השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ ונחזור אליכם בהקדם

3 דרכים להסרת עודפי עור

עודפי עור הם לרוב תופעה בלתי נמנעת שמתרחשת לאחר ירידה מהירה וקיצונית במשקל. עבור מטופלים שמעוניינים לבצע הסרה של עודפי עור, קיימות מספר אפשרויות. כאשר עודפי העור הם בכמות יחסית מתונה, העור יימתח שוב מעצמו ולרוב הרופאים ימליצו שלא לבצע הליך כירורגי של הסרת עודפי עור. במידה ומדובר בכמות משמעותית של עודפי עור, הפתרון של הליך כירורגי יסייע להיפטר מכל העור הרפוי.

למה נוצרים עודפי עור לאחר ירידה במשקל?

העור שלנו מגן עלינו מפני הסביבה כאשר השכבה הפנימית מורכבת מחומרים הכוללים אלסטין, קולגן וחלבונים. הקולגן מעניק לעור את המראה מוצק והחזק שלו בעוד שהאלסטין מעניק לו את הגמישות ומסייע לו להיראות מתוח. כאשר קיימת עלייה במשקל העור מתרחב באופן טבעי על מנת ליצור מקום (כמו למשל בזמן היריון). התרחבות של העור בזמן ההיריון נעשית לאורך כמה חודשים ולכן לעור יש נטייה לחזור לקדמותו כמה חודשים לאחר הלידה. במקרים שבהם נוצרת מתיחה משמעותית בזמן יחסית קצר והעור נשאר מתוח למשך זמן רב, סיבי הקולגן והאלסטין נפגעים והעור אינו יכול לחזור לקדמותו. כך גם במקרים של ירידה משמעותית במשקל שיוצרת עודפי עור. ככל שהירידה יותר גדולה וקיצונית כך גם ההשפעה על העור תהיה בהתאמה.

מתיחת בטן להידוק העור העודף

אחת האפשרויות שבאמצעותן ניתן להיפטר מעודפי העור היא באמצעות ניתוח מתיחת בטן שמתמקד בעור הרפוי ובדיאסטזיס. מדובר במצב שבו שרירי הבטן אינם מתעצבים באופן אסתטי לאחר ההיריון ומתקבלת תוצאה של בטן עגולה ושרירי בטן מאוד חלשים כתוצאה מההיפרדות הטבעית בבטן בזמן ההיריון. הליך מתיחת בטן שמבוצע על גברים כולל התמקדות יותר בהסרת שומן ופחות בעור הרפוי. כאשר ההליך מבוצע על נשים, ההתמקדות היא דווקא יותר בהסרה של העור הרפוי ועיצוב מחדש של הבטן.

כיצד מבצעים מתיחת בטן?

הליך מתיחת בטן מתחיל בביצוע חתך שגודלו יהיה בהתאם לכמות העור הרפוי שיש להסיר, רקמת השריר ואיכות עור המטופל. אצל חלק מהמטופלים נדרש לבצע חתך מירך אחת לשנייה שבמרבית מן המקרים מבוצע מתחת לקו הביקיני כך שניתן להסתירו בקלות. לאחר כן, המנתח מבצע מתיחה של העור על פני הבטן של המטופל, מסיר עודפי עור ושומן, מתקן את הדיסטאזיס ומבצע סגירה של החתך. בסוף הניתוח, המטופל יכול ליהנות ממראה של בטן שטוחה ומתוחה יותר.  זמן ההחלמה מהניתוח תלוי בסוג וגודל החתך שבוצע אך ברוב המקרים, המטופל נדרש להישאר להשגחה באשפוז לילה ומשוחרר לביתו לשבועיים מנוחה בבית. חשוב להבין כי מתיחת בטן שמשלבת בתוכה שאיבת שומן איננה מתייחסת לשומן שעדיין פעיל מבחינה מטבולית בגוף ולכן היא מתאימה רק עבור למקרים שבהם עודפי העור כוללים בתוכם גם שומן שכבר לא פעיל בגוף. מתיחת בטן מתאימה כאמור עבור מטופלים עם דיסטזיס, עבור מי שמראה הבטן מטריד אותו ואף משפיע על מצבו הנפשי ועבור מי שמעוניין להיפטר מעודפי השומן והעור בהליך כירורגי אחד.

ניתוח לחיטוב הגוף

ניתוח פלסטי לחיטוב הגוף משפר את המבנה והעיצוב של הגוף כולו על ידי הסרה של עודפי שומן ועור.  העודפים נוצרים בחלקם בעקבות גמישות ירודה של הרקמות וניתוח לחיטוב הגוף מטפל בכל האזורים שנמצאים בגוף התחתון כמו הישבן, בטן, מותניים וירכיים בהליך כירורגי אחד.  הליך זה משמש עבור הסרה של עורפי עור, רקמות שומן נפולות וצלוליטיס. הניתוח מיועד בעיקר עבור מטופלים שעברו תהליך ירידה משמעותית במשקל ולרוב לאחר שגם עברו ניתוח בריאטרי כמו ניתוח שרוול או מעקף קיבה. הניתוח מתאים גם עבור מי שבאמצעות שילוב של תזונה נכונה ופעילות גופנית, הצליח להוריד משקל רב אך נותר עם כמויות גדולות של קפלי עור רפויים באזור הבטן, שדיים, ירכיים, ישבן, זרועות ואף פנים. העור מאבד מגמישותו לאורך זמן והוא לא מצליח להתכווץ חזרה ובמקרים כאלה ניתוח לחיטוב הגוף הוא פתרון אידיאלי כיוון שהוא מונע את האפשרות של הגבלת הניידות כתוצאה מעודפי העור  ואף מונע הופעה של פריחה ופצעים שעלולים לבסוף להתפתח לזיהום.

איך מתבצע ניתוח לחיטוב הגוף?

ניתוח לחיטוב הגוף מבוצע באמצעות ביצוע חתך באזור המותניים או במיקום קצת יותר נמוך, הסרה של עודפי העור, מתיחת העור וסגירה של החתך. האורך והאופי של החתך תלויים בכמות העור שיש להסיר ובמיקום שבו עודפי העור נמצאים. מרבית הניתוחים לחיטוב הגוף מתבצעים באזור הבטן והגב ולכן מדובר בהליך כירורגי היקפי. ניתוח מלא לחיטוב הגוף מתמקד בישבן, ירכיים, מותניים ובבטן כאשר חתך היקפי אחד מסיר את כל עודפי העור והשומן, ממקם מחדש את העור וממצק רקמות. הרופא המטפל עשוי להמליץ לשלב ניתוח לחיטוב הגוף עם שאיבת שומן על מנת שיהיה ניתן לקבל קו מתאר אידיאלי של הגוף. במהלך הניתוח, מיושמים גם תפרי תמיכה עמוקים בתוך העור על מנת ליצור קווי מתאר חדשים ואסתטיים. הניתוח עלול להיעשות במספר שלבים ולעיתים להתפרש אף על מספר שנים כיוון שרק אזור אחד בגוף מטופל באותו הליך כירורגי. התייעצות עם מנתח מנוסה תאפשר בניית אסטרטגיה טובה ויעילה שתענה על כל הצרכים של המטופל, תשמור על בריאותו ולבסוף תשיג את התוצאה הרצויה. ניתוח לחיטוב הגוף מבוצע תחת הרדמה כללית וכולל אשפוז ללילה אחד או שניים. זמן ההחלמה משתנה בין מטופלים והוא יכול להימשך כמה שבועות ועד מספר חודשים ספורים.

3 דרכים להסרת עודפי עור

הסרת עודפי עור בהליך לא כירורגי

אף על פי שניתוח לחיטוב הגוף נחשב לאחד ההליכים השכיחים שמבוצעים על מנת להיפטר מעור רפוי, קיימת אפשרות לבצע הליכים לא כירורגיים ופחות פולשניים שבהם הסבירות לסיבוכים קטנה יותר. אחת האפשרויות היא טיפול באמצעות אור אינפרא אדום ועיסויים שלבסוף יביאו להפחתה בעור הרפוי. אפשרות נוספת היא טיפול באמצעות אולטרא סאונד על מנת להפחית בכמות העור הרפוי. למרות שמדובר בהליכים פחות מסוכנים, חשוב לדעת כי התוצאות שלהן הן משמעותית פחות יעילות ביחס להליכים כירורגיים בהם משתמשים על מנת להיפטר מעודפי עור ושומן.

שיתוף: