ניתוח שאיבת שומן

עודף רקמות שומן בגופנו נחשב כבר שנים רבות בתרבותנו לבלתי אסתטי, וגורם במקרים רבים לפגיעה בביטחון העצמי ובדימוי העצמי. כמו כן, לעתים קרובות מדובר בבעיה שאינה אסתטית בלבד, שעלולה להוביל למגוון של סיבוכים רפואיים. בימינו, המודעות לנושא זה בחברה נחשבת גבוהה ביותר, אך לעיתים ירידה במשקל יכולה להיות מאתגרת במיוחד. מסיבה זו, אנשים רבים נעזרים בשנים האחרונות בניתוח שאיבת שומן, אשר מסייע להגיע אל הגזרה המיוחלת – עם קצת פחות מאמץ. יחד עם זאת, חשוב מאוד להבין כי אין מדובר בטיפול הרזייה לצורך ירידה במשקל – אלא בתיקונן של בעיות אסתטיות באיברים ואזורים שונים בגוף. במידה ואתם רוצים לדעת האם טיפול שאיבת שומן מתאים לכם, מהן ההכנות להן תדרשו בטרם שתיכנסו לחדר הניתוח, כיצד מתבצע הטיפול ומהו משכו – קחו כמה רגעים לקריאת המאמר המקיף והמפורט שהכנו עבורכם.

שאיבת שומן מבוצעת למטרת עיצוב הגוף ולטיפול בעודפי ועיוותי רקמת שומן באזורים שונים בגוף. עיוותים והאסימטריה באיברי הגוף יכולים להיות מולדים, ויכולים גם להופיע בעקבות שינויים כדוגמת הריון ולידה, עלייה במשקל, ירידה במשקל, וכן באופן טבעי והדרגתי עם העלייה בגיל.

 

למי מיועד ניתוח שאיבת שומן ?

ניתוח שאיבת שומן מתאים לבעלי משקל גוף תקין אשר סובלים ממצבורי שומן מקומיים באזורים ספציפיים כגון: מותניים, הבטן התחתונה, שוקיים וקרסוליים, ירכיים, סנטר ואצל גברים, גם בחזה. ניתן לנבא את הצלחתו של ניתוח לעיצוב הגוף באמצעות שאיבת שומן על ידי הערכת גמישות העור: אצל מטופלים הניחנים בעור אלסטי ומתוח, תוצאותיה של שאיבת השומן עשויות להיות טובות בהשוואה למטופלים להם עור אלסטי פחות. חשוב להדגיש כי ניתוח שאיבת שומן אינו מתאים  לסובלים מהשמנת יתר, ואינה מומלצת כטיפול להרזיה וירידה במשקל .

סוגים שונים של שאיבת שומן

השיטה הכירורגית לשאיבת השומן מבוססת על מספר חתכים זעירים בעור, בקוטר של כ- 3 מ"מ, דרכם מחדירים אל הרקמה נוזל מיוחד אשר מסייע בהפרדתו של השומן וכן מפחית את רמות הכאב ואת הדימום. בהמשך הניתוח מוחדרת צינורית (המכונה גם "קנולה"). הקנולה מחוברת למכונת שאיבה מיוחדת שבאמצעותה מתבצעת שאיבתן ועיצובן של רקמת השומן. חשוב לציין כי מטרת הניתוח אינה ריקונו של האזור המנותח מכלל רקמת השומן שנמצאת בו, אלא עיצובה של הרקמה והפחתת עודפי השומן שבה, עד שמגיעים אל היעד האסתטי הרצוי.

הנחיות לקראת ניתוח שאיבת שומן

לקראת מועד הניתוח על המטופל\ת לעבור בדיקות דם מתאימות בהתאם להמלצת הרופא. בהתאם למצבו הרפואי של המועמד לניתוח ובהתחשב בגילו, ייתכן ויידרשו בדיקות נוספות כגון צילום חזה, אק"ג ובדיקות טרום מיוחדת אשר נערכת בבית החולים בו יתבצע הניתוח, על ידי הרופא המרדים.

מהלך הניתוח

משך זמן הניתוח לשאיבת השומן משתנה בהתאם לכמות השומן ואזורי הגוף בהם נדרשים לטפל. הממוצע נע בין שעה ועד שלוש שעות. ניתוחים אלה מבוצעים לרוב בהרדמה כללית, אולם ישנם מקרים בהם ניתן גם לערוך אותם בהרדמה מקומית בלבד. על מנת למנוע סיבוך בו מופר מאזן הנוזלים בגוף, לא נהוג לשאוב יותר מחמישה ליטרים של שומן בכל ניתוח. במידה ויש צורך בתיקון נוסף, ניתן גם לחזור על הניתוח מקץ חצי שנה ומעלה.

החלמה מניתוח שאיבת שומן

בגמר הניתוח, יהיה האזור המנותח והאזורים הקרובים אליו נפוחים מעט ועלולים להופיע שטפי דם קלים, המעידים על דימום קל תת-עורי, תופעות אלו הינן צפויות וטבעיות. בנוסף, עלולה להיווצר תחושת צריבה, או חוסר תחושה בעקבות ההרדמה המקומית באזורי הניתוח. ברוב המקרים יופיעו גם כאבים, אותם ניתן למגר באמצעות משככי כאבים מתאימים. במקרים מסוימים, יתבקש המטופל ליטול אנטיביוטיקה לשם מניעת זיהום.

החתכים נתפרים באמצעות תפרים אשר נספגים בגוף באופן טבעי. בתום הניתוח יש לחבוש בגד אלסטי מיוחד במשך חודש ימים. בגד זה מסייע בהפחתתם של הכאב והנפיחות באזור המנותח ומסייע בקיבוע התוצאה הסופית.

ברוב המקרים, כשבוע ממועד הניתוח, ניתן לשוב לשגרת עבודה כל עוד אינה כרוכה במאמץ פיזי. בכל אופן, במשך החודש הראשון יש להימנע מפעילות פיזית מאומצת כלשהי.

על אף ששטפי הדם ומרבית הנפיחות נעלמים לרוב בתוך חודש, צפוי האזור המנותח להיות מעט בצקתי לתקופת זמן נוספת, במקרים מסוימים עד שישה חודשים מיום הניתוח. ברוב המקרים תרד הנפיחות לאחר שלושה חודשים לכל היותר, ואז ניתן יהיה להעריך את תוצאות הניתוח על ידי קווי המתאר והמבנה החדש של הגוף.

לאחר כמה ימי התאוששות בבית, תתקיים ביקורת במרפאה של הרופא המנתח. במידה ויתגלו אצל המטופל סימנים כגון נפיחות חדשה, חום, דימום, כאבים חזקים במיוחד, תחושה כללית לא טובה, וכל סימן בלתי צפוי אחר – יש לדווח על כך לרופא ללא דיחוי.

סיבוכים אפשריים

לאחר התאמת סוג הניתוח המתאים למטופל\ת, יפרט הרופא המנתח בפגישת הייעוץ על מהלכו של הניתוח, תקופת ההחלמה, התוצאות הצפויות, וכן יעמיק בהסבר אודות הסיכונים והסיבוכים האפשריים. בניתוח שאיבת שומן, הסיכונים נחשבים נדירים, וכוללים זיהום, הצטברות נוזלים (סרומה), צלקות, נפיחות חריגה, וסיבוכים נדירים יותר כגון תסחיף ריאתי וקרישי דם ורידיים. כמו כן ייתכנו תופעות לוואי אסתטיות הכוללות מראה עור בלתי אחיד, א-סימטריה קלה וכהות קלה בתחושה באזור הניתוח. על מנת להפחית את הסיכונים הללו, חשוב מאוד שהמטופל יציין בפני הרופא את כל המידע הרפואי אודותיו שיש בנמצא – זאת על מנת שיידע לטפל נכונה בכל סיבוך אפשרי, בהתאם לנתונים הרפואיים.

חשוב לדעת כי עישון מגדיל פי כמה וכמה את הסיכויים לסיכונים ולסיבוכי הרדמה, ולכן יש לחדול מעישון באופן מלא למשך שלושה שבועות לפני ואחרי ניתוח פלסטי. כל אחד ואחת ממטופליי מקבל את מספר הטלפון הנייד האישי שלי, אליו ניתן לפנות בכל שעה שהיא משעות היממה, עם הופעת כל סימן רפואי מדאיג – זאת בכדי להבטיח את בריאות המטופל, להגדיל את סיכויי ההצלחה של הניתוח ולהבטיח את שביעות הרצון של כל מטופלינו.

שאיבת שומן – שאלות ותשובות

טיפול שאיבת שומן
טיפול שאיבת שומן

שיתוף:

Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on google