השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ ונחזור אליכם בהקדם

שומן בטני

שומן בטני הוא שומן המצבר סביב איברים פנימיים באזור הבטן. שלא כמו שומן תת עורי, אותו רואים הוא אינו מורגש מכיוון שהוא מצבר בעומק הבטן. שומן בטני יוכל להופיע באנשים בעלי עודף משקל אך גם באנשים בעלי משקל תקין לחלוטין. גופנו אמנם זקוק לשומן והוא חלק בלתי נפרד מהרקמות המרכיבות אותו אך שומן בטני נחשב לא רצוי כי הוא מעלה את הסיכון לחלות במחלות מסוימות ואינו מועיל לבריאותנו. איך נדע אם יש לנו שומן בטני? האם שומן בטני באמת מסוכן לבריאותנו ומה אפשר לעשות כדי להיפטר ממנו?

כיצד מודדים שומן בטני?

מכיוון ששומן בטני יכול להופיע גם באנשים בעלי משקל תקין לחלוטין, BMI אינו מדד אמין. דרך אמינה יותר לבדוק אם אנו סובלים משומן בטני היא על ידי מדידת היקף המותנים. היקף בטן של 88 ס"מ ומעלה (בגבול הטבור) בנשים ו-102 ס"מ בגברים מוגדר כהשמנה בטנית. בנוסף, ניתן לראות את השומן הבטני בבדיקות הדמיה שיכולות לדמות רקמות רכות כמו למשל MRI.

האם שומן בטני יכול להיות מסוכן?

שומן בטני אכן יכול לעלות את הסיכון לחלות במחלות של כלי הדם, לחץ דם גבוה ותנגודת אינסולין (הגורם מס' 1 לסוכרת סוג 2). בנוסף, נוכחותו של שומן בטני מעלה את הסיכון לחלות בסרטן השד וסרטן המעי הגס. כמו כן, שומן בטני מעלה את מדדי הדלקת בדרכי האוויר ובריאות ועשוי להחמיר אסטמה. מעבר להשפעות אלו, בעלי שומן בטני בעשור הרביעי לחייהם נוטים לחלות יותר בדמנציה ואלצהיימר בזקנתם. הקשר הישיר בין מחלות אלו לבין שומן בטני אינו תמיד ישיר וברור אך בהחלט ידוע לרפואה ומחקרים חדשים ממשיכים לשפוך אור על המנגנונים הקושרים שומן בטני למגוון בעיות בריאותיות.

האם אפשר למנוע את היווצרותו של שומן בטני?

השומן סביב האיברים הפנימיים שלנו נמצא שם מינקות, הוא חלק בלתי נפרד מגופנו ולו תפקידים מועילים רבים. אך כאשר השומן הבטני תופח ועוטף את אותם איברים פנימיים הוא הופך לגורם סיכון לבריאותנו. ישנן כמה דרכים לנסות ולמנוע את הצטברותו של השומן הבטני:

  • פעילות גופנית סדירה – כל פעילות גופנית, מתונה וסדירה יכולה להשפיע לטובה על השומן הבטני. אין חובה לעסוק בספורט אינטנסיבי, דווקא פעילויות כמו יוגה, אימוני התנגדות וכל פעילות גופנית מתונה אחרת תורמות מאוד למניעת שומן בטני. 
  • תזונה – תזונה עשירה בסיבים תזונתיים הוכחה כמצמצמת את הסיכון להיווצרותו של שומן בטני. כמו כן, הקפדה על תזונה מאוזנת ומגוונת הכוללת שפע של ירקות ופירות, חלבונים ודגנים מלאים יכולה גם היא לתרום למניעת שומן בטני.
  • סטרס – כשגופנו נמצא במצב תמידי של לחץ, שינויים הורמונליים עשויים לעודד את היווצרותו של שומן בטני לצד מגוון בעיות בריאות אחרות. ניהול אורך חיים נטול סטרס ככל האפשר, עיסוק בפעילויות מהנות שמורידות את מפלס הלחץ היומיומי יכולה לתרום למניעת שומן בטני.

איך נפטרים משומן בטני?

כאשר נמצא כי ישנו שומן בטני סביב האיברים הפנימיים בחלל הבטן, הטיפול יהיה תלוי בסיבה להופעתו. מי שסובל משומן בטני בשל השמנת יתר ואורח חיים שאינו מטיב עם בריאותו יוכל לשנות את הרגליו ולצמצם את השומן הבטני. עיסוק בפעילות גופנית, ירידה במשקל, הימנעות ממוצרי טבק ושתיית אלכוהול מופרזת יעזרו לצמצם את השומן הבטני. מי שסובל מהתופעה מסיבות אחרות (הורמונליות למשל) יקבל טיפול מתאים. חשוב לזכור שלא כל שומן בבטן נחשב לשומן בטני. דווקא השומן שאנו רואים הוא שומן תת עורי הנמצא קרוב יותר לדופן הבטן. בעוד שלהיפטר משומן בטני היא משימה הדורשת שינויים ומאמצים, להיפטר משומן תת עורי אפשר בעזרת שאיבת שומן פשוטה.

למידע נוסף על ניתוח מתיחת בטן לחצו כאן.

שומן בטני

שיתוף: