השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ ונחזור אליכם בהקדם

סנטר כפול

סנטר כפול הוא עודף שומן שנמצא בחלק בגוף שמתחת לסנטר וישנן מספר סיבות לכך שהשומן מצטבר באזור. היסטוריה משפחתית של עור נפול או הצטברויות של שומנים היא אחת מהסיבות להיווצרות של סנטר כפול. שינויים קיצוניים במשקל הגוף גם הם מהווים סיבה לסנטר כפול כיוון שהעור נמתח ומתכווץ באופן מהותי. לאורך השנים, העור גם הופך להיות פחות אלסטי והתוצאה של כך היא סנטר כפול. תופעה זו היא מאוד שכיחה אך למרבה המזל יש לה פתרונות נהדרים ברפואה הפלסטית.

מהו ניתוח סנטר כפול?

על מנת להיפטר מסנטר כפול, המטופל יכול לעבור מספר הליכים כירורגיים. אחד מהם הוא שאיבת שומן שבו מסירים את השומן שהצטבר מתחת לעור ומבליטים את קווי המתאר של הסנטר והצוואר. הליך זה מבוצע באמצעות חתך קטן, הכנסת צינור ושאיבת השומן החוצה. שאיבת השומן לרוב אינה מצריכה יותר מהרדמה מקומית על מנת להקל על תחושת הכאב בזמן הטיפול. דרך נוספת לטפל במקרה של סנטר כפול היא באמצעות מתיחת פנים והרמת צוואר. הרופא מבצע הסרה של עודפי שומן ועור רפוי באזור הצוואר והסנטר ולאחר מכן גם מבצע הידוק של שרירי הצוואר על מנת להבליט את קווי המתאר של הסנטר והצוואר. הליכים אלה מבוצעים לרוב תחת הרדמה כללית אך ישנם מקרים שבהם ניתן לבצע אותם תחת הרדמה מקומית בלבד. מתיחת פנים והרמת צוואר הם שני הליכים שניתן לבצע בנפרד או לשלב על מנת להגיע לתוצאות הרצויות המקסימאליות.

הערכות לניתוח סנטר כפול

ניתוח לטיפול במקרה של סנטר כפול הוא ניתוח אלקטיבי קוסמטי ועל מנת לעבור אותו, המטופל נדרש לקבוע פגישה עם מנתח פלסטי טרם הניתוח. במהלך הפגישה, המנתח יעבור עם המטופל על ההיסטוריה הרפואית שלו, יתשאל אותו בנוגע למצב בריאותו, אלרגיות והליכים כירורגיים שכבר עבר. מטרת הפגישה היא גם שהמנתח יבין את הסיבה שהמטופל מעוניין לעבור את הניתוח ולבצע תיאום ציפיות, לקבל מידע בנוגע לתרופות קבועות שהמטופל נוטל ותכיפות השימוש שלו באלכוהול ובטבק. בזמן הפגישה, המנתח יבצע גם בדיקה פיזית שתכלול מדידה של אזור הפנים, סימון של האזור בטוש וצילום תמונות של הפנים והצוואר. בשלבים מתקדמים יותר של הפגישה, המנתח יפרוש בפניו של המטופל את אפשרויות הניתוח הקיימות וימליץ על האפשרות הטובה ביותר עבור המקרה הספציפי, יעניק למטופל מידע בנוגע לסוגי ההרדמה הקיימים ויפרט את הסיכונים הכרוכים בכל סוג ניתוח. במידה והמטופל נמצא כמועמד מתאים עבור הניתוח, הוא יתבקש לחתום על טופס הסכמה שבו הוא מאשר למנתח לבצע את ההליך, הוא מבין את הסיכונים ואת תוצאות הניתוח האפשריות. המנתח יבקש מהמטופל לבצע בדיקות דם ובדיקות גופניות נוספות, להפסיק לעשן ולהפסיק ליטול תרופות כמו אספירין או תוספים מהצומח.  

ניתוח סנטר כפול ושאיבת שומן

לפני ניתוח שאיבת שומן, המנתח יבצע סימונים בטוש באזור הצוואר והסנטר על שבהן יחדירו את הצינוריות. לאחר מכן יבצע ניקוי יסודי של האזור באמצעות תמיסה אנטיספטית וזאת על מנת להפחית את הסיכוי להתפתחות של זיהום לאחר הניתוח. המטופל יכול לקבל תרופות להרגעה וגם הזרקה של חומר הרדמה מקומי לעור על מנת להקל על תחושת הכאב בזמן ביצוע ההליך. בשלב הבא, המנתח יבצע מספר חתכים בעור ויכניס את הצינוריות שדרכן ישאב את השומן החוצה ובתנועות קדימה ואחורה יבצע הסרה של כל עודפי השומן מהסנטר. הסרת השומן צריכה להיות אחידה על מנת להעניק לסנטר ולצוואר מראה חלק. בשלב האחרון של הניתוח, תתבצע חבישה של האזור שתכלול גם רצועה מיוחד שתתמוך בעור הסנטר בזמן תהליך ההחלמה.

מה בין סנטר כפול למתיחת פנים והרמת צוואר?

ניתוח מתיחת פנים והרמת צוואר שמטרתם לטפל במקרה של סנטר כפול, מתחילים בפעולת סימון על העור על ידי המנתח של כל אזורי הגישה. לאחר מכן, המטופל יקבל חומרי הרדמה (מקומית או כללית) למטרת ביצוע ההליך והאזור ינוקה בתמימה שתחטא את אזור הניתוח. הרופא יבצע מספר חתכים בעור – מאחורי האוזן, הקו השיער ומסביבו. בשלב הבא תתבצע הסרה של עודפי שומן ועור מהצוואר ואף הידוק של שריר הצוואר על מנת לגרום להיראות יותר מתוח וחלק. בשלב האחרון של ההליך, המנתח יסגור את החתכים שביצע באמצעות דבק מיוחד או תפרים  – הליכים אלה אינם כוללים הסרה של עודפי עור אלא הידוק השרירים של הצוואר על מנת להעניק לו מראה יותר מחוטב ואסתטי.

החלמה מניתוח סנטר כפול

נפיחות עלולה להתפתח באזור בו מבצעים את ההליכים, שטפי דם יופיעו והעור ירגיש מאוד מתוח. במקרים מסוימים, המנתח משאיר נקז שממנו ייצאו כל הצטברויות הדם והנוזלים באזור הצוואר – את הנקז לרוב מסירים לאחר כיום או יומיים מהניתוח. הרופא יכול להמליץ על מריחת משחה אנטיביוטית בחתכים שבוצעו והימנעות מחשיפה לשמש ורחיצה בים או בבריכה למשך כמה ימים על מנת לאפשר למקום להחלים ולהקטין את האפשרות של התפתחות זיהום במקום. זמן ההחלמה תלוי בסוג הניתוח שבוצע – החלמה משאיבת שומן תארך מספר ימים לעומת מתיחת צוואר שתדרוש מנוחה של כשבועיים לפני חזרה לשגרה.  

סנטר כפול

שיתוף: