השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ ונחזור אליכם בהקדם

שחזור שד

ניתוח שחזור שד מתבצע אצל מטופלות שעברו כריתת שד או כריתת גוש בשד. השחזור לפעמים מצריך מספר ניתוחים וישנן כמה טכניקות בהן ניתן להשתמש על מנת לשחזר את השד. למשל קיימת אפשרות של לבצע שחזור באמצעות רקמה שנלקחת מאזור הבטן התחתונה של המטופלת או שימוש בשתלי סיליקון. 

האם כל אישה בוחרת לעבור שחזור שד? מה משמעות ההחלטה?

מטופלות רבות שעוברות כריתת שד בוחרות לעבור ניתוח פלסטי על מנת לשחזר את השד וליצור איזון בין שני השדיים תוך החלפת רקמת השד, העור והפטמה שהוסרה. מידת השחזור תלויה בהיקף הניתוח שבוצע על מנת לכרות את השד והמיקום והגודל של הגוש שהוסר.

עם זאת, ההחלטה לעבור שחזור שד היא אינדיבידואלית לכל מטופלת – ישנן נשים שבוחרות דווקא להימנע מניתוח נוסף ובוחרות באפשרות של לבישת רפידות חיצוניות על מנת להעניק לחזה מראה יותר טבעי. לעומתן ישנן מטופלות שבוחרות לעבור שחזור שד באמצעות שתלי חזה או רקמה מהגוף על מנת לקבל את התוצאות הטובות ביותר. לניתוח זה ישנן השפעות פסיכולוגיות על המטופלת והוא יכול לתרום רבות להעלאת הבטחון העצמי שלה. מועד הניתוח נקבע בהתאם לרצונה של המטופלת תוך התחשבות במספר פרמטרים כמו המצב הבריאותי הקיים וסטטוס הטיפול בסרטן. שחזור שד יכולה התבצע באותו מועד של כריתת השד או מספר חודשים ואף שנים לאחר מכן. מטופלת שהתחילה טיפולי כימותרפיה או הקרנות לא תעבור שחזור של השד עד אשר תסיים את סבב הטיפולים הנדרש ותהיה במצב בריאותי תקין המאפשר לה לעבור את הניתוח. כאמור, כל אישה ושיקוליה, מצבה הבריאותי וההחלטה האישית שלה.

שחזור שד באמצעות רקמה מהמטופלת

במהלך הטיפול, המנתח מסיר רקמה מהגוף של המטופלת ומשתמש בה על מנת ליצור את השד. האזור ממנו נלקחת הרקמה הוא לרוב הבטן התחתונה אבל קיימת גם אפשרות להסיר את הרקמה מאזור הגב התחתון או הירך. המנתח יכול גם לבצע הסרה של עור, כלי דם, שרירים ושומן מאותו אזור על מנת להקל עליו ביצירה מחדש של השד. לרקמה שהמנתח יוצר קוראים דש וניתן להזיז אותו דרך הגוף וכך לשמור על אספקת הדם לאזור. ניתן גם לבצע ניתוק של הדש מאספקת הדם ולחבר אותו אל כלי הדם באזור החזה. ישנם מספר סוגים של דש והם כוללים, דש שמכיל עור, שומן וכלי דם מהבטן התחתונה ללא הסרה של שרירי בטן בסיסיים, דש שכולל הסרה של עור, שומן, כלי דם ושרירים מאזור הבטלן התחתונה, דש שמכיל רקמות ושרירים מאזור הגב, דש שמכיל רקמה שמגיעה מאזור הישבן ולא כוללת שרירים ודש שבו רקמה שהוסרה מחלק הפנימי והאחורי של הירך (לעיתים גם כולל את השריר).

שחזור שד באמצעות שתלים

שחזור שד באמצעות שתלים יכול להיעשות תוך שימוש בשתלי סיליקון, בדומה להגדלת חזה. מנתחים יכולים לבחור לשלב שחזור שד באמצעות שתלים ובאמצעות לקיחת רקמה מגוף המטופלת. השחזור באמצעות שתלים יכול להתבצע מיד לאחר כריתת שד או בשלב מאוחר יותר – בהתאם למצבה הבריאותי ולרצונה של המטופלת. ישנם שני סוגים עיקריים של שחזור שד באמצעות שתלים – הליך שבו המנתח מרים את שרירי החזה וממקם את השתל מתחת לשרירי החזה והליך נוסף שבו המנתח ממקם את השתלים על גבי שרירי החזה. זמן ההחלמה מהפרוצדורה השניה הוא קצר יותר כיוון ששרירי החזה נשארים במקומם. סוג נוסף של שחזור באמצעות שתלים הוא השתלה עם מרחיב רקמות – המנתח מניח מרחיב מתחת לעור ואחת לשבוע ממלאים את האזור במי מלח. העור נמתח ומתרחב בהדרגתיות ורק כאשר העור מספיק רחב על מנת לכסות את השתל, המנתח מניח אותו במקום המיועד.

שחזור פיטמה

הפטמה והעטרה הם החלק האחרון בהליך שחזור השד. המטרה של ניתוח זה הוא ליצור מראה שדומה ואף זהה ככל הניתן למראה של השד המקורי. הליך שחזור פיטמה מתרחש כשלושה עד ארבעה חודשים לאחר ניתוח שחזור שד על מנת לאפשר החלמה מלאה של אזור הניתוח. שחזור הפטמה והעטרה נעשים תוך התאמה של המיקום, הצורה, הגודל, המרקם והצבע לפטמה הטבעית הקיימת בשד השני. הרקמה בה משתמשים על מנת לבנות מחדש את הפטמה והעטרה נלקחת משד החדש שנוצר וניתן גם להסיר אותה מחלק אחר בגוף כמו הירך הפנימית. ישנן מטופלות שבוחרות לבצע קעקוע כמה חודשים לאחר הניתוח על מנת להתאים את צבע הפטמה והעטרה בין השדיים. חלק מהמטופלות בוחרות דווקא לעשות את הקעקוע ללא ניתוח של שחזור רקמת הפטמה והעטרה וכאשר זה מבוצע על ידי איש מקצוע רפואי או מקעקע בעל ניסיון, היכולת שלהם להשתמש בפיגמנטים בגוונים שונים, יגרמו לקעקוע להיראות תלת ממדי. עבור מטופלות שאינן מעוניינות לעבור הליך רפואי נוסף או לקעקע את גופן, קיימת אפשרות של תותבות לפטמות שעשויות מסיליקון או מחומרים אחרים והן נראות ומרגישות דומה מאוד לפטמות אמיתיות. המטופלת יכולה לחבר אותן אל החזה ולהסירם בכל עת.

שחזור שד

שיתוף: