים של עור רפוי מעט, שומן עודף או קמטוטים ניתן להיעזר בשיטות שונות למיצוק העור (למשל מיצוק עור הבטן בלייזר, תכשירים קוסמטיים ועוד) ושאיבת שומן כדי להחזיר לאזור את המראה ההדוק והנאה של עור מתוח וצעיר. עור מדובלל במיוחד בזרועות, בבטן, ירכיים, צוואר, חזה וישבן לא ניתן למצק חזרה לצורתו המקורית אלא בניתוח.

שיתוף: