השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ ונחזור אליכם בהקדם

שדיים נפולים

מבנה וגודל של שדיים יכול להיות מאוד שונה בין נשים אך לרוב אצל נשים בגילאים צעירים השדיים אינם נפולים. עם זאת, ישנם מקרים שבהם גם כאשר מדובר באישה צעירה, השדיים עלולים לצנוח בגלל סיבות שונות. ישנם פתרונות רבים עבור שדיים נפולים, חלקם מצריכים התערבות כירורגית בעוד שבמקרים מסוימים, חזייה איכותית יכולה להוות פתרון וזאת באמצעות החזקת השדיים במקומם ויצירת מראה אסתטי לחזה.

סיבות לשדיים נפולים

גודל החזה

גודל החזה הוא גורם שמשפיע באופן ניכר על צניחה של שדיים כאשר ככל שהחזה גדול יותר כך גם הסיכוי לצניחה של השדיים גבוה יותר. אישה בעלת חזה יחסית גדול שמבחינה בכך שהפטמה מונחת על דופן החזה כאשר היא אינה לובשת חזייה יכולה לפרש זאת כצניחה של שדיים אך לרוב מדובר במצב תקין שנובע מגודלם של השדיים. במקרים שבהן נערות בגיל ההתבגרות חוות גדילה מהירה מדי של החזה, הצמיחה עלולה להוביל לכאבים באזור הכתפיים, הצוואר והגב העליון וכן לצניחה של השדיים.

שינויים במהלך ההריון

השדיים מכילים רקמות שומן וכאשר מתרחשת עלייה מהותית במשקל הגוף, השדיים גדלים גם כן ואז הם עלולים לצנוח. ירידה משמעותית במשקל גם היא מהווה גורם לצניחה של השדיים כיוון שהירידה משפיעה גם על נפח השומן בשד. הצניחה נובעת גם מעודפי העור שנוצרו בעקבות הירידה המשמעותית במשקל. מצבים אלה הם אופייניים במיוחד אצל נשים שעברו הריונות כיוון שבזמן ההיריון, השדיים נוטים לגדול כתוצאה מהצמיחה של הרקמות שמייצרות חלב ותעלות החלב (כחלק מההכנה של הגוף לשלב ההנקה). גודל השדיים לרוב חוזר לגודל המקורי לאחר שהאישה מפסיקה להניק או לאחר הלידה (במידה והאישה בוחרת שלא להניק). תהליך ההנקה עצמו אינו מעלה את הסיכוי לצניחה של השדיים. כאשר השדיים חוזרים לגודלם המקורי לפני ההיריון, הם עלולים לצנוח מעט – גם כאשר מדובר בנשים יחסית צעירות. ככל שהשדיים היו יותר גדולים לפני ההיריון, גם מידת הצניחה שלהם תהיה בהתאמה לגודל המקורי. צניחת השדיים תהיה מהותית יותר לאחר כל היריון שהאישה עוברת.  

ציצי נפול בגיל ההתבגרות

במהלך גיל ההתבגרות, מתרחשים שינויים הורמונליים רבים בגוף של נערה שמשפיעים בין השאר על צמיחת השדיים. ישנם מקרים שבהם תהליך צמיחת השדיים ממשיך מעבר למסגרת זמן הגדילה וההתפתחות האופיינית והתוצאה היא שדיים מאוד גדולים, נפולים ולא פרופורציונאליים. מצבים אלה ידועים בשם גיגנטומסטיה נעורים או מקרומסטיה והם נחשבים למאוד נדירים. מצב נוסף שגורם לצמיחת שד לא תקינה וצניחה של השדיים הוא היפרטרופיה נעורים. מצב זה מאופיין בצמיחה אינטנסיבית של השדיים במשך כחצי שנה ולאחר מכן תקופה ארוכה של צמיחה איטית ומתמשכת של השדיים.

מה ניתן לעשות?

שדיים נפולים אינם מסכנים את הבריאות הכללית של המטופלת אך הם כן יכולים להיות מלווים בתופעות לוואי כמו כאבים באזור הגב העליון, הצוואר והכתפיים. הסיבה לכך היא שגודל השדיים והצניחה מושכים את הגוף קדימה ויוצרים תנוחה לא טבעית שמכבידה על פלג הגוף העליון. ניתוח להקטנת חזה יכול לסייע לטפל במקרים של שדיים נפולים אך במרבית המן המקרים, מנתח פלסטי יבקש להמתין עד אשר הנערה תגיע לגיל הבגרות לפני שיבצע הליך כירורגי שישנה באופן קבוע את מבנה הגוף של הנערה. נשים שאינן מעוניינות לעבור הליך כירורגי לטיפול בבעיה של שדיים נפולים יכולות לרכוש חזייה תומכת שתיצור תמיכה והתנגדות לצניחה של שדיים. עבור נשים שסובלות מבעיות של ביטחון ודימוי עצמי, האפשרות של הליך כירורגי ואסתטי הוא כנראה הפתרון הטוב ביותר. שני ההליכים הנפוצים ביותר בהם משתמשים לטיפול במקרים של שדיים נפולים הם הרמת חזה או השתלת חזה כאשר ניתן לשלב בין השניים ולהגיע לתוצאה אופטימלית. על מנת לבחור באפשרות הטובה והנכונה ביותר, יש להגיע לייעוץ עם מנתח פלסטי שיידע לפרט על היתרונות, החסרונות והסיכונים של כל סוג ניתוח.

הרמת חזה ללא שתלים (מסטופקסיה)

הרמת חזה יכולה לסייע בהצבה של השדיים במיקום גבוה יותר באזור החזה בדומה לפעולה שמבצעת חזייה תומכת. ניתוח הרמת חזה יגרום לשדיים להיראות טוב יותר כיוון שהוא ממקם אותם כך שייראו אסתטיים ופרופורציונליים לגוף. נשים שעוברות הרמת חזה ללא שתלים יכולות להרגיש טוב יותר עם הגוף שלהן אך חשוב לזכור שהניתוח אינו משפר את המוצקות של השד והוא אינו משנה את הגודל של החזה. ניתוח הרמת חזה ללא שתלים גם מלווה בהופעה של צלקות באזור החזה (שלאורך הזמן ידעכו).

הגדלת חזה ושתלים

במקרים של צניחת שדיים שבהם אין מספיק רקמה פנימית או שקיימים יותר מדי עודפי עור בחזה ניתן לטפל באמצעות הגדלת חזה ושתלים. במידה והמטופלת מעוניינת לעבור הגדלת חזה עם הכנסת שתלים יחסית גדולים, הרמת החזה תיעשה במקביל על מנת לוודא שהשדיים לא ייראו נפולים בתום תהליך ההחלמה מהניתוח. הגדלת חזה עם הכנסת שתלים נחשבת להליך כירורגי פשוט ונפוץ שמבוצע כבר הרבה מאוד שנים והוא מאפשר לנשים ליהנות מחזה גדול, מלא ואסתטי. עם זאת, חשוב לדעת שתוצאות הניתוח לא תמיד נראות כפי שהמטופלת מצפה. צורת השד ומיקום הפטמה בתום ההליך ותקופת ההחלמה לפעמים לא נראים מאוד אסתטיים וישנן גם צלקות מהחתכים שבוצעו בזמן הניתוח באזור הקפל שמתחת לשד.

שדיים נפולים

האם נדרשת הרמה או רק הגדלה של החזה?

על מנת לבדוק האם הגדלת חזה והכנסת שתלים היא אפשרות טובה עבור המטופלת, והאם נדרשת גם הרמת חזה, ישנם שלושה קריטריונים שצריכים להיבדק על ידי המנתח הפלסטי. הגדלת חזה ללא הרמה אינה מתאימה במידה וניתן להתאים שתי אצבעות מאחורי השד באזור הקפל. על מנת לבצע את הבדיקה, המנתח יכול להניח עפרון לאורך קפל השד. במידה והעיפרון נפל, המטופלת אינה זקוקה להרמת חזה. במידה והעיפרון נשאר במקומו, המשמעות היא שהשדיים צנחו ולכן תידרש גם הרמת חזה. קריטריון נוסף הוא מבחן הנחת ידיים על הראש – המנתח יבקש מהמטופלת להרים ולהניח את ידיה על הראש. במידה והשדיים עדיין נראים נפולים בזמן הנחת הידיים על הראש, סביר להניח שהמטופלת תצטרך הרמת חזה בשילוב של הגדלת חזה (והוספה של שתלים במידת הצורך ובהתאם לרצון המטופלת). הקריטריון השלישי הוא מבחן IMC – במקרים שבהם הפטמה צונחת מתחת לקו הקמט בחזה, הגדלת חזה לא תסייע בפתרון בעיית השדיים הנפולים ותידרש בנוסף גם הרמת חזה.

שיתוף: